EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

Pomoc w "macro" do magazynu narzędzi

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tomano791
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, 11:36
Lokalizacja: katowice

EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#1

Post napisał: tomano791 » 26 lut 2020, 20:59

Witam Panowie!

Ze względu na awarię obecnego sterowania postanowiłem wysterować obecne napędy servo i wrzeciono, które są jeszcze dobre, za pomocą sterowania od CS-labu. W skład zestawu wchodzi:

1. Csmio/ip-s
2. Moduł gwintowania (wykorzystany jest do orientacji wrzeciona)
3. Moduł MPG
4. Konwerter sygnałów różnicowych na OC (w celu wykorzystania sygnałów enkodera do bazowania na INDEX)

Napędy servo i wrzeciono sterowane jest sygnałem step/dir

Maszyna jest uruchomiona, osie i wrzeciono pracują prawidłowo. Utknąłem na wymienniku narzędzi, ponieważ jest sterowany w dość nietypowy sposób, przebieg wymiany narzędzia jest następujący :

-> Orientacja wrzeciona
-> Przejazd osi Z poza obszar roboczy w górę, do krańcówki potwierdzającej pozycję zezwalającą na obrót magazynu (w momencie przejazdu wrzeciona w górę, automatycznie oddawane jest narzędzie do wymiennika, dzieje się to za pośrednictwem mechanizmu działającego na zasadzie krzywek)
-> Zazębienie górnej zębatki wrzeciona z zębatką od magazynu.
-> Obrót wrzeciona bodajże o dwa obroty (musiałbym sprawdzić dokładnie o ile się obraca), do następnego narzędzia . Obrót na następne narzędzie kontrolowany jest za pomocą tarczki która wykonuje w tym czasie pełen obrót a wycięcie na niej aktywuje krańcówkę indukcyjną.
-> Zjazd osi Z w dół do krańcówki Home (obszaru roboczego maszyny), zabiera jednocześnie następne narzędzie .
Jest jeszcze jedna krańcówka od pozycji pierwszego narzędzia magazynu (maszyna miała w pamięci pozycję, magazyn się nie zerował)

Mój pomysł jest następujący, aby dołożyć silnik krokowy do dużej zębaki, przez którą wykonywany jest obrót magazynu.
Pozycję narzędzi można odczytać dokładając cztery krańcówki w sposób binarny. Mamy wtedy możliwość odczytania szesnastu pozycji magazynu, wymagane jest trzynaście .
Wysterować silnik krokowy za pomocą macha lub zewnętrznego generatora impulsów o jedną pozycję magazynu . Kontrolować czy został wykonany pełen obrót za pomocą w.w. tarczki z krańcówką.
Po odpowiednim ustawieniu magazynu zapiąć "podstawione narzędzie"

Panowie czy jest ktoś chętny by pomóc w napisaniu macra, lub go napisać? Oczywiście nie za darmo :D

Poniżej filmik z jeszcze działającej maszyny na starym sterowaniu

https://youtu.be/IrErvI6H_hs




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#2

Post napisał: Steryd » 26 lut 2020, 21:16

Na amerycanskich stronach opisują że dodają tam krokowca do obrotu magazynu i po prostu licza kroki jako zastępczą oś Indexowana. W oryginale pozycja magazynu była +dczytywana przy pierwszej wymianie po odpaleniu (przynajmniej u nas w VMC 100) i mizna to zostawić, taki homing magazynu.
Z ciekawosci, jaki tam jest napęd wrzeciona i jak gop teraz sterujesz?
Można?
Morzna!!!


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#3

Post napisał: lepi » 27 lut 2020, 03:36

Ciekawie rozwiązany napęd magazynu. Ja bym nic nie przerabiał. Skoro działa to musi działać. Pewnie najlepiej dołożyć Plc z wyjściem step/dir.
. Można spróbować też bezpośrednio z Macha. Zaobserwuj liczbę obrotów wrzeciona itd. Dołożenie tarczki kodującej pozycję jak najbardziej ok. Od biedy do testów możesz pobawić się z napędem poprzez pozycjonowanie wrzeciona. A potem przez wolne obroty. Ja mam podejście, że lepszy tydzień programowania niż dzień grzebania w mechanice.
Inna opcja to zwykły silniczek z reduktorem. Jak będziesz miał tarczke kodującą to nie musi być krokowiec.
Zdalnie pisanie tego może być trudne więc napisz skąd jesteś.

Dodane 1 minuta 32 sekundy:
Ach, Katowice. Daleko.


Mati12-25
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Cz-wa

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#4

Post napisał: Mati12-25 » 27 lut 2020, 08:05

Odezwij się do kolegi k-m-r1 z forum myślę że może ci pomóc. Uruchamiałem zdalnie z nim mój magazyn w haasie od podstaw też na cs-mio.


Autor tematu
tomano791
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, 11:36
Lokalizacja: katowice

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#5

Post napisał: tomano791 » 27 lut 2020, 09:21

Steryd pisze:
26 lut 2020, 21:16
Na amerycanskich stronach opisują że dodają tam krokowca do obrotu magazynu i po prostu licza kroki jako zastępczą oś Indexowana. W oryginale pozycja magazynu była +dczytywana przy pierwszej wymianie po odpaleniu (przynajmniej u nas w VMC 100) i mizna to zostawić, taki homing magazynu.
Z ciekawosci, jaki tam jest napęd wrzeciona i jak gop teraz sterujesz?
Czy możesz mi dać namiar na te fora. Może mają jakieś macra pod magazyny obrotowe które mógłbym wykorzystać :?
Też robię krokowca do napędu magazynu, chcę go użyć jako oś obrotową w Machu. Dodatkowo chcę odczytywać pozycję i numer każdego narzędzia. A krańcówkę pierwszego narzędzia wykorzystam do bazowania magazynu.

W vmc200 napęd sterowany jest cyfrowo, dla tego padł wybór na csmio/ip-s. Ponieważ posiada opcję sterowania wrzecionem po step/dir. VMC 100 jest podobne , przypuszczam że rozwiązanie jest takie same.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#6

Post napisał: lepi » 27 lut 2020, 09:30

tomano791 pisze:
27 lut 2020, 09:21
...
Też robię krokowca do napędu magazynu, chcę go użyć jako oś obrotową w Machu.
...
To czeka Cię wiele niespodzianek jak np G28 :)


Autor tematu
tomano791
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, 11:36
Lokalizacja: katowice

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#7

Post napisał: tomano791 » 27 lut 2020, 12:05

lepi pisze:
27 lut 2020, 09:30
tomano791 pisze:
27 lut 2020, 09:21
...
Też robię krokowca do napędu magazynu, chcę go użyć jako oś obrotową w Machu.
...
To czeka Cię wiele niespodzianek jak np G28 :)
Mógłbym prosić Cię o rozwinięcie tematu.

G28 to najazd na maszynowa pozycje home. rozumiem że miałoby to powodować anomalia osi obrotowej. Rozwiązaniem może być na przykład, zewnętrzne sterowanie programowalnym generatorem impulsów osi obrotowej i przekręcaniu magazynu za każdym razem o 1/13 obrotu.
Popraw mnie jeżeli źle Cię zrozumiałem


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#8

Post napisał: lepi » 27 lut 2020, 12:46

Dobrze rozumiesz. Używanie do napędu osi obrotowej, jak wcześniej sugerowałeś, to proszenie się o problemy. Wszystkie niby można jakoś obejść ale to droga przez ciernie ;)
Wiele maszyn ma jako napęd silnik 3f z reduktorem i system czujników. Czasem falownik ale to już na bogato. Zastosowanie silnika krokowego, moim zdaniem, nie niesie żadnych korzyści. Ale jeśli wyjdzie taniej to można jak wspomniałeś sterować go zewnętrznym źródłem step dir. Pamiętaj, że silnik krokowy i tak będziesz musiał bazować. A jak zastosujesz czujnik do każdego narzędzia to krokowiec zbędny zupełnie.


Autor tematu
tomano791
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, 11:36
Lokalizacja: katowice

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#9

Post napisał: tomano791 » 27 lut 2020, 13:09

lepi pisze:
27 lut 2020, 12:46
Dobrze rozumiesz. Używanie do napędu osi obrotowej, jak wcześniej sugerowałeś, to proszenie się o problemy. Wszystkie niby można jakoś obejść ale to droga przez ciernie ;)
Wiele maszyn ma jako napęd silnik 3f z reduktorem i system czujników. Czasem falownik ale to już na bogato. Zastosowanie silnika krokowego, moim zdaniem, nie niesie żadnych korzyści. Ale jeśli wyjdzie taniej to można jak wspomniałeś sterować go zewnętrznym źródłem step dir. Pamiętaj, że silnik krokowy i tak będziesz musiał bazować. A jak zastosujesz czujnik do każdego narzędzia to krokowiec zbędny zupełnie.
Dużym problemem jest minimalistyczne dostępne miejsce na montaż dodatkowego silnika. Wysokość całego pakietu nie może przekroczyć 90mm. W to miejsce udało mi się wyspecyfikować tylko jeden silnik (krokowy), który tam się zmieści i będzie miał odpowiedni moment by napędzić obrót magazynu.
Nie upieram się nad krokowcem, lecz w tej aplikacji to chyba jedyne rozwiązanie.

Krokowcem chcę sterować za pomocą tego chińskiego ustrojstwa które jest już w drodze do mnie. mam nadzieję że bez korono wirusa :roll: :
https://pl.aliexpress.com/item/32307678 ... 5c0fmqZ9wp

Sterownik ma tez możliwość kręcenia silnikiem krokowym za pomocą sygnałów start/stop w połączeniu z krańcówkami może być używany jak zwykły silnik napędowy.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2020, 13:11 przez tomano791, łącznie zmieniany 1 raz.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: EMCO VMC200, zmiana sterowania na Mach 3

#10

Post napisał: Steryd » 27 lut 2020, 13:10

wprawdzie to o 100, ale magazyn działa podobnie,
https://www.cnczone.com/forums/emco-cnc ... ost2242988
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”