Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Bisu
Posty w temacie: 4

Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#1

Post napisał: Bisu » 16 kwie 2021, 16:38

Witajcie.
Od dłuższego czasu kompletuję narzędzia pomiarowe potrzebne do samochodówki i amatorskiej ślusarki. Na razie nie planuję na nich zarabiać, więc też nie szaleję z zakupem nowych mitutoyo.
Do teraz starałem się kompletować mikrometry w jak najlepszym stanie naszej produkcji (VIS, FWP) i jeśli to było możliwe z wybitą klasą dokładności.
Nie, żeby się chwalić, ale naświetlić sprawę zapełniłem szafę takimi narzędziami:
Pasametr VIS 0-25
Pasametr VIS 25-50.
Mikrometr VIS 100-125 bez klasy
Mikrometr FWP 150-175 kl.1

Narzędzia w średnim stanie - ze względu na korozję nie biorę ich zbytnio pod uwagę jeśli chodzi o precyzję:
Mikrometr Micropol 0-25
Mikrometr FWP 0-50

Do tego:
Zestaw 47 płytek wzorcowych FWP Warszawa kl.1 (Tu chyba największe szczęście, bo nigdy nie używane. Stwierdziłem po stanie zestawu jakby z półki ściągniety (karta FWP, papier "antykorozyjny", stara, już stwardniała konserwacja, zero plamki korozji).
i jakieś tam chińskie czujniki zegarowe na statywie.
Myślę, że do szczęścia brakuje mi mikrometrów 50-75, 75-100, jednego małego mikrometru wewnętrznego mierzącego od 0 oraz średnicówek zegarowych.
Powątpiewam w znalezienie kompletnych średnicówek rodzimej produkcji w dobrym stanie.
Czy mając płytki wzorcowe i komplet "dobrych" mikrometrów mogę pozwolić sobie na chińskie/słabej marki średnicówki zegarowe?
Z góry dziękuję za radę.




orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#2

Post napisał: orion32 » 17 kwie 2021, 14:05

Te,, jakies tam"chińskie czujniki to może być perła w koronie, albo kompletny szajs. Napisz więc co to za czujniki. Nówki z allegro, czy używki sprzed ponad 30 lat.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
Bisu
Posty w temacie: 4

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#3

Post napisał: Bisu » 18 kwie 2021, 15:25

Planowany zakup to nowe chińskie średnicówki zegarowe allegro/ali.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#4

Post napisał: bear » 18 kwie 2021, 16:29

Bisu pisze:
18 kwie 2021, 15:25
Planowany zakup to nowe chińskie średnicówki zegarowe allegro/ali.
Do amatorskich zastosowań wystarcza. Kupowanie używanej 40 letniej pomiarówki to loteria a w większości to wyeksploatowane złomy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#5

Post napisał: jasiu... » 18 kwie 2021, 16:36

bear pisze:
18 kwie 2021, 16:29
Do amatorskich zastosowań wystarcza. Kupowanie używanej 40 letniej pomiarówki to loteria a w większości to wyeksploatowane złomy.
Z tym, że niekoniecznie. Właśnie wtedy robili bardzo trwałe i dokładne narzędzia.

Jeszcze jedno, pytanie, co jest potrzebne, bo jeśli gościu ma już płytki wzorcowe, to może wszystko sprawdzić przed zakupem. Z moich obserwacji wynika, że mikrometry się reguluje (ustawia), podobnie średnicówki.

No i pytanie o zakres robót, bo od tego zależy, czy nie będzie potrzebny jakiś przyrząd np. do mierzenia wewnątrz, powiedzmy wcięcia pod oring.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#6

Post napisał: strikexp » 18 kwie 2021, 16:53

Sprawdzić 2 odczyty może. Ale co jeśli mikrometr jest uszkodzony/zużyty w konkretnym miejscu? To chyba możliwe i czasochłonne do wykrycia.
Jeśli nie zależy nam na trwałości przyrządów, to równie sensownie jest sprawdzić mikrometr chiński.

Zapominacie koledzy że może i 40 lat temu w bloku wschodnim robili żywotne rzeczy. Wiadomo, surowce nie miały rynkowej wartości. Można było używać lepszych stopów. Odbiorcami były głównie firmy państwowe, które nie patrzyły na koszty.
Natomiast technologia produkcji 40 lat temu to było średniowiecze. Dziś osiągnięcie takich dokładności znacznie staniało. Mając profesjonalny wzorzec dokładności, nie widzę problemu z używaniem słabszych narzędzi. Tyle że trzeba kontrolować ich poziom zużycia.
Jedyny problem jest taki, że z tymi chińskimi narzędziami to różnie bywa. Trzeba się sugerować opiniami innych.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#7

Post napisał: bear » 18 kwie 2021, 16:58

jasiu... pisze:Właśnie wtedy robili bardzo trwałe i dokładne narzędzia.

Robili a ile te narzędzia mogą pracować? Nic wieczne nie jest a na pewno nie średnicówka która przez 30 czy 40 lat była przekładana z kąta w kąt wśród wiórów, chłodziwa, oleju i innego syfu.
jasiu... pisze:Z moich obserwacji wynika, że mikrometry się reguluje (ustawia), podobnie średnicówki.

Z mikrometrami jest inna sytuacja bo o ile nie są uszkodzone kowadełka a noniusz nie jest poobijany to można skasowac luz na śrubie, wyregulować bębenek i chodzi dalej. W przypadku średnicówek zegarowych nie jest tak prosto bo nie można tam za bardzo nic wyregulować a pomiar średnicówką która się zacina, drży i przeskakuje jest podobny do pomiaru suwmiarką analogową.
Miałem chinole i ta najbardziej eksploatowana przeżyła trochę ponad 2 lata w niesprzyjających warunkach mierząc 6 dni w tygodniu po 10h. Jak mnie oszukała podczas honowania na 4 tulejach od bodajże 3 do 8 setek skończyła z hukiem na złomie.
Co do samego kupna to poniżej 100zł nawet nie trafi się używki w godnym stanie gdzie za 150zł mamy nowego chinola.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#8

Post napisał: rdarek » 18 kwie 2021, 17:53

strikexp pisze:
18 kwie 2021, 16:53
Jedyny problem jest taki, że z tymi chińskimi narzędziami to różnie bywa. Trzeba się sugerować opiniami innych.
No tutaj muszę potwierdzić twoją wypowiedź. Ostatnio kupiłem głębokościomierz mikrometryczny i jest ok
Natomiast najtańszy mikrometr :mrgreen: wręcz bajka kowadełka szlifowane kątówką brak możliwości regulacji śruby itp. błąd pomiaru na 25mm to tak około 0,04mm i to losowo :mrgreen:
Oooo tak szlifowane kowadełka
Załączniki
20210128_185323.jpg


Autor tematu
Bisu
Posty w temacie: 4

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#9

Post napisał: Bisu » 18 kwie 2021, 18:30

rdarek pisze:
18 kwie 2021, 17:53
strikexp pisze:
18 kwie 2021, 16:53
Jedyny problem jest taki, że z tymi chińskimi narzędziami to różnie bywa. Trzeba się sugerować opiniami innych.
No tutaj muszę potwierdzić twoją wypowiedź. Ostatnio kupiłem głębokościomierz mikrometryczny i jest ok
Natomiast najtańszy mikrometr :mrgreen: wręcz bajka kowadełka szlifowane kątówką brak możliwości regulacji śruby itp. błąd pomiaru na 25mm to tak około 0,04mm i to losowo :mrgreen:
Oooo tak szlifowane kowadełka
O kurcze. Chyba, nie żałuję na razie swoich zakupów, oprócz ostatniego mikrometru (nowy VIS), gdzie po rozpakowaniu gościu próbował odkręcić dobrze zablokowany bębenek. Nogi mi się ugięły, no ale co zrobić. Cena taka, że warto było zaryzykować, a używki pewnie też to już w życiu przeszły.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2021, 18:31 przez Bisu, łącznie zmieniany 1 raz.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doposażenie narzędzi pomiarowych- mikrometry i średnicówki zegarowe

#10

Post napisał: strikexp » 18 kwie 2021, 18:30

Problemem są nasi rodzimi handlowcy. Ściągają taki syf i sprzedają z ogromną marżą frajerom. Mam taką zasadę że po wpadkach kupuję bez pośredników na aliexpress/banggood, i nie kupuję najtańszych rzeczy. Chyba że testowane przez kogoś.

Tu jeszcze taka uwaga. Może i mikrometr chiński 0-25 kosztuje 40-50zł. Ale taki sam LIMIT zaledwie 150zł, podobnie jak 25-50. Czy warto psuć sobie nerwy i tracić czas za 100zł?
Natomiast przy większych narzędziach, to już jak najbardziej jestem za chińszczyzną. Choć też nie do końca, bo widziałem cały zestaw LIMIT 4szt do 100mm za 550zł. Błędem jest chyba rozdrabnianie się przy zakupach, ponieważ na pojedynczych sztukach są wyższe marże.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”