Czym jest frezowanie CNC?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Czym jest frezowanie CNC?

#1

Post napisał: chaos » 25 mar 2020, 08:13

Obrazek
Kilka słów na temat obróbki skrawaniem
Frezowanie CNC jest obok toczenia CNC jedną z dwóch podstawowych metod obróbki skrawaniem. Obróbka skrawaniem to taka metoda produkcji, w której z bryły surowego materiału powstaje zaprojektowana nowa część poprzez skrawanie jego nadmiaru aż do uzyskania pożądanego kształtu. Skrawanie odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi, które wielokrotnie przesuwając się względem obrabianego materiału, usuwają z niego w sposób kontrolowany kolejne warstwy, stopniowo odsłaniając pożądany kształt części obrabianej. W efekcie takiego procesu powstaje gotowa obrobiona część a usunięty nadmiar materiału zostaje zamieniony w wióry, czyli drobne cząstki materiału odcięte podczas skrawania przez ostrza narzędzia skrawającego.

Na czym polega frezowanie CNC?
W przypadku frezowania CNC mamy do czynienia z procesem, gdzie zazwyczaj blok materiału jest mocowany na stole obrabiarki w specjalnych przyrządach mocujących na przykład imadłach i pozostaje nieruchomy. Proces skrawania możliwy jest dlatego, że to narzędzie skrawające jest wprawiane w ruch poprzez wrzeciono maszyny. Żeby możliwa była obróbka i skuteczne usuwanie naddatku materiału, następuje wzajemny ruch wirującego narzędzia względem bloku materiału. Cechą charakterystyczną procesu frezowania jest wykorzystanie w obróbce narzędzi wieloostrzowych tzw. frezów. Wpływa to bezpośrednio na przerywany charakter frezowania. To znaczy, że podczas każdorazowego przejścia narzędzia względem przedmiotu obrabianego następuje wielokrotne zagłębianie się i wychodzenie ostrzy narzędzia z materiału. W efekcie w procesie frezowania zazwyczaj powstają drobne, krótkie wióry, co jest pożądaną okolicznością, gdyż łatwo je skutecznie usuwać na bieżąco ze strefy skrawania.
Obrazek

Możliwości jakie daje frezowanie CNC
Proces frezowania CNC jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod produkcji części. Dzięki frezowaniu możliwe jest obecnie uzyskanie bardzo szerokiego spektrum kształtów i geometrii. Uniwersalność tego procesu wynika ze współczesnych możliwości jakie dają nowoczesne centra frezarskie jak również narzędzia skrawające. Do podstawowych zastosowań tej metody obróbki należy głównie obróbka płaszczyzn, kieszeni, rowków, otworów, gwintów itp. Jednak współczesne wieloosiowe centra obróbcze przesuwają zupełnie granice możliwości technologii frezowania CNC. W tej chwili obróbka niemal dowolnego kształtu nie stanowi już problemu. Standardem jest frezowanie płaszczyzn przestrzennych jak choćby w przypadku obróbki łopatek turbin, ale możliwości frezarek sięgają obecnie dużo dalej.

Nowe trendy we współczesnym frezowaniu CNC
Aktualnie praktyka przemysłowa zmierza w kierunku zacierania granic pomiędzy frezarką a tokarką. Producenci maszyn rozwijają swoje konstrukcje w celu umożliwienia wykonania kompleksowej obróbki części na jednej maszynie bez konieczności podziału obróbki na operacje. Dlatego też centra tokarskie wyposażane są w napędzane narzędzia do frezowania a na centrach frezarskich nierzadko można zrealizować proces toczenia.

Do pewnego momentu fizycznym ograniczeniem możliwości technologii frezowania CNC był dostęp narzędzia skrawającego do powierzchni obrabianej. To znaczy, że niemożliwe było wytwarzanie części, w których obrabiane kształty znajdowały się wewnątrz innych, dlatego że nie możliwe było podejście do nich z zewnątrz frezem. Taka sytuacja występuje we wszelkich przedmiotach ze skomplikowaną strukturą wewnętrzną np. w postaci użebrowania. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie jest obecnie obróbka hybrydowa, łącząca technologię frezowania wraz z drukiem 3D. Hybrydowe obrabiarki tego typu pozwalają na stopniowe tworzenie skomplikowanych części dzięki stopniowemu nakładaniu i obrabianiu kolejnych warstw materiału.

Współczesna technologia obróbki skrawaniem mimo, że wciąż czerpie z podstawowych i niezmiennych założeń opracowanych wiele lat temu, to nie przypomina już tego znamy ze starych podręczników. Wynika to w głównej mierze z ogromnego postępu technicznego w tej branży, który jest napędzany nieustanną presją na zwiększanie wydajności i precyzji produkowanych części. W efekcie człowiek wypracował technologię, która dzięki swojemu potencjałowi, jest obecnie jedną z głównych metod produkcji precyzyjnych części dla najbardziej wymagających zastosowań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obróbki skrawaniem na maszynach CNC odwiedź stronę https://sabner.pl/Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”