cięcie plexi - filtrowanie spalin

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

cięcie plexi - filtrowanie spalin

#1

Post napisał: obser » 08 wrz 2011, 17:33

Jak wiadomo, cięcie plexi laserem wiąże się ze sporym smrodem, dosyć nieprzyjemnym dla otoczenia. Jak można go zneutralizować?

Odpadają rozwiązania typu filtry Teka itp. - z dwóch powodów. Jednym jest oczywiście cena nowego urządzenia, drugim - to, że nikt nie jest w stanie określić, jaka jest zywotność filtrów (np. godzinowa). Kosztują one niemało, a żaden z dystrybutorów, z którymi się kontaktowałem, nie był w stanie określić, czy wytrzymają 300 czy 3000 godzin pracy. Wiadomo, że plexi jest różna, ale można przyjąć średnią dla jakiegoś renomowanego producenta.

Czy macie jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu? Mam lokal w obszarze zabudowanym, laser w tej chwili stoi w innym miejscu, ale chciałbym jakoś rozwiązać ten problem. Działka nie jest duża, więc ewentualny filtr musi być bardzo skuteczny. Mam jeszcze do dyspozycji piwnice 2-piętrowego domu mieszkalnego i komin, którym można wypuścić spaliny. Obawiam się jednak, że w sytuacji, kiedy będzie "przyducha" wszystko będzie siadać w dół.



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2099
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 08 wrz 2011, 19:33

beczka z wodą a na powierzchnię cienka włóknina polipropylenowa a na to worek wegla do grilla, przykryj pokrywką i ssij odkurzaczem Wlot brudnego powietrza poniżej lustra wody. Tylko nie za głeboko bo stracisz dużo na podciśnieniu Na końcu rury wlotowej duży durszlag tak aby możliwie szeroko rozbąbelkować dostarczane powietrze. Albo rura PCV z dziurkami tuż pod powierzchnią.
Takie próbne stanowisko na odkurzaczu to godzina roboty, trochę taśmy klejacej, sznurki, folia, bedziesz miał pogląd czy to coś w dobrą stronę zmierza.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: deflection » 09 wrz 2011, 16:49

akurat tutaj zamiast węgla do grila, z którego dopiero robi się węgiel aktywny zastosowałbym węgiel aktywny. Można go kupić na kilogramy np w gryfskandzie.
Węgiel się regeneruje więc złożu można przywrócić właściwości adsorpcyjne.

Złoże bym zrobił 3 warstwowe, 1 warstwa o dużej ziarnistości, następną na mniejszej a ostatnia na najmniejszej. Taki filtr powinien skutecznie oczyścić gazy.

Przed filtrami węglowymi dałbym filtr z jakiś włókien żeby ochronić złoża węgla przed pyłem.

Wentylator za złożem, nie przed.

Woda jest też dobrym absorbantem ale nie tak skutecznym jak węgiel aktywny, no i pozostaje problem ścieków i gabarytów. Bardziej nadaje się do odpylania niż do wyłapywania gazów, ponieważ nie wszystkie gazy organiczne rozpuszczają się w wodzie.


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: 3DBialystok » 10 wrz 2011, 19:03

Wstępny filtr - włóknina filtracyjna F5 albo F7, następnie filtr HEPA H13 i złoże węgla aktywnego. Takie rozwiązanie zastosowane jest w filtrze Bofa AD 1000. Filtry Troteca posiadają beczkę z pyłem wiążącym lepkie substancje chociażby po cięciu pmma. Nie wiem jak Teka ale w Bofie zużycie filtrów następuje w przeciągu 1 roku czasu. W dużej mierze uzależnione oczywiście od nakładu pracy jaki wykonujemy. Osobiście z rozwiązania filtra Bofy jestem bardzo zadowolony, z ceny zdecydowanie mniej.


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#5

Post napisał: obser » 10 wrz 2011, 20:57

3DBialystok pisze:Nie wiem jak Teka ale w Bofie zużycie filtrów następuje w przeciągu 1 roku czasu. W dużej mierze uzależnione oczywiście od nakładu pracy jaki wykonujemy. Osobiście z rozwiązania filtra Bofy jestem bardzo zadowolony, z ceny zdecydowanie mniej.
A jaki jest koszt filtrów w przypadku tego urządzenia?
I czy faktycznie likwiduje cały nieprzyjemny zapach? W przypadku Teki deklarowali, że nie trzeba wyrzucać powietrza na zewnątrz, może być wdmuchiwane z filtra z powrotem do pomieszczenia.


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#6

Post napisał: Zaremba » 10 wrz 2011, 22:19

Gdybyś się decydował na filtr to mam do sprzedania wyciąg Teka z wymienionymi wkładami.
Pozdrawiam


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#7

Post napisał: 3DBialystok » 11 wrz 2011, 16:34

Powietrze oczyszczone w granicach 99 procent z kawałkiem ale zapach jest nieznacznie bardziej wyczuwalny z biegiem czasu i zużycia wkładu węglowego. Tak czy inaczej przefiltrowane powietrze jest suche i ciepłe a sam wylot wzbija kurz w pomieszczeniu co wydaje się raczej uciążliwe.


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#8

Post napisał: obser » 04 sty 2012, 20:52

Czy ktoś z Was ma może nowe informacje, doświadczenia związane z filtrami do lasera?


Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: Jacolix » 04 sty 2012, 23:59

Cięcie pleksy to największy syf - to moja opinia. Osocze, czy co tam się wydziela przykleja się do wkładu do filtra i niesamowicie śmierdzi, żaden aktywny węgiel tego nie przetworzy. Ja robię tak (mam filtr z aktywnym węglem), kładę fizelinę na wkładzie do filtra (który ma zabierać cząstki stałe) i co jakiś czas (3-10 dni, w zależności od intensywności pracy z pleksą) wymieniam i wyrzucam - polecam ten sposób.
http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#10

Post napisał: obser » 06 sty 2012, 07:41

Jacolix pisze:(mam filtr z aktywnym węglem)
Można wiedzieć jaki filtr masz? I jak z jego skutecznością pochłaniania zapachów przy cięciu plexi?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”