Drukarka 3d + budowa

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Drukarka 3d + budowa

#1

Post napisał: kubus838 » 10 lut 2013, 22:28

Witam

Z racji tego, że temat na drukarki 3d jest dosyć świeży a ja bym chciał zaczynąć to mam kilka pytań do osób które się już zabrały za ten "proceder"

1 Mam frezarke 3d czy zamiast wrzeciona mogę uzyć "tego czegoś co pluje rozgrzanym" plastikiem?

2 To coś co rozgrzewa tworzywo jak się dowiedziałem nazywa się extruder, czy można znależć jakieś plany/rysunki/opis z wymiarami jak to zrobić i oczywiście jak to dział?

3 Czy jest możliwość zrobienia tego na własnej maszynce w domu?

robert



Tagi:


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#2

Post napisał: skawikk » 11 lut 2013, 00:42

hej;)

W kolejności:

1. Tak, ale prędkości druku na tym nie uzyskasz. Drukarki i frezarki mają podobną konstrukcję, 3 osie + coś, ale frezarki są budowane do dużych przeciążeń bocznych i małych prędkości. Drukarki odwrotnie. Na reprapach drukuje się z prędkością 60mm/s, a ruch jałowy nawet ponad 250mm/s.

2. Najwięcej znajdziesz na temat extruderów na forach tematycznych i na stronie projektu.
www.reprap.org

3. Tak. Każda drukarka to inny twór, niewiele jest identycznych drukarek na świecie;) Każdy buduje swoją własną, inną, i ważny jest tylko schemat działania. Ma działać w 3 osiach, nie ważne które jak są połączone i ma nakładać warstwy plastiku. Tyle.

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 23 lut 2013, 20:39

skawikk pisze:hej;)


2. Najwięcej znajdziesz na temat extruderów na forach tematycznych i na stronie projektu.
www.reprap.org


M.
Niestety w tym linku są tylko zdjęcia, ale nie ma wymiarów extrudera. Moze i ja nie umiem szukać ale nic tam nie znalazłem

robert


skawikk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:53
Lokalizacja: Siemiatycze

#4

Post napisał: skawikk » 02 mar 2013, 19:36

Powiedz czego potrzebujesz to pomierzę dokładnie swój. Mam wersję Wade'a z zębatkami w jodełkę.

Jak dobrze przejrzysz to do każdego extrudera znajdziesz pliki cadowskie i pliki stl, możesz je odpalić np. w Inventorze Fusion i pomierzyć co chcesz.

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 03 mar 2013, 00:54

Witam
Chciałbym na początek przygody z drukarką 3d zbudować extruder. Z racji tego, że widziałem jak to pracuje i mam frezarke cnc to wiem mniej więcje o co tam chodzi, ale nie mam zielonego pojęcie jak pracuje extruder - tzn wiem, że rozpuszcza tworzywo i dyszą "ustawia" w odpowiednim miejscy "kropelki" tworzywa. Niestety nie znam jego budowy i nigdzie nie moge znaleźć konkretnych opisów. Dlatego jeżeli masz jakieś linki bądź zwymiarowany rysunek to bym prosił o pomoc. Piszesz, że gdzieś są linki do plików stl to też bym poprosił bo ja robie wszystko w rhino. Niestety ja nigdzie nie mogłem znaleźć linków do budowy extrudera tzn były zdjęcia opisy ale bez wymiarów i sposobu jak to złożyć, a jak sam wiesz ze zdjecia jest dość trudno zrobić kilka elementów a potem je złożyć w całość tym bardziej jak nie znasz zasady działania.

robert


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 03 mar 2013, 21:11

kubus838, Extruder działa podobnie do pistoletu używanego do nakładania kleju na gorąco. W pistolecie do komory grzejnej laska kleju wciskana jest ręcznie zadziorem popychadełka. sama laska jest dopasowana do wlotu komory na tyle szczelnie że działa jak tłoczek na roztopione już tworzywo dzięki czemu może ono być podawane do ustnika wylotowego. Extruder drukarki 3D różni się gabarytami bo do komory grzejnej podawany jest pręt tworzywa o mniejszej średnicy a ustnik też jest bardziej filigranowy jeżeli drukarka ma nanosić je precyzyjniej. Potrzebny też jest termostat żeby dało się panować nad temperaturą tworzywa. Grzejnik powinien dysponować zapasem mocy grzejnej żeby był w stanie nagrzać i roztopić tworzywo szybko. Jednocześnie termostat nie może dopuścić do wytworzenia temperatury przy której tworzywo ulega nieodwracalnym zmianom. Kolejna różnica to sposób popychania tworzywa. Silnik krokowy z regulacją prędkości daje możliwość dokładnego, ustalonego doświadczalnie dobrania tego posuwu. Jak można się domyślić istnieje wiele regulacji które nawzajem mają na siebie wpływ. Drukarki 3D to stosunkowo młody wynalazek więc chyba jeszcze za wcześnie żeby liczyć na jakiś ugruntowany już projekt do powielenia. Na razie każda maszynka jest w sporym zakresie unikatowa. Jeżeli nie chcesz w swojej konstrukcji użyć extrudera gotowego które są w ofercie handlowej tu i ówdzie, to chyba nie unikniesz paru samodzielnie wykonanych eksperymentów w zaciszu swojej pracowni. Właściwe wnioski z analizy takich prób moim zdaniem są lepszą drogą do sukcesu niż skopiowanie cudzego wyrobu


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#7

Post napisał: kak » 03 mar 2013, 21:13

Extruder to jest ta część, z silnikiem i zębatkami, która wciska plastik w Hotend. Hotend rozpuszcza plastik, który wychodzi przez dyszę. Dwie różne rzeczy.

Tu jest napisane jak zrobić Hotend taki jaki jak kupiłem. J Head.
http://reprap.org/wiki/J_Head_Nozzle

Czubek zrobiony z mosiądzu, który jest wkręcony w izolator ciepła PEEK, żeby extruder się nie rozpuścił, bo w większości extrudery są drukowane z plastiku. W środku jest rurka teflonowa o odpowiedniej średnicy. Za dużo zachodu samemu robić w porównaniu z ceną gotowego. Ale są i inne modele, np. całe z metalu.
Niektórzy widziałem ze śruby trapezowej robią :-)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 04 mar 2013, 00:04

Wszystko można kupić. Na szczęście istnieją jeszcze ludzie którym tworzenie daje więcej frajdy niż wypełnianie czeku. Zrobienie podzespołu drukarki umożliwia dopasowanie go do grubości kupionej nitki z tworzywa, można zresztą mieć kilka extruderów wymiennych. Piszę świadomie "extruderów" a nie hot ends czyli gorących końcówek na co poprzednik zwrócił uwagę bo idąc za tropem który sam podsunął tutaj http://reprap.org/wiki/File:Extruder_lemio.svg wyraźnie widać co jest co. Byłoby miło gdyby w treści pisanej przez Polaka do drugiego Polaka na polskim forum używane były polskie określenia. Dysponujemy bogatym słownictwem a już Mikołaj Rej pisał że Polacy nie gęsi... To tak na marginesie.
Wracając do sedna- da się mając do dyspozycji podstawowe obrabiarki wykonać zgrabną w pełni funkcjonalną wytłaczarkę, wykorzystując różne zachomikowane "przydasie" Nie jest koniecznie potrzebna drukarka 3D żeby stworzyć drukarkę 3D. Detale metalowe są trwalsze i sztywniejsze co przekłada się potem na lepszą precyzję działania.

[ Dodano: 2013-03-04, 00:14 ]
Mam nadzieję że autor za to głowy mi nie urwie ale jest to na publicznej witrynie w internecie i być może niektórzy mieli już szczęście to sobie zobaczyć. kubus838, skoro dopiero, jak napisałeś chcesz zacząć działania w kierunku drukarki 3D, zajrzyj tutaj http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic ... =10594#p10 Zawsze warto rozważyć rozwiązania alternatywne.
Szczególnie że takiego efektu na drukarce typu rep-rap nie osiągniesz, choćbyś się skichał :)


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#9

Post napisał: kak » 06 mar 2013, 23:53

Co do głowicy to lepiej chyba zrobić inną niż Jhead. Z tego co wyczytałem wynika że te ze szpiczastym czubkiem są lepsze niż płaskie, bo ciepło z nich promieniuje i jakoś źle działa na to co już jest wydrukowane.
Kupiłem Jhead´a właściwie po to, żeby zobaczyć jak to wygląda, bo też nie wiedziałem. Dużo osób ich używa i są zadowoleni. Jak nie będzie działała jak trzeba, to drugą pewnie sam zrobię albo z pomocą tokarza.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 07 mar 2013, 23:21

Kupiłem Jhead´a właściwie po to, żeby zobaczyć jak to wygląda, bo też nie wiedziałem. Dużo osób ich używa i są zadowoleni. Jak nie będzie działała jak trzeba, to drugą pewnie sam zrobię albo z pomocą tokarza.
Z doświadczenia wiem, że na byle jakiej drukarce można bardzo fajne efekty uzyskać i głowica nie ma tu aż tak dużo do powiedzenia. Najważniejsze to przejazdy i prędkości z jakim się drukuje.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”