Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

Zakup maszyny

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
MAjster77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:39

Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#1

Post napisał: MAjster77 » 29 gru 2019, 11:57

Witam wszystkich serdecznie , jestem właśnie na etapie wyboru maszyny którą chce zakupić do firmy , zajmujemy sie produkcją hal z profili zimnogiętych potrzebujemy wycinarki do wycinania elementow w :
1. Blacha ocynkowana klasy 350 grubości glwnie 2-3(czasami 4) mm , elementy długość 2500-6000 mm , szer od 50-750mm , otwory fi 4,8 mm i 14- 26 mm
2. Blacha czarna klasy 350 grubość glownie 4-12 ( czasami 16-20) mm otworowanie fi od 12-26 mm , czasami fasolki , glownie blachy pod kątowniki , blachy węzłów ,stopy szer od 100- 500 dlugosc od 200-1200mm,

Maszyna ma byc prosta w obsłudze , i tania w eksploatacja ... :) takie parapetu mobile biznesu ... glownie wykorzystywana do produkcji własnej ale jak cos moze byc wykorzystana do swiadczenia usług na zewnątrz

Powiem tak im więcej czytam i rozmawiam z handlowcami tym mniej wiem stąd moje pytanie kieruje glownie do praktyków użytkowników operatorów

Obecnie myślę o dwoch maszynach
1. Laser fiber 3kw z obrotnikiem do rur profili dl 6 m z podajnikiem
2. Plazma typu hd z obrotnikiem do rur profili dl 6-12 m źródło np klajberga 160 hi focus

Za wszelkie informacje i sugestie będę wdzięczny

Pozdrawiam

Andrzej




harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#2

Post napisał: harma » 29 gru 2019, 19:51

Plazma raczej nie wytnie ci dokładnie tak małych otworów (jeżeli wytnie w ogóle, np fi 4,8mm w blasze 4mm raczej się nie uda...), oraz będzie mało estetycznie cięła cienkie blachy. Także do takich zastosowań dobry byłby laser, fiber 3kW powinien dać radę.
Plazma z kolej będzie o wiele tańsza w zakupie i eksploatacji, a także prostsza w obsłudze. Ale będzie też wolniejsza w cięciu. Także najlepiej by było, żebyś wziął rysunki swoich detali i pojechał do siedziby jakiegoś producenta plazm, żeby Ci to wycięli przy Tobie na miejscu. I wtedy ocenisz, czy jakośc cięcia plazmy tak małych otworów (i cienkich blach) dla ciebie będzie ok. Jak nie, to zostaje ci laser.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
MAjster77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:39

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#3

Post napisał: MAjster77 » 29 gru 2019, 22:35

Dzieki za info,niestety bez wycieczki do producentów , chociaż wolałbym do użytkowników plazm hd czy fiberow raczej sie nie obejdzie , producencie plazm hd zarzekaja sie ze tną otwory których średnica odpowiada gr materiału więc chcę to zobaczyć na własne oczy . Dzieki i pozdrawiam

Dodane 1 godzina 42 minuty 56 sekundy:
Dzieki za info,niestety bez wycieczki do producentów , chociaż wolałbym do użytkowników plazm hd czy fiberow raczej sie nie obejdzie , producencie plazm hd zarzekaja sie ze tną otwory których średnica odpowiada gr materiału więc chcę to zobaczyć na własne oczy . Dzieki i pozdrawiam


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#4

Post napisał: harma » 30 gru 2019, 10:50

Może i tną takie otwory, ale pytanie z jaką jakością. Oraz z jak dużym ukosowaniem i czy to "fi 4,8" (oraz dowolne inne "fi") jest zachowane z obu stron blachy...
Ale tak jak wspomniałem, może wcale Wam to nie będzie przeszkadzać, musicie sami zrobić testy cięcia, zmierzyć detale i ocenić. Także do oceny będzie jakość cięcia krawędzi cienkich blach (2-3mm), plazma ma to do siebie, że lubi je mocno nadtopić.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#5

Post napisał: Steryd » 30 gru 2019, 11:58

Jesli chodzi o plazme HD, to akurat oglądałem maszyny hypertherma I jakość wcale nie gorsza od lasera, ale czy da się wyciąć takie male otwory, to bym nie dał sobie nic uciąć.
Można?
Morzna!!!


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#6

Post napisał: dance1 » 30 gru 2019, 12:34

Proponuję o technologii True hole hypertherma poczytać, w porównaniu ze zwykłymi plazmami wycina się już prawdziwe otwory a nie dziury ;-) no i jest możliwe wycinanie otworów o średnicy grubości blachy.
Tak jak powyżej koledzy już pisali daj do wycięcia swoje detale i sprawdź czy jakość Tobie odpowiada.
I don't like principles, I prefer prejudices


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#7

Post napisał: harma » 30 gru 2019, 15:00

Wiem, czytałem, widziałem w rzeczywistości na pokazach :D technologia fajna, ale dalej nie jest to dokładność cięcia laserem, szczególnie jeżeli chodzi o stożkowatość takiego otworu . Ale fakt, czasem taka dokładność jest wystarczająca.



Tylko to źródło Hypertherm, a kolega wyżej pisał, że źródło to będzie "klajberg" (Kjellberg)
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
MAjster77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:39

Re: Cięcie blachy ocynkowanej fiber czy plazma ???

#8

Post napisał: MAjster77 » 30 gru 2019, 20:06

Za poprawę nazwy dziekuje... z tego co poczytałem to nie tylko hypertherm ma technologie High Quality Cut jak na przykład cebora czy wspomniany kjellberg czy ja moze myle pojecia , jest to jakosc oczywiscie zbliżona do lasera a koszty nieporównywalnie niższe zakupu urzadzenia i eksploatacji , przy moich paleniach nie potrzebuje laserowej dokładności ale jeżeli możnaby sie zblizyc do niej to czemu nie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”