Elektroniczna skrzynka posuwów

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
*Pablo*
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 11 sie 2011, 08:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Elektroniczna skrzynka posuwów

#1

Post napisał: *Pablo* » 16 kwie 2018, 11:05

Witam!
Przymierzam się do budowy elektronicznej skrzynki posuwów do tokarki.Układ miały pracować wykorzystując silnik krokowy,enkoder na wrzecionie oraz sterowanie Arduino. W kwestii mechaniki Sobie poradzę,natomiast z elektroniką już nie bardzo;( Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś budował już podobnu projekt oraz jakie to są koszty oraz jak się do tego zabrać?
Z góry dziękuje ;)
Pozdrawiam ;)




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#2

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2018, 11:26

Koszt zależy od wielkości tokarki, jak masz duże bydle to i koszty rosną wykładniczo. Ale jak to mała tokarka, to wystarczy pewnie 150-200zł.
Sam zamierzam już od jakiegoś czasu zrobić takie coś w mojej mini tokarce Bass Tools 350mm, ale brakuje wolnego czasu.
Sprzętowo bez kosztów transportu wygląda to tak:
- używany silnik krokowy 1Nm na niskie napięcie z allegro 20zł
- sterownik silnika krokowego TB6600 - 60zł lub jego podróbka 50zł
- zasilacz 2A o napięciu 24V, ewentualnie 2A 12V - 50-100zł
- arduino Uno - 30zł
- kawałek kabla ( zalecam z ekranem), blacha, tulejka ze śrubami zaciskowymi, przyciski zwierne/rozwierne i puszka elektryczna, czujnik krańcowy
- opcjonalnie enkoder, od 50zł na aliexpress

Potem robisz jakąś logikę obsługi przycisków (krańcówka powinna wywoływać przerwanie). Samą szybkość silnika kontrolujesz poprzez wbudowany w Arduino układ generowania sygnału PWM. Dzięki czemu nie interesuje Cię nic poza obsługą przycisków, krańcówek i ewentualnie enkodera. Zmieniasz tylko na tej podstawie szybkość PWM a silnik się kręci jakby sam.


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#3

Post napisał: mareq_bb » 16 kwie 2018, 11:51

Pablo: Nie radzisz sobie z elektroniką a jak u ciebie wygląda z programowaniem Arduino?
Generalnie przydałyby się 2 enkodery na wrzecionie: jesen który informuje o przyroście kąta obrotu a drugi dający impuls oznaczający początek obrotu (indeks).
Możesz pójść jeszcze w inną stronę i dołożyć silnik ze sterownikiem na osi poprzecznej i zrobić sobie pełne cnc np. na LinuxCNC.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#4

Post napisał: pukury » 16 kwie 2018, 14:12

Hej.
Kilku Kol. robiło takie coś - https://www.chipmaker.ru/topic/118083/
Na forum jest Kol. Zacharius - zrobił i działa.
I do posuwu i do gwintów.
Po wyjaśnienia uderzaj do niego.
Z tego co przeczytałem jest i wersja na arduino nano .
pzd.
Mane Tekel Fares


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#5

Post napisał: Avalyah » 16 kwie 2018, 14:32

Licz sobie tak z 500zł, a powinieneś się zmieścić. Większość kosztów to silnik krokowy i sterownik. 1Nm to trochę mało (mówię z perspektywy nutoola/tytana550), celuj raczej w 3-4Nm, do tego będziesz potrzebował też mocniejszego sterownika, ja z tb6600 mam słabe wrażenia, ale może trafiłem na wadliwy egzemplarz.

Elektroniki w tym się nie bój, tutaj żadnych czarów nie trzeba :P Łączysz odpowiednie wyjścia z odpowiednimi wejściami i tyle, nie musisz się niczym przejmować, bo będziesz leciał praktycznie zupełnie cyfrowo.

Jeśli umiesz programować arduino to nie powinno być z niczym problemów.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#6

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2018, 14:59

Avalyah pisze:
16 kwie 2018, 14:32
Licz sobie tak z 500zł, a powinieneś się zmieścić. Większość kosztów to silnik krokowy i sterownik. 1Nm to trochę mało (mówię z perspektywy nutoola/tytana550), celuj raczej w 3-4Nm,
Lepiej dać pasek zębaty dla płynniejszego ruchu, silnik krokowy to jednak robi kroczki co nie jest za dobre do toczenia.
Avalyah pisze:
16 kwie 2018, 14:32
do tego będziesz potrzebował też mocniejszego sterownika, ja z tb6600 mam słabe wrażenia, ale może trafiłem na wadliwy egzemplarz.
Trafiłeś na wspomnianą podróbkę. Oryginał nie ma obudowy albo jest dość drogi około 80-90zł, po tym można dość łatwo poznać.
Podróbki natomiast kosztują 45-55zł w obudowie. Na allegro widziałem u użytkownika "tanie cnc" czy jakoś tak oba te sterowniki. Jeden opisany w cudzysłowiu.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#7

Post napisał: Avalyah » 16 kwie 2018, 15:23

strikexp pisze:Lepiej dać pasek zębaty dla płynniejszego ruchu, silnik krokowy to jednak robi kroczki co nie jest za dobre do toczenia.

Jak ustawisz mikrokrok 8 masz 1600 kroków na obrót śruby. Pociągowa w nutoolu ma skok 3mm. To Ci daje rozdzielczość ruchu ~0,002mm. Zresztą u mnie nie widzę różnicy, czy jest mikrokrok 8, 4 czy 2 jeżeli chodzi o powierzchnię, pasek nic tutaj nie da (oprócz ewentualnego przełożenia, ale po co?), ja tam bezpośrednio sprzęgłem połączyłem i nie widzę żadnego problemu z tym, a po co sobie utrudniać życie dodatkowymi elementami, które jakiś tam luz wprowadzą.

Po przekroczeniu pewnego progu u mnie nic nie daje zmniejszanie posuwu/zwiększanie obrotów jeżeli chodzi o powierzchnię, problemem jest tutaj sztywność maszyny i mocowania, a nie kroki w silniku.
strikexp pisze:Trafiłeś na wspomnianą podróbkę. Oryginał nie ma obudowy albo jest dość drogi około 80-90zł, po tym można dość łatwo poznać.
Podróbki natomiast kosztują 45-55zł w obudowie.

Być może, na pewno więcej niż 5 dych nie dałem, ale nie chciało mi się już reklamować. Niestety po podłączeniu silnik w bezruchu sobie zaczął szumieć, a z obiecanych 4A to nie sądzę, żebym nawet połowę dostał. Silnik prawie w ogóle nie miał momentu. Zakładam, że musiało być uszkodzone, bo nie wierzę, żeby taki szmelc sprzedawali... chociaż kto wie.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektroniczna skrzynka posuwów

#8

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2018, 16:09

Ja na tym podrobionym TB6600 robiłem ostatnio pomiary to miałem przy 75% prądu około 0,3Nm na silniku 1Nm. Z tym jednak że to rolka ciągnąca materiał się ślizgała a nie silnik zawodził ;) Więc raczej na pewno miałeś uszkodzony silnik/sterownik. Ewentualnie za duża szybkość obrotowa przy dość niskim napięciu.

Wadą tych podróbek jest większa awaryjność niż oryginalnego TB6600. A także nieuczciwe podawanie większego maksymalnego prądu (podróbka 4A, oryginał 4,5A)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”