Duża frezarka ze stałą bramą

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Regis88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1

Duża frezarka ze stałą bramą

Post napisał: Regis88 » 10 sty 2019, 16:06

Witam wszystkich serdecznie.

Potrzebuję frezarki o polu roboczym min. 500 x 900 mm. Ze względu na brak doświadczenia i ograniczone środki finansowe zdecydowałem się na frezarkę ze stałą bramą. Wiem że ruchoma brama byłaby lepsza ale także trudniejsza w skonstruowaniu i droższa. Machina ma służyć do frezowania sklejki i mdf.

Plan wygląda następująco:
- projekt wzorowany na konstrukcji z "dom i drewno"
- konstrukcja ze sklejki szalunkowej 21 mm, skręcana śrubami szwedzkimi oraz konfirmatami
- wymiar zewnętrzny szer. 800 x dłg. 1200 x wys. 600 mm
- pole robocze 600 x 900 mm (o ile dobrze liczę)
- prowadnice podparte fi 16
- śruby trapezowe fi 16
- reszta do ustalenia w późniejszym etapie (środki na razie będą tylko na konstrukcję)

Wszelkie sugestie mile widziane. Nie chciałbym zmarnować materiału na błędną konstrukcję.
CNC 1.png
CNC 2.png
CNC 3.png
CNC 4.png

mkaluza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1

Re: Duża frezarka ze stałą bramą

Post napisał: mkaluza » 21 sty 2019, 17:05

Cześć,
A czemu ruchoma brama jest lepsza? Mniej przestrzeni potrzebuje, ale to tyle chyba. Też właśnie buduję podobną maszynę, tylko dużo bardziej po kosztach (prowadnice do szuflad, szpilki z marketu) i trwa mam stałą bramę, a do tego odwrotny układ osi - tzn oś Y jeździ góra-dół na osi Z (prowadnice osi Z przymocowane do kolumn bramy i na nich dopiero wrzeciono na osi Y), a nie tak "normalnie", jak Ty masz. Nie mam jakiegoś mocnego uzasadnienia dla tego wariantu, ale gdzieś go na yt znalazłem i gość twierdził, że takie rozwiązanie jest sztywniejsze i mi się to spodobało.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”