Frezarka FWD 32 zwalnia na posuwie

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Big_Mike
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 24 cze 2017, 22:30
Lokalizacja: Radom

Frezarka FWD 32 zwalnia na posuwie

#1

Post napisał: Big_Mike » 03 lip 2017, 21:16

Szanowni koledzy proszę o pomoc raz jeszcze. Po uporaniu się z problemem zacinania się przy opuszczaniu stołu frezarka pracowała normalnie przez tydzień. Pojawił się nowy problem, przy wjeżdżaniu w materiał przesuw stołu wyraźnie zwalnia i w końcu zatrzymuje się. Doszło do tego że jestem w stanie zatrzymać przesuw stołu rękami (trzeba do tego użyć trochę siły ale jest to możliwe). Maszyna nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków, posuwy przyśpieszone również nie działają. Czy ktoś rozbierał może ten mechanizm i wie czy jest tam sprzęgło które się reguluje, oraz jak się do niego dostać? Może jest jakaś inna przyczyna niesprawności?



Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 03 lip 2017, 21:56

.. żeby w tym przypadku rozwiązać problem, to bez DTR maszyny już się nie obędzie ..

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pasierbo » 03 lip 2017, 22:43

Tak z pamięci to sprzęgło przeciążeniowe jest na pewno. Chyba na kulkach ze sprężynkami. Bez dtr w reku ciężko mi sobie przypomnieć. Czy tak się dzieje na wszystkich posuwach? Coś mi świta ale nie do końca. Miałem chyba kiedyś podobny problem. Nie mogę sobie przypomnieć czy tam przypadkiem nie ma sprzęgła elektromagnetycznego które przy włączeniu szybkiego posuwu powinno rozłączyć zwykły i być może ono nie rozłącza albo jest ciągle załączone. U mnie to był jakiś problem z połączeniami elektrycznymi jak dobrze pamiętam. Przy szybkim posuwie do końca u mnie tez nie ma siły podnosić stołu do góry ale to tylko na szybkim. Unikaj najwolniejszych posuwów oznaczonych czerwonym kolorem. Można nimi niepotrzebnie przedłużyć łańcuch kinematyczny co zwiększa opory i zużycie przekładni.


Autor tematu
Big_Mike
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 24 cze 2017, 22:30
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: Big_Mike » 04 lip 2017, 01:05

Tak dzieje się na wszystkich posuwach. W akcie desperacji przeczyściłem połączenia które znajdują się pod panelem sterowniczym jednak nic to nie pomogło. DTR do frezarki mam jednak nie wspomina nawet słowem o jakichkolwiek regulacjach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Niestety rysunków z pokazanymi sprzęgłami w mojej dtr brakuje, udało mi się znaleźć 2 zdjęcia na angielskojęzycznej stronie.


Obrazek


Obrazek

[ Dodano: 2017-07-04, 09:07 ]
Pozostałe rysunki z DTR
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Załączniki
224.jpg

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#5

Post napisał: ONATOS » 04 lip 2017, 17:55

... ze zdjęć i dokumentacji wynika że są zastosowane sprzęgła elektromagnetyczne, więc warto by sprawdzić napięcie na tych sprzęgłach lub ich stan techniczny zarówno elektryczny i mechaniczny ...

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: pasierbo » 04 lip 2017, 18:56

Sprzęgło elektromagnetyczne sprawdzić. Stycznik, bezpiecznik, termik, napięcie. Może coś nie styka tylko. Sprawdzić czy silnik od posuwów pracuje w dobrą stronę.

Być może padło też to automatyczne sprzęgło wyprzedzające. W mojej DTR kiedyś znalazłem adnotację dopisane długopisem z których wynikało, że sprzęgło automatyczne zostało zastąpione drugim sprzęgłem elektromagnetycznym. Podczas załączenia posuwu szybkiego jedno sprzegło się załącza a drugie rozłącza.

Tak analizuję rysunki i jesli dobrze rozumiem to przy zwykłym posuwie napęd idzie przez przekładnie slimakową a przy szybkim przez zygzakową z której moment idzie dopiero po załączeniu sprzęgła elektromagnetycznego. Stąd wynika że przy zwykłym posuwie fabryczne sprzęgło elektromagnetyczne jest rozłączone więc jego zużycie nie powinno mieć wpływu na zwykły posuw tylko na przyspieszony.

W dtr pamiętam że też jest gdzieś mowa o awaryjnym sprzęgle przeciążeniowym kulkowym. Niestety nie mam tej dtr przy sobie.

Stawiam raczej na uszkodzone to automatyczne sprzęgło wyprzedzające. Myślę że ktoś u mnie ten temat przerabiał i stąd wstawił dodatkowe sprzęgło elektromagnetyczne. Rysunki wskazują na to że mieści się ono pod boczną pokrywą od strony dużego koła ślimakowego. Teoretycznie można je zablokować na stałe tylko wtedy trzeba zapomnieć o posuwach szybkich i dla bezpieczeństwa należy całkowicie odłączyć elektromagnetyczne sprzęgło widoczne na zdjęciu.

Czy posuw szybki działa prawidłowo?


Autor tematu
Big_Mike
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 24 cze 2017, 22:30
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: Big_Mike » 05 lip 2017, 10:17

Problem udało się rozwiązać, przepatrzyłem szafę sterowniczą i znalazłem luźny przewód przy bezpieczniku 2BS. Przeczyściłem również wszystkie styki przy transformatorach.
Obrazek
Dodatkowo przeczyściłem przekaźniki.
Obrazek
Z myślą o kimś kto może mieć podobny problem i zastanawiać się czy jego sprzęgło jest sprawne zmierzyłem opór pomiędzy przewodami od sprzęgła i wynosi odpowiednio 280Ω i 500Ω.
Obrazek
Posuwy przyśpieszone również nie działały. Widocznie w mojej frezarce też muszą być dwa sprzęgła elektromagnetyczne. Przeglądając rysunki doszedłem do takiego samego wniosku ,że nawet po awarii sprzęgła zwykłe posuwy powinny działać i stąd było moje pytanie czy jest tam może jakaś regulacja o której nie wiem. Dziękuję pomoc i wsparcie przy naprawie!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”