Ciezki typek ze sklejki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

Ciezki typek ze sklejki

#1

Post napisał: mekwion » 11 lut 2016, 08:05

Witam,

dlugo juz to forum biernie obserwuje i postanowilem ujawnic sie publicznie :)
Ujawniam sie!

Wpis ma podtrzymac moja mobilizacje do realizacji ambitnego ciezkiego bramowego drewniaka (400kg), ktory bedzie pracowal w aluminium. Ambitnie. Wiem.
Wyzwanie dosc spore jednak nie zamierzam sie poddawac.
Zeby bylo smieszniej jestem humanista, ktory hobbystycznie ma zaciecie techniczne ( w szerokim znaczejiu tego slowa).
Wlasnie ucze sie obslugi Solidworksa, zeby stworzyc projekt, ktory mam rozrysowany na kartkach.
Calkiem smiesznie? No raczej.

Temat bede aktualizowal.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#2

Post napisał: triera » 11 lut 2016, 10:34

zrób tego drewniaka z metalu...


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#3

Post napisał: mekwion » 11 lut 2016, 11:47

triera pisze:zrób tego drewniaka z metalu...
Potrzebuje solidnego drewniaka aby zbudowac druga maszyne w oparciu o aluminium i UHPC.
Traktuje to po czesci jako wyzwanie oraz pierwszy etap budowy.
Wymiarowo bedzie sie wszystko zgadzalo wiec zarowno sruby, prowadnice wozki itd. przeloze 1:1 do zmodyfikowanej maszyny.

Sam drewniak wg moich planow bedzie ciezkim usztywnionym monstrum, ktore bedzie swego rodzaju ciekawostka :)

Planuje tez za free udostepnic kompletny projekt. Fakt ze nie bedzie to tani drewniak.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 11 lut 2016, 12:50

No to trzymamy kciuki:D
Martwi mnie jak będziesz chłodzić to alu w czasie skrawania tak by drewno się nie opiło.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#5

Post napisał: mekwion » 11 lut 2016, 13:03

adam Fx pisze:No to trzymamy kciuki:D
Martwi mnie jak będziesz chłodzić to alu w czasie skrawania tak by drewno się nie opiło.
Mozliwosci odizolowania warstwy drewna od chlodziwa jest wiele. Na ta chwile to jednak jest 3 rzedna sprawa :)

Awatar użytkownika

crooveck
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:46
Lokalizacja: Konstancin

#6

Post napisał: crooveck » 11 lut 2016, 15:29

Jak będziesz miał już jakieś rysunki, cokolwiek to udostępnij. Jestem bardzo ciekawy tej konstrukcji ;)


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#7

Post napisał: mekwion » 21 lut 2016, 14:56

Musze przyznac ze walka z Solidworksem nie byla wyrownana, ale postepy sa. Mysle, ze teraz to juz powinno byc z gorki.

Co do samego projektu...zawsze jest cos kosztem czegos. Nie bede sie rozpisywal, ale w moim przekonaniu zaczynam sie mocno zastanawiac nad sensem realizacji projektu w drewnie.
To co zamieszczam to jedna z kilku koncepcji, ktore mi chodzly po glowie. Naturalnie chcialem osiagnac mozliwie najwieksza sztywnosc, ale tej bez nadlozenia ilosci sklejki i wymiarow, zeby osiagnac sensowne zakladane pole osiagnac sie nie da.

Hmmm mam zagwozdke.
Projekt w moim przekonaniu (choc jeszcze nie jest gotowy do budowy) uzyskalby zakladana sztywnosc. Co wiecej, staralem sie wykonac go tak by poradzic sobie z budowa przy minium posiadanego wlasnego sprzetu i tak totalne minium to:
- pila na prowadnicy markowa...Festool, Mafell, Makita...tak, zeby osiagnac precyzje ciecia materialu na poziomie 0,5mm,
- frezarka gornowrzecionowa reczna z mozliwoscia montarzu na prowadnicy do pily wraz z frezem palcowym 20mm srednicy z mozliwoscia zaglebienia do miniumum 30mm.

Wlasciwie to tyle i az tyle, ale wg zalozen tym sprzetem i wg tego projektu mozna wykonac precyzyjnie ta konstrukcje.
Skladana jest jak widac na zaczepy wyciete w drewnie czyli potrzebny bedzie jeszcze klej i na wszelki wypadek mozna cos wkrecic. Jednak zaczepy sa tak wykonane, ze obeszloby sie tez bez krecenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 21 lut 2016, 23:31

Może masz sklejkę za darmo i dlatego chcesz robić takie monstrum, ale jeśli nie, to zastanów się dobrze. Za równowartość 400kg sklejki kupionej w dobrej cenie, kupisz 100kg równiutkich i pociętych formatek aluminiowych z Glaich-a. Przy 100kg na blat nie starczy (przy tej wielkości maszyny), ale możesz go zrobić na początek ze sklejki.


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#9

Post napisał: mekwion » 21 lut 2016, 23:46

Wszystko sie zgadza kolego :)
Zwyczajnie chcialem, ale jak juz planujesz to trzeba tu i tam zabrac, a tam dodac i w efekcie projekt zmienial sie 4 razy, a i tak to co jest na zdjecia nie przedstawia tego co bym chcial osiagnac, a wyszla raczej ot taka ciekawostka.

Na ta chwile jeszcze sie zastanawiam co dalej.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 22 lut 2016, 00:29

Ze sklejką jest taki problem, że wszystko musi być duże, żeby było sztywne. Obawiam się, że wpakujesz dużo materiału w korpus, a reszta będzie delikatna z braku miejsca. Już widzę tu problemy na projekcie. Lepiej zrobić ile się da z aluminium (a przede wszystkim najmniejsze elementy). Można kupić gotowe formatki i wtedy obróbka sprowadzi się do samego wiercenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”