To znaczy ze jest mozliwe uzyc takiego silnika z roku 1995 i do takich sa jakies nowoczesne serwo kontrolery? (to chyba servo drive, tak?)Żeby wykorzystać potencjał takiego serwomotoru, czyli pracować w pętli zwotnej, potrzebujesz oczywiście odpowiedni serwokontroler.
Wiec raczej nie jest to dla mnie opcja, chyba ze nie bedzie opcji uzywania serwo silnika jako silnik wrzeciona.Czy można gwintować na sztywno (rigid tapping) wykorzystując zwykły silnik? Wg mnie nie jest to wykluczone, odpowiednio precyzyjny falownik nie jest problemem, precyzyjne sterowanie nim (zadawanie częstotliwości) też niespecjalnie, tym bardziej, że to może być wartość zaprogramowana na stałe, problemem może być poślizg na silniku, zależny przecież od oporu na gwintowniku. Nawet jeśli można, to jest to mniej pewne i bardziej awaryjne.
widzialem ze czesto uzywaja paska, lancucha jeszcze nie widzialem, ale tez czytalem ze musi to byc bardzo mocny pasek. Jak mowisz ze o pasku mam zapomniec to wezme lancuch. Moge sie wyobrazic ze to o wiela lepsza opcja ale nawet nie myslalem o tym bo jeszcze nie widzialem. Dzieki.O pasku zapomnij. Jak już koniecznie chcesz to rozważ jakiś łańcuch od ścigacza, ale też odradzam.
Nawet jak niewiem dokladnie dlaczego, to i tak musze powiedziec ze dokladnie takie info potrzebuje. Jakis powod musi byc. Oczywiscie troszke czytalem o roznicy, i co pamietam dobrze to to ze LinuxCNC jest duzo szybssze. Pozatym to ogolnie mysle ze Linux to bardziej stabilne niz Windows. Pamietam jak mieszkalem w Finlandii to bylo mi Linux potrzebne i krutko pracowalem na Linuxie (lepiej nie pisac dlaczego ) ale jako "virtual machine" i trzeba bylo wpisywac komendy. Czy komendy sa potrzebne do LinuxCNC ? Czy raczej szybko sie zrozumi te oprogramowanie ?Na program sterujący bierz LinuxCNC, w ogóle się nie zastanawiaj.
0,01mm , czy da sie lepiej ?Jaką precyzję obróbki końcowej chcesz osiągnąć?
Niechce krokowych, wolalbym serwa ale to zalezy od ceny. Opcja jest tez closed loop stepper/servo (hybrid) naprzyklad od Leadshine (czy zly pomysl?) ktore widzialem w polskich sklepach CNC. Oczywiscie mysle ze najlepiej to prawdziwe serwa, moze uzywane jak jest taka mozliwosc...Jakie napędy osi użyć?
Z stali.Z czego wykonać szkielet?
Rama (bez bramy) to na 100% z profili zamknietych, najlepiej 200x200x8. Myslalem tez o wypelnienu tych ram pioskiem. Rama bedzie najpierw skrecana (moze bede uzywal cos takiego jak "DIAMANT DWH epoxy" miedzy profili). Po skrecaniu i wyschniecu tej zywicy (jak ja bede uyzwal) zespawam rame. Ale oczywiscie bardzo ostroznie, bez dlugich spoin i mam nadzieje ze sie nie skrzywi jak bedzie mocno skrecona.
Brama to jeszcze niewiem na 100%.. Moze ze profili ale moze tez ze grubej Blachy stalowej (20mm). Jak ze blachy, to tak ze po jednej stronie beda 2 blachy (conajmniej 20cm powietrza miedzy blachami), ktore zostana skrecone i zaspawane (ciezko wytlumaczyc o co dokladnie mi chodzi). Blachy nie beda proste, raczej skosne. (na dole szersze, czyli cos takiego jak pyramida)
prowadnice szynowe, conajmniej 25mm - na 99% HIWINJakie prowadnice i śruby?
Sruby kulowe - ale jeszcze niewiem z jakiej firmy - co polecicie ?
Na temat Prowadnic szynowych mam pytanie: W kazdem sklepie, nie tylko w Polsce, szyny zostaja ciete co 60-100cm, dlaczego ? Chodzi tu tylko o tansza wysylka ? Jak bym chcial 2500mm szyny na jednej stronie dla osi Y, to bede musial montowac 3 szyny (naprzyklad 2 x 1000mm , 1 x 500mm) ? Niema takiej opcji kupic szyny w dlugosci 2500mm jako jedna szyna, nie cieta ? Przeciesz jak zamowie sruby kulowe w rozmiarze 2500mm to nie wyslal mi ja w 3 czesciach . Bez sensu dla mnie jak szyny zostaje ciete w Polsce. Moze cos innego jak chodzi o wysylka z Taiwanu czy skad naprzyklad HIWIN pochodzi, ale tak czy siak, naprzyklad sruby kulowe musza byc w jednej czesci wiec nie rozumie tego i troszke mnie to denerwuje
Bardzo chetnie bym to zrobil - jak bym mial rysunek . Chcialem tez od tego zaczac, i tak naprawde tez zaczylem, bo Solidworks 2014 juz zainstalowane, Ksiaski w formacie PDF do uczenia tez mam jak i filmiki (tutorials), ale jak juz pisalem, o blisko tygodnia mysle nad wrzecionem. Serio, to jest moj najwiekszy problem (jak narazie), przes to tez pisalem ze jak by ktos mi powiedzial jak sie da uzyc takiego serwo silnika do wrzeciona jak naprzyklad ten FANUC 3S-12000 (moge go kupic za mniej niz 500€ - sprawny), to bym sie na 100% jakos zrewanzowal jako podziekowanie, bo bym mogl nareszcie zaczac rysowac projekt. Glupie mi w Forum pisac o pieniadzach, ale bylo by mi to nawet warte komus zaplacic za te info bo trace czas i nerwy. Taka Frezarke jak ja chce zbudowac to nie bedzie tanie, dobrze o tym wiem, ale tez wiem ze skrobanie stali chinskiem wrzecionem 2.2kw za 300$ nie zadowoli mnie.Wstaw swój projekt, albo przynajmniej jego zarys.
Absolutnie rozumie ludzi ktorzy co jakis czas potrzebuja wyfrezowac jakas czesc w aluminium albo nawet w stali, i nie zalezy im na czasie i kupuja takie wrzeciona (w tym przypadku tez bym to zrobil), ale jak chce w przyszlosci zarabiac z ta frezarka jakies pieniadze to musze troszke wiecej zainwestowac.
Jeszcze na temat Projektowania: Widze jako maly problem. Jak chodzi o takie programy to bardzo szybko je rozumie i daje rade. Uzywalem przes pare dni Google Sketchup, co oczywiscie jest tylko do modelowania, ale mozna to jakos porownac i szybko zrozumialem jak to dziala. Pozatym, tyle jest filmikow i kziasek do uczynia ze krok po kroku sie naucze.
Oczywiscie, jak tylko zaczne projekt (nie chodzi o rysunek) to opublikuje tu wszystko na forum i bede probowal robic duzo zdjec, i moze tez filmikow. Tak czy siak, bede potrzebowal waszej pomocy
Dobranoc!