Dobór sprzęgła jednokierunkowego

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Amadi007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2012, 12:22
Lokalizacja: Gdańsk

Dobór sprzęgła jednokierunkowego

#1

Post napisał: Amadi007 » 14 maja 2012, 10:34

Dostałem projekt wyciągarki linowej. Wyciągam wózek przedstawiony na rysunku. Mój pomysł to wyciągarka linowa. Mój problem jest następujący.

http://imageshack.us/photo/my-images/546/pkm.png/

Mam dobrać sprzęgło jednokierunkowe, które będzie zdolne do przenoszenia momentu powstałego przez naprężenie liny (jest ona przyczepiona do wałka a 2 sprzęgła zamontowane na końcach wałka). Wymiary muszę sam dobrać na bazie tego rysunku. Proszę o jakieś wskazówki jak obliczyć moment i od czego zależy.



Tagi:


robson24-78
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:02
Lokalizacja: Toruń

#2

Post napisał: robson24-78 » 14 maja 2012, 22:07

Mówiąc szczerze, to kiedy czytam takie posty jestem przerażony - masz kolego zaprojektować urządzenie, dobrać do niego podzespoły więc albo studiujesz albo co gorsze dostałeś robotę jako projektant, a pytasz o zagadnienia z zakresu szkoły podstawowej...
Siła, rozkład siły na składowe, moment obrotowy... Przecież to absolutne podstawy!
Poza tym, na jakiej podstawie ktokolwiek ma Ci pomóc skoro nie opisujesz całego problemu - czym będziesz to wciągał? Gdzie dokładnie będą zamontowane te backstopy? Jaka jest średnica bębna wciągarki?


Autor tematu
Amadi007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2012, 12:22
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: Amadi007 » 15 maja 2012, 08:09

Umiem obliczyć składowe siły, ale nie wiem jaki moment to będzie, skręcający czy gnący..
Średnice mam dobrać sam, pewnie tak aby lina się na nim zmieściła, mam na myśli długość i średnicę wału, natomiast sprzęgła mam dobrać tak aby wytrzymały przynoszony moment przez linę. Chodzi mi tylko jak ten moment policzyć.


robson24-78
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:02
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: robson24-78 » 15 maja 2012, 08:52

Dalej Cię nie rozumiem... Gdzie ma niby wystąpić moment gnący? Na sprzęgle jednokierunkowym?
Skoro piszesz że potrafisz policzyć wszystko, to najpierw policz, dobierz, pokaż to co dobrałeś a potem możesz martwić się o sprzęgło, bo jak na razie to zabierasz się za temat od d... strony.

Pzdr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”