Czy to jest do nauczenia

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
natec
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:33

Czy to jest do nauczenia

#1

Post napisał: natec » 02 mar 2023, 12:53

Kiedyś przeczytałem że jeżeli niedźwiedź nauczył się jeździć na rowerze to i człowiek może się nauczyć jakiejkolwiek rzeczy gdy poświęci na to odpowiednią ilość czasu - mam do tego pewne zastrzeżenia ale chciałbym popytać u mistrzów.

Cześć.

Mam 30 lat, i trochę w życiu skręciłem nie w tą drogę co trzeba było. Przepracowałem na produkcji kilka lat wykonując proste czynności na tzw liniach montażowych - tzw robocik, tylko z mózgiem (albo i bez?). Ostatnio złapał mnie mega dół gdy pomyślałem o swojej przyszłości, perspektywach - jak to kiedyś wszystko będzie wyglądać, do końca życia na linii produkcyjnej za lekko powyżej minimalną? nie myślę o zarabianiu kokosów, ale zarabianie minimalnej też nie jest czymś co powoduje poranny uśmiech na twarzy po przebudzeniu. Zacząłem myśleć o branży cnc, czy może nie spróbować w tym kierunku - ale z jednej strony, szkoła tylko średnia bez technicznego wykształcenia, wiek 30 lat, brak "ręki" do mechanicznych spraw - i to jest najbardziej negatywna rzecz która mówi mi w głowie "to się nie uda", mój ojciec ma wśród swoich kolegów mechaników, spawaczy, złote rączki, miałem okazje ich poznać, to są ludzie którzy mają to "coś" oni się znają na tej robocie, nie wiem jak dokładnie wytłumaczyć to co mam na myśli. Nie każdy może zostać lekarzem, nie każdy zostanie pilotem samolotu. Mnie do mechanicznych spraw nie bardzo ciągnie, nie mam zajawki na to żeby zrobić sobie swój warsztat w piwnicy i tam sobie "dłubać". Ale z drugiej strony podoba mi się cnc, to w jaki sposób to wszystko powstaje, jak materiał się obraca względem narzędzia które je obrabia tworząc różne kształty i kąty - więc z jednej strony chce spróbować, z drugiej obawiam się że to nie wypali.

Z tego co czytałem, najważniejsze to rysunek techniczny (gdzieś muszę załapać podstawy, może z jakiś książek internetowych), potrafię mierzyć suwmiarką, mikromierzem czy średnicówką. Nauka g-codów, twardości materiałów obrabianych, twardość narzędzi i ich powłok (czyli szeroko pojęty dobór odpowiedniego narzędzia do danego materiału obrabianego wraz z uwzględnieniem parametrów skrawania) - mogę teraz pierdzielić głupoty, to tylko to co przeczytałem i przetłumaczyłem w swojej głowie na swoje myślenie. Umiejętność wprowadzania korekt, umiejętność wymiany narzędzi i zmierzenia ich po wprowadzeniu do maszyny. Nauka pisania "cyklami" jeszcze nie bardzo jestem wstanie zrozumieć co to jest.

Tak teraz myślę, że gdybym miał próbować uczyć się tych g-codów to raczej z jakimś symulatorem, żeby widzieć jak zachowuje się obrabiarka/narzędzie po wpisaniu odpowiedniego g-code. Pytanie jaki symulator wybrać i czy takie w ogóle są? Chciałbym również poznać panów opinie (i pań jeżeli są) czy to jest w ogóle wykonalne w moim przypadku. Co innego byłoby po szkole technicznej która trwa kilka lat.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy to jest do nauczenia

#2

Post napisał: tuxcnc » 02 mar 2023, 13:15

natec pisze:
02 mar 2023, 12:53
gdybym miał próbować uczyć się tych g-codów
G-kody to tylko język, a jak wiadomo, można znać siedem języków i w żadnym nie mieć niczego do powiedzenia...
Oczywiście, jest sporo "programistów", którzy klikają na pamięć w jakimś programie CAM, ale żeby być w tym naprawdę dobrym, to trzeba mieć pewne wrodzone zdolności, bez których nie ma sensu się w to pchać.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy to jest do nauczenia

#3

Post napisał: kolec7 » 02 mar 2023, 14:09

A czemu nie krawiectwo?
Czemu nie piekarstwo?
Stolarstwo?
Ciesielka?
Ogrodnictwo?
Kucharzenie na gazie?
Czemu nie murarka?
A może elektryka?
....
"W życiu piękne są tylko chwile...."


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czy to jest do nauczenia

#4

Post napisał: skmskm » 02 mar 2023, 15:20

Możesz sobie zrobić kurs operatora CNC, nie będziesz się sam męczył z tym, ktoś ci pokarze co i jak na maszynie.
Kurs z tego co patrzę to 3tysie 8dni.


Autor tematu
natec
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:33

Re: Czy to jest do nauczenia

#5

Post napisał: natec » 02 mar 2023, 15:40

skmskm pisze:
02 mar 2023, 15:20
Możesz sobie zrobić kurs operatora CNC, nie będziesz się sam męczył z tym, ktoś ci pokarze co i jak na maszynie.
Kurs z tego co patrzę to 3tysie 8dni.

Dzięki bardzo, generalnie chodzi mi o to czy to jest bardzo wymagająca praca tak jak to jeden użytkownik napisał wyżej "bez tego czegoś nie ma się co w to pchać" czy jednak jest to do ogarnięcia dla przeciętnego zjadacza chleba który nie miał wcześniej styczności z takimi rzeczami.


Lenta
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 04 lip 2019, 18:43

Re: Czy to jest do nauczenia

#6

Post napisał: Lenta » 02 mar 2023, 15:53

Z mojego punktu widzenia skoro pytasz czy jest to "bardzo wymagająca praca" to lepiej sobie odpuść i poszukaj czegoś w czym będziesz się dobrze czuć. Prawie wszystko robią "przeciętni zjadacze chleba" tylko trzeba chcieć się czegoś dowiedzieć, moim zdaniem podejściem "powiedzcie mi jak jest w .... (wstaw tu sobie cokolwiek)" bez próbowania tego samemu nic się nie dowiesz. W tej chwili na forum jak i całym internecie jest baza wiedzy tak rozległa że wystarczy tylko poszukać.


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czy to jest do nauczenia

#7

Post napisał: skmskm » 02 mar 2023, 17:31

natec pisze:
02 mar 2023, 15:40
skmskm pisze:
02 mar 2023, 15:20
Możesz sobie zrobić kurs operatora CNC, nie będziesz się sam męczył z tym, ktoś ci pokarze co i jak na maszynie.
Kurs z tego co patrzę to 3tysie 8dni.

Dzięki bardzo, generalnie chodzi mi o to czy to jest bardzo wymagająca praca tak jak to jeden użytkownik napisał wyżej "bez tego czegoś nie ma się co w to pchać" czy jednak jest to do ogarnięcia dla przeciętnego zjadacza chleba który nie miał wcześniej styczności z takimi rzeczami.
Jest do osiągniecia dla laika. Wielu operatorów CNC nie potrafi programować w g-code.
Inna opcja kupić CNC 3018 PRO(frezarka za 730zł z Niemiec wysyłka).
Po używać a jak nie będzie ci to odpowiadało to odsprzedać.

Awatar użytkownika

Natex_Experimentrial
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2023, 17:03

Re: Czy to jest do nauczenia

#8

Post napisał: Natex_Experimentrial » 02 mar 2023, 17:54

Powiem tak, mam 18 lat i prawdopodobnie nie wiele do powiedzenia. Ale jeszcze 3 lata temu nie potrafiłem dobrze śrubokrętem przykręcić śruby. Cały czas próbuję coś robić, krok po kroku. Najpierw nauczyłem się obsługiwać drukarkę 3D, potem zacząłem powoli projektować własne modele. Z rok później zainteresowałem się elektryką i programowaniem na Arduino. Na dzień dzisiejszy robię małe projekty takie jak lampy ledowe przypominające neon, nawet mrógając jak jeden. I pewnie pomyślisz że jestem w technikum informatycznym, albo przynajmniej mat-fiz. Nic bardziej mylnego bo jestem na biol-chemie. To co chcemy powiedzieć to ważne jest tylko byś lubił to co robisz. Jeśli będzie ci sprawiało to przyjemność i włożysz w to czas, będziesz w tym mistrzem. Faktem jest że g-code nie jest łatwy do nauczenia (super trudny też nie), więc na sam początek możesz użyć programów w których wystarczy wpisać co chcesz zrobić, i zamieni ci to na g-code. Niestety jedyne moje obcowanie z maszynami CNC to drukarka ender 3, lecz mogę ci powiedzieć że z odpowiednim nastawieniem, czasem i wysiłkiem w to włożonym naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie.
Mam nadzieje że pomogłem w jakimś stopniu.


Autor tematu
natec
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2023, 12:33

Re: Czy to jest do nauczenia

#9

Post napisał: natec » 02 mar 2023, 18:41

Dzięki, ja bardzo chciałbym się nauczyć, po prostu jak widzę facetów którzy tym się zajmują, to po kilku minutach widzę że to fachury, goście którzy tym żyją, ludzie z "ręką" do tego, a ja .. chłopak wydarty sprzed komputera, który nie wie jak odróżnić wiertło od freza nie mówiąc o czymś innym. Wtedy pojawiają mi się takie myśli w głowie "spójrz na nich i spójrz na siebie, to nie wypali"


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Czy to jest do nauczenia

#10

Post napisał: jasiu... » 02 mar 2023, 18:58

Zacznij od oglądania na jutubie filmików z nauki rysunku technicznego.

A poważnie, praca na minimum dwie zmiany, brudna, szczególnie jak ci się żeliwo trafi. Pewnie, że wszystko jest do opanowania, ale czy warto? Poza tym, jeśli dobrze opanujesz kładzenie płytek, dość szybko będziesz mógł na jedną zmianę zatrudnić się u siebie. A tutaj różnie bywa. Czasem trafi się interesująca robota, króciutkie serie, albo pojedyncze sztuki, ale czasem to tylko obsługa zielonego guzika, plus podwieź materiał, załóż, zdejmij, wywieź. Warto?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”