Elektronika i sterowanie do frezarki od zera

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Michal_PLW
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2021, 14:53

Elektronika i sterowanie do frezarki od zera

#1

Post napisał: Michal_PLW » 01 paź 2021, 09:53

Cześć.
Jest to mój pierwszy post na forum.
Projektuję frezarkę o dość dużym polu roboczym (4mx1m) i mechanicznie mogę uznać projekt za prawie gotowy. I teraz przyszedł czas na dobranie elektroniki i sterowania pod nią, a z tym nigdy nie miałem styczności.

Chciałbym skorzystać z pomocy przy dobraniu sterowania i elektroniki do niej, a także jakie elementy muszę mieć aby złożyć całą frezarkę "do kupy". Z głównych założeń co przyjąłem to w projekcie przyjąłem ruchomą bramę przymocowaną do stołu, której waga będzie w okolicy 250kg. Napęd na osi X,Y na listwach zębatych, a oś Z na śrubie kulowej. Do napędu planowałem użyć serwo silników Delta 0,75kW na oś X,Y i 0,5kW na oś Z (mam dostęp do ostatniego i chciałem użyć tego producenta). Całość sterowania chciałem postawić na Mach4. Również myślę o dodaniu 4-tej osi w przyszłości jak możliwości mi na to pozwolą.

Przez małą znajomość tematu i tego, że jestem w tym zielony prosiłbym o poradę jak dobrać sterowanie i elementy pod obrabiarkę (takie jak: sterownik cnc, płyta główna itd.). Chciałbym poszerzyć wiedzę na ten temat i mam możliwość na to, więc w miarę możliwości chciałbym wszystkiego spróbować samemu.

Dzięki wielkie za pomoc!




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Elektronika i sterowanie do frezarki od zera

#2

Post napisał: zibi » 05 paź 2021, 14:03

Dopóki nie napiszesz o budżecie prepozycje mogą okazać sie nie adekwatne.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


marek61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2021, 09:54

Re: Elektronika i sterowanie do frezarki od zera

#3

Post napisał: marek61 » 12 lis 2021, 11:43

Dokładnie, jaki budżet?
Jestem tez ciekaw propozycji.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Elektronika i sterowanie do frezarki od zera

#4

Post napisał: drzasiek90 » 12 lis 2021, 12:07

Mach jest programem płatnym, wymaga windowsa który też jest płatny.
To samo, tylko z moim zdaniem lepszym efektem i o wiele taniej możesz uzyskać używając LinuxCNC (linux jest darmowy, LinuxCNC również).
Masz sterowniki do tych serwosilników?
Sterowniki mogą okazać się droższe niż zakup chińskiego silnika servo-krokowego wraz ze sterownikiem. Silniki Chińskie są naprawdę dobre.
Zobacz tutaj:
https://oferta.for um-cnc.pl i wpisz w szukajkę np. Silnik krokowy 12,5Nm + Sterownik 2DM860H 8,4Nm 80VAC (110VDC)
Generalnie możesz napisać do nich, Pan Marek dobierze Ci silniki ze sterownikami oraz zasilacz. Mogą Ci też wykonać całą szafę sterowniczą.
Do tego będziesz potrzebował jeszcze płytę główną, i komputer ze złączem LPT.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”