Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#1

Post napisał: Rafalgl » 15 lis 2022, 19:09

Jak w temacie. Szukam fajnej wiertarki kolumnowej dla hobbysty na 230v w podanym przedziale. W szczególności zależy mi na:
- spory prześwit od podstawy do wrzeciona, tj. 60 cm lub więcej
- nie bijące, stabilne, precyzyjne wrzeciono
- porządne i estetyczne wykonanie, zachowane kąty proste, solidna kolumna, masywny odlewany stół
- stół z możliwością regulacji pod różnymi kątami, bardzo fajnie gdyby dało się o 90 stopni go przechylić dla zamocowania większego przedmiotu
- w miarę mocny silnik, który nie spali się po kilkunastu minutach ciągłej pracy i poradzi sobie z otworami w metalach do 12 mm
- udogodnienia typu obrotościomierz, wariator, laser, lampka mile widziane

Obecnie mam wiertarkę Smart, tą dużą żółtą i z całego serca odradzam - badziew jakich mało. Wrzeciono lata na wszystkie strony, nie idzie tego ustabilizować w żaden sposób, stół z cienkiej wydmuszki wygina się, kolumna też z jakiejś cienkiej badziewnej blachy i co najgorsze - stół nie jest prostopadły do kolumny, więc każdy otwór wychodzi krzywo. Jedynie silnik ujdzie w tej maszynie, bo jest dość mocny i już długo chodzi, ale to jedyny, dosłownie jedyny atut.

Zapatruję się aktualnie na model Proma E-1516, choć ma tylko 45stopni przechyłu, to przeróbka nie powinna być trudna.
Ale może znacie coś lepszego/ lub równie dobrego i tańszego co spełni podane kryteria. Czekam na opinie.


Kto pyta, nie błądzi.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#2

Post napisał: bear » 15 lis 2022, 20:32

Rafalgl pisze:Ale może znacie coś lepszego/ lub równie dobrego i tańszego co spełni podane kryteria. Czekam na opinie.

Za te pieniądze cięzko będzie CI nawet kupić WS-15 a co dopiero kolumnową o takich wymaganiach. Ta Proma o której pisałeś nadaje się ale do wiercenia w drewnie, nie wiem co ty chcesz robić taką wydumką o wadzę 60kg i takich "parametrach".

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#3

Post napisał: Rafalgl » 15 lis 2022, 23:04

Jakich wymaganiach? Żeby otwór do 12mm wywiercić w płaskowniku z miekkiej stali albo alu? Sorry ale to ja nawet tym moim gówienkiem daję radę, zakładam Bosch hss point-teq i jadę, tyle że pinola nie jest osadzona w żadnej tulei, jedynie dociska ją pierścień na dole korpusu i wkręty dystansowe dorobione, stół krzywy więc o jakiejkolwiek dokładności mogę zapomnieć, wiertło lata jak chce, łożyska też do kitu, a szkoda mi kasy na nowe do tego szajsu, który zanim w ogóle wejdzie w materiał, to gdzieś zboczy, nawet w drewnie. A w ogóle widziałeś na żywo tę Promę? Bo ja owszem, ten i inne modele, to jest konkretny, solidny kawał maszyny, którego nie uświadczysz w marketach budowlanych. WS 15 jest akurat beznadziejna jak dla mnie, prześwit 18cm to śmiech na sali, nie ma nawet stołu ruchomego, żadnej regulacji, prawie że nic, a waży 100 kg. Tylko po co? To przecież nie jest frezarka. Wiertło nie potrzebuje takiej sztywności, grunt żeby nie latało luźno jak głupie. Nawet wiertareczką magnetyczną wiercą w stali a waży może kilkanaście kg. Ale nawet moją tanią wiertarką nawiercę jakoś ten otwór. Krzywy bo krzywy ale będzie. A tym ws15 nie nawiercę nic bo w 70% przypadków nawet materiału nie będę miał jak tam założyć ani ustawić odpowiednio. Nie kumam co niektórzy widzą w tej WS15, jakby to był jakiś wzór wiertarki, wyznacznik jakości, gdy w gruncie rzeczy ma tak okrojone możliwości na maxa. A i tak pewnie będzie i w niej wszystko do wymiany.
Kto pyta, nie błądzi.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#4

Post napisał: ARGUS » 15 lis 2022, 23:51

Rafalgl pisze:Jakich wymaganiach? Żeby otwór do 12mm wywiercić w płaskowniku z miekkiej stali albo alu? Sorry ale to ja nawet tym moim gówienkiem daję radę,
no jakie kryteria , taka wiertarka
Rafalgl pisze: A w ogóle widziałeś na żywo tę Promę? Bo ja owszem, ten i inne modele, to jest konkretny, solidny kawał maszyny,

i jak w każdego chińczyka trzeba troszkę pracy włożyć jeśli się chce mieć "dobra " wiertarkę
Rafalgl pisze: A tym ws15 nie nawiercę nic bo w 70% przypadków nawet materiału nie będę miał jak tam założyć ani ustawić odpowiednio.
No popatrz a ludzie sobie ja chwalą :-) może nikt im nie powiedział że nią się tylko "nic" wierci a oni głupi wiercą wszystko.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#5

Post napisał: Rafalgl » 16 lis 2022, 00:36

A jak nawiercisz choćby dajmy na to dajmy na to 40 cm dlugosci płaskownik albo wałek z obu końców na WS15 pod kątem 90 stopni? Mam na myśli otwory wzdłuż jego najdłuższej osi, po obu końcach? Normalnie obniżyłbyś albo wywalił stół i zamocował to do podstawy, albo skręcił stół o 90 stopni i normalnie w imadło złapał. A tu max 18 cm i co? Do podłogi przykręcisz a wiertarkę ze skręconą kolumną na stołku :lol: Ona zresztą nawet silnika nie ma jakiegoś super mocnego. Ostatnio złamałem gwintownik w 60 cm profilu C beam i mam wlasnie taki kłopot, bo nie mam jak tego rozwiercić, będę chyba kombinował na frezarce ze skręconą głowicą i z imadłem uchylnym. Watpie, bym często robił takie rzeczy, ale nie lubię, gdy coś się dzieje a ja nie mam odpowiedniego narzędzia, lub to które mam nie wystarcza. W płaskim duże otwory mogę zresztą przewiercać zawsze na frezarce, która jest mała a waży 70kg, ma przekładnię zębatą i to już zupełnie inna liga sztywności.

O jakich przeróbkach tutaj mowimy? Proma to nie jest chińczyk, to są w czechach składane maszyny, tak samo imadło z promy jest o niebo lepsze niż odpwoiednik prosto made in china. Niby to samo a jednak zupełnie co innego, ten sam odlew można obrobić lepiej lub gorzej, dać inne podzespoły, silniki, śruby itd... narzucić inne normy kontroli jakości i nagle okazuje się że coś co na zdjęciu jest identyczne, w real lifie wygląda totalnie inaczej. Ale żeby nie było rozważam jeszcze inne wiertarki:

https://a llegro.pl/oferta/luna-ferax-237360102-wiertarka-kolumnowa-16ddb-12083639035
https://a llegro.pl/oferta/wiertarka-stolowa-slupowa-kolumnowa-16mm-vario-11610086261
https://a llegro.pl/oferta/wiertarka-stolowa-do-metalu-kolumnowa-16mm-600w-10233151776
N
Kto pyta, nie błądzi.


majsterusnt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2022, 08:43

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#6

Post napisał: majsterusnt » 16 lis 2022, 06:15

Flott, Alzmetall, ale to inna półka cenowa. Wszystko co z allegro to lipa.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#7

Post napisał: ARGUS » 16 lis 2022, 09:48

majsterusnt pisze:Proma to nie jest chińczyk,

Miałem kolumnową firmy "Nutol" i taka samą Promy i to chińczyki :-)
Porównujesz zdjęcia i piszesz teorie :-)
Rafalgl pisze:Jak w temacie. Szukam fajnej wiertarki kolumnowej dla hobbysty na 230v w podanym przedziale. W szczególności zależy mi na:
- spory prześwit od podstawy do wrzeciona, tj. 60 cm lub więcej
- nie bijące, stabilne, precyzyjne wrzeciono
- porządne i estetyczne wykonanie, zachowane kąty proste, solidna kolumna, masywny odlewany stół
- stół z możliwością regulacji pod różnymi kątami, bardzo fajnie gdyby dało się o 90 stopni go przechylić dla zamocowania większego przedmiotu
- w miarę mocny silnik, który nie spali się po kilkunastu minutach ciągłej pracy i poradzi sobie z otworami w metalach do 12 mm
- udogodnienia typu obrotościomierz, wariator, laser, lampka mile widziane

Za tą cenę którą chcesz wydać ???? zapomnij

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#8

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2022, 10:26

Rafalgl pisze:Obecnie mam wiertarkę Smart, tą dużą żółtą i z całego serca odradzam - badziew jakich mało.

Nie neguję zdania kolegi, choć mam już z 15 lat podobną wiertarkę stołową,
Obrazek
na której przez te lata wierciłem (od 0,4mm do 16mm, a stopniowym do 32mm), pogłębiałem, gwintowałem, oczywiście w międzyczasie wymieniłem uchwyt wiertarski, a poza tym nie było żadnej awarii. Może kiedyś robili solidniej?
pozdrawiam,
Roman


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1237
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#9

Post napisał: bear » 16 lis 2022, 16:23

Rafalgl pisze: A w ogóle widziałeś na żywo tę Promę? Bo ja owszem, ten i inne modele, to jest konkretny, solidny kawał maszyny, którego nie uświadczysz w marketach budowlanych.

Jak dla Ciebie 60kg wagi przy takich gabarytach to "konkretny solidny kawał maszyny" to tylko pozazdrościć optymizmu.
Rafalgl pisze:WS 15 jest akurat beznadziejna jak dla mnie, prześwit 18cm to śmiech na sali, nie ma nawet stołu ruchomego, żadnej regulacji, prawie że nic, a waży 100 kg. Tylko po co?

Po to aby przy wierceniu korpus górny nie wychodził z osi jak to ma miejsce w twojej promie. Przy 60kg i takim prześwicie w połączeniu z kolumną wykonaną z rury o grubości ścianki 3mm zapewne na tych 60cm będziesz miał z 1cm odchylenia :D Ale widze że jesteś przekoanny to nic tylko kupować.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobra wiertarka kolumnowa do 1500-2500

#10

Post napisał: tuxcnc » 16 lis 2022, 20:43

RomanJ4 pisze:
16 lis 2022, 10:26
mam już z 15 lat podobną wiertarkę stołową
Owszem, podobną, z wyglądu...
Niestety, ale dawniej Chińczycy kopiowali europejskie czy amerykańskie konstrukcje, a dzisiaj sami je projektują, znaczy się chińscy księgowi je projektują...
Chiny to inna cywilizacja, oni inaczej rozumieją pojęcie jakości, dla nich jeśli ktoś kupuje, to znaczy że jest wystarczająco dobre...
Dzisiejsza chińska wiertarka wygląda jak dwudziestoletnia chińska wiertarka, ale potrafi ważyć trzy razy mniej i do niczego się nie nadawać...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”