Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Defner
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 10:42
Lokalizacja: Wejherowo

Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#1

Post napisał: Defner » 15 mar 2021, 16:44

Mam pytanie odnośnie obróbki cieplnej sprężyn. Czy jeśli wykonam sprężynę dociskową z drutu sprężynowego (np. takiego - https://tiny.pl/rn5ng) o małej średnicy np. 0,7 mm (przyjmijmy średnica 10 mm i długość 70 mm) to po nawinięciu będę musiał ją jeszcze obrobić cieplnie? Poczytałem trochę i jedni piszą, że po wszystkim należy ją podgrzać do 250-300°C, z kolei inni - że przy tak małych średnicach drutu nie ma takiej potrzeby, bo taki drut jest już dostarczany w stanie zahartowanym i odpuszczonym. Czy taka sprężyna po ściśnięciu nie zmniejszy swojej bazowej długości permanentnie?




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#2

Post napisał: jasiu... » 15 mar 2021, 17:00

zawsze się robi sprężyny dłuższe i obcina na wymiar po odpuszczeniu.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#3

Post napisał: rynio_di » 15 mar 2021, 20:04

A może podpinając się do tematu .Jest na sali specjalista od technologi sprężyn typu V.
Szukam porad typu , jaka stal ,temperatura hartowania ,odpuszczanie . Płyny , czasy. Może być też kontakt na PW.


Autor tematu
Defner
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 10:42
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#4

Post napisał: Defner » 15 mar 2021, 20:09

jasiu... pisze:
15 mar 2021, 17:00
zawsze się robi sprężyny dłuższe i obcina na wymiar po odpuszczeniu.
Dzięki za odpowiedź, ale to nadal nie odpowiada na moje pytanie - czy należy przeprowadzić obróbkę cieplną po nawijaniu sprężyny z tego drutu czy nie trzeba?


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#5

Post napisał: rynio_di » 15 mar 2021, 20:22

Nie jestem specjalistą ale trochę tego kręciłem . Nigdy ale to nigdy nie zrobiłem dobrej sprężyny . Takie o których piszesz ,kręciłem na tokarce z drutu sprężynowego na zimno. Sprężyna taka ,, wstawała ,, mi o około 10 % ,dlatego kołek do nawijania wykonywałem o te 10% cieńszy . Sprężynkę na takim wałku hartowałem w różnych temp, i płynach . Odpuszczałem już bez wałka ( sprężyna nie ulegała deformacji ) także w różnych temp. i czasach . Efekt był taki że : albo była za miękka ( siadała ) albo za krucha i pękała .


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#6

Post napisał: IMPULS3 » 15 mar 2021, 20:27

Defner pisze:to po nawinięciu będę musiał ją jeszcze obrobić cieplnie?

Nie, sprężyn z tak cienkiego drutu nie obrabia się cieplnie. Są one gotowe do pracy od razu.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#7

Post napisał: orion32 » 15 mar 2021, 20:46

Jeśli to drut patentowy(fortepianowy), to wystarczy odpuszczanie niskie,do 250°C.Brak informacji czy to drut patentowy, czy zwykły do obróbki cieplnej, bo są takie i takie, i to bez względu na średnicę. W pracy miałem druty od 0, 5 do 4 mm, z czego patentowy był tylko 1,5.
Należałoby zasięgnąć wiedzy od sprzedawcy, o ile wie.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#8

Post napisał: kolec7 » 16 mar 2021, 07:27

...albo sprawdzić we własnym zakresie, bo znając życie, to sprzedawcy obojętne, czy sprzedaje marchew, czy drut sprężyno.
O jednym i drugim wie identycznie tyle samo - ma, to sprzedać. I tyle...
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
Defner
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 10:42
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#9

Post napisał: Defner » 17 mar 2021, 10:24

OK, teraz temat jest jaśniejszy, dziękuje za odpowiedzi :)


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Czy sprężyne należy obrobić cieplnie?

#10

Post napisał: pavyan » 17 mar 2021, 21:05

Defner: druty o takich średnicach są prawie zawsze drutami obrobionymi cieplnie (hartowanymi i odpuszczonymi), gotowymi do kształtowania sprężyny.
Zasadą którą powinno stosować się zawsze i ja to stosuję zawsze jest odprężenie sprężyny po nawinięciu - można ją grzać na tzw. barwę nalotową.
W wypadku takiego odprężania wystarczy barwa fioletowa (maksymalnie, dla typowego drutu*). Bez tego sprężyna nie osiągnie możliwych do uzyskania rezultatów i będzie się odkształcać; naciągowa rozciągać, ściskana ściskać, plastycznie i trwale. Siła ściskania/rozciągania będzie zmniejszona o kilkanaście, kilkadziesiąt procent w stosunku do odprężonej.
Przy odprężaniu lekko wzrasta średnica sprężyny i może zmienić się długość, jeśli to ważne i tolerancje wymiarowe są wąskie - trzeba uwzględnić zjawisko.
Druty do pełnej obróbki cieplnej zaczynają się od naprawdę dużych średnic, mam np. kawałek drutu sprężynowego 9mm, gotowego do nawijania i TYLKO do odprężenia. Co oczywiście nie wyklucza istnienia cienkich drutów do pełnej obróbki cieplnej - ale używanie takich postrzegam jako wybitny przypadek sprężyniarskiego masochizmu. To bezcelowe i bez sensu.

*Ale np. wiem że dla b. wysokiej jakości drutu szwedzkiego (OTEVA) powinno się stosować bardzo wąskie przedziały temperatur odprężania, nawet w zakresie 5°C, inaczej nie osiągnie się najwyższych wyników. To info z pierwszej ręki, od wybitnego fachowca.

Rynio_di: Ja używałem blachy sprężynowej 50HS-A, kucie/kształtowanie tylko na gorąco.
Zginając na zimno złamiesz na ostrych zgięciach (V), a na gorąco to przyjemna plastelina - choć łagodne łuki od biedy można giąć na zimno. Trzeba starać się grzać szybko, krótko, szybko kuć - z powodu zjawiska odwęglania; trzeba skracać z tego powodu czas przebywania stali w wysokiej temperaturze.
Hartowanie z 850°C w ciepłym oleju hartowniczym (może także być rzepakowy, nagrzany do 70°C).
Co do odpuszczania: ja odpuszczałem (i grzałem do kucia) dobrym atmosferycznym palnikiem gazowym poza barwę nalotową granatową, kiedy pojawia się jasno-szara. To jest ponad 400°C, i powinno to być minimum, może być więcej. Fiolet, granat - zdarzało się pękanie. Lepiej to robić w piecu, ale rezultaty "z palnikiem" i tak praktycznie zawsze były dobre.
Innych gatunków nie używałem na podobne sprężyny (np. 60HF, to chyba stal głównie resorów), ale zasady można stosować te same.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”