Cięcie laserem w praktyce.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

Cięcie laserem w praktyce.

#1

Post napisał: mryellow » 01 lip 2017, 14:53

Witam, przejdę do razu do moich pytań. Czy położenie rysunku w autocadzie względem osi współrzędnych ma znaczenie? Ogólnie w jaki sposób przygotować rysunek 2d do cięcia? Grubość linii ma znaczenie? W jaki sposób się uwzględnia średnicę promienia lasera? W jaki sposób pozycjonuje się materiał w maszynie? W jaki sposób się chwyta materiał w maszynie? Są tam jakieś łapy? Jakie są najważniejsze parametry do ustawienia w maszynie? Na co trzeba uważać aby nie popsuć maszyny? Jakie są najczęściej popełnianie błędy podczas cięcia laserem? Jeżeli ktoś ma jakieś dobre linki to poproszę o nie. Interesuje mnie cały proces od rysunku do gotowego detalu.




infiniti
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 01 lip 2017, 11:16
Lokalizacja: Września

#2

Post napisał: infiniti » 01 lip 2017, 15:28

Hehe grube podstawy podstaw. Przypuszczam świeżo po maturze :)
Wszystko jest. Ludzie latami dochodzą do takiej wiedzy poprzez naukę i doświadczenia a tutaj chciałbyś wszystko na tacy.
Maszyna trzyma materiał w imadle. Wcześniej sprawdza położenie za pomocą sondy itd itd
Głupoty.
Kładziesz, test, tniesz. Podjedź do kogoś i zobacz jak to wygląda. 1h przy laserze odpowie na wszystkie Twoje pytania. Jak nie znajdziesz chętnych zapraszam do siebie:)


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#3

Post napisał: harma » 03 lip 2017, 14:12

mryellow pisze:Witam, przejdę do razu do moich pytań. Czy położenie rysunku w autocadzie względem osi współrzędnych ma znaczenie? Ogólnie w jaki sposób przygotować rysunek 2d do cięcia? Grubość linii ma znaczenie? W jaki sposób się uwzględnia średnicę promienia lasera? W jaki sposób pozycjonuje się materiał w maszynie? W jaki sposób się chwyta materiał w maszynie? Są tam jakieś łapy? Jakie są najważniejsze parametry do ustawienia w maszynie? Na co trzeba uważać aby nie popsuć maszyny? Jakie są najczęściej popełnianie błędy podczas cięcia laserem? Jeżeli ktoś ma jakieś dobre linki to poproszę o nie. Interesuje mnie cały proces od rysunku do gotowego detalu.
Jedna podstawowa rzecz - odpowiedź na powyższe pytania może być mocno uzależniona od producenta lasera, jaki posiadasz/jakim jesteś zainteresowany. Więc od określenia tegoż typu lasera powinieneś zacząć.


bartoszmista
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: bartoszmista » 07 lip 2017, 09:46

Najlepiej iść na szkolenie organizowane przez danego producenta lasera. Ceny bardzo wysokie. Zazwyczaj takie szkolenia są w firmie po zakupie lasera. Z tym że jako "świeży" ciężko będzie znaleźć takiego pracodawcę, który od razu wpuści młodego na laser.

Inna sprawa czy chcesz być programistą (technologiem) czy operatorem?

Ale tak z grubsza. Przygotowanie rysunku zazwyczaj w oprogramowaniu dedykowanym przez producenta. Bardzo przypomina CADa. Po prostu wczytujesz rysunki (lub samemu rysujesz), odpowiednio rozmieszczasz na arkuszu (program może zrobić to sam zachowując odpowiednie odległości elementów, ale często ważne jest ich ułożenie ze względu na przebieg włókien stali - np. dla detali do gięcia), program to dodatkowo obrabia (kierunek palenia zależy czy kontur zewnętrzny czy wewnętrzny) i wysyłasz na laser. Tworzy się osobne programy dla różnych materiałów i grubości oczywiście. Tym najczęściej zajmuje się technolog-programista w biurze.

Operator na leserze wczytuje program i stosuje odpowiednią tabele parametrów (dla gatunku i grubości materiału, chyba że materiał nietypowy). Trzeba dobrać jeszcze odpowiednią dyszę i soczewkę. Zakłada się blachę, ustawia bazę (lewa dolna krawędź materiału). Teraz start i czekasz. Po wszystkim zdejmujesz detale.

To tak ogólnie a widzisz ile tego jest. Wcale nie takie proste. W internecie jest trochę materiałów (zacznij od filmików jak działa laser). Ale bez szkolenia na maszynie się nie obejdzie.

Trochę więcej szczegółów...

Sterownik lasera tak jak każdej innej maszyny CNC posługuje się G-kodami. Nie ma sensu się ich uczyć bo w tym przypadku zostało to bardzo zautomatyzowane (program sam to robi z rysunku). Grubość linii nie ma żadnego znaczenia, ważne żeby zaznaczyć czy to kontur zewnętrzny czy wewnętrzny (to też świetnie rozpoznaje program typu np. Bysoft). Po wybraniu odpowiedniej dyszy sterownik sam zastosuje odpowiednią kompensację (czyli odsunięcie od konturu - o ile mm i w jaką stronę). Nie ma żadnych łap, to w końcu palenie więc nie ma żadnych sił podczas obróbki. Główne parametry to prędkość i "moc". Poza tym dobór dyszy i soczewki. Temat parametrów to temat rzeka... jak już wspomniałem dla typowych materiałów jest gotowa tabela (w oprogramowaniu lasera). Cała masa wad i ich przyczyn jeśli chodzi o jakość krawędzi cięcia. Praca na leserze w tym łatwiejsza bo nie ma obawy o kolizje (jak przy tokarkach czy frezarkach), ale za to łatwo popsuć materiał złymi parametrami.


Sasmar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 05 gru 2017, 08:56

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#5

Post napisał: Sasmar » 08 gru 2017, 15:33

Witam, podepnę się pod temat. Moje pytanie brzmi, czy jako kompletny laik w temacie cnc i laserów dam radę w miarę szybko nabyć wiedzę i umiejętności w obsłudze lasera do cięcia materiałów tekstylnych? Chodzi zarówno o rolę operatora, jak i programisty, a może te dwa stanowiska to za dużo na jedną głowę? Z zawodu jestem grafikiem komputerowym (2D). Szkolenia miałyby odbywać się w firmie w której zakupiony zostałby laser, Trotec, Eurolaser, plus oczywiście własnym sumptem.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#6

Post napisał: cinematic2 » 10 gru 2017, 13:09

Luz. Jeśli jesteś grafikiem komputerowym to ogarniesz to nawet bez specjalnych szkoleń. No, może w przypadku Eurolasera być trudniej bo ten co kiedyś miałem posługiwał się jakimiś prymitywnymi komendami. Ale to był stary model, może w końcu poprawili ten szajs.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Sasmar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 05 gru 2017, 08:56

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#7

Post napisał: Sasmar » 11 gru 2017, 08:42

Dzięki za odp. W takim razie do roboty!

Dodane 43 minuty 47 sekundy:
cinematic2 pisze:
10 gru 2017, 13:09
No, może w przypadku Eurolasera być trudniej bo ten co kiedyś miałem posługiwał się jakimiś prymitywnymi komendami. Ale to był stary model, może w końcu poprawili ten szajs.
Mógłby ktoś rozwinąć temat Eurlasera, czy faktycznie jest tak mało intuicyjny, czy może faktycznie już sobie poradzili z tymi problemami? Ogólnie firma wydaje się bardzo dobra - czy warta polecenia? Zauważyłem, że na forum częściej mówi się np. o Trotecu.


Sasmar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 0
Rejestracja: 05 gru 2017, 08:56

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#8

Post napisał: Sasmar » 11 gru 2017, 11:58

Może ktoś pomoże. Pozostając w temacie tekstylnym. Koszt zakupu takiego np. Eurolasera ( https://www.eurolaser.com/pl/systemy-la ... ekstyliow/ ), to 200 tyś. Euro, a może i więcej. Czy to przez tak wysoką cenę nie ma firm oferujących usługi na takim sprzęcie? Nie wiem, czy mogę się Państwa pytać o takie rzeczy, ale czy jeśli zainwestuje się taką sumę pieniędzy, to czy znajdzie się klientów, aby maszyna pracowała na siebie? Czy lepiej odpuścić, bo się okaże, że nie ma w kraju klientów. Jeśli ktoś mógłby wskazać mi drogę, aby odszukać takie info, będę ogromnie wdzięczny.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Cięcie laserem w praktyce.

#9

Post napisał: Zienek » 11 gru 2017, 18:56

Jakby to było proste, to wszyscy mieliby takie lasery. Najtrudniejsze, to znaleźć klienta na obłożenie maszyn, jak jest się nowym w branży.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”