Chiński laser 80W dziwny problem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Farafiner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2017, 17:25
Lokalizacja: Rzeszów

Chiński laser 80W dziwny problem

#1

Post napisał: Farafiner » 31 lip 2018, 21:11

Witam
Od około pół roku użytkuję chiński laser TS4060 o mocy 80W. Do niedawna ciął wszystko perfekcyjnie bez żadnych kłopotów.

Kilka dni temu nagle jego moc osłabła ponad połowę, tnie ze słabą mocą żeby nagle wskoczyła moc pierwotna i wszystko ładnie tnie przez kilka minut po czym znowu jego moc gwałtownie słabnie. Laser działa ciągle tylko tak jakby dostawał mniej mocy. Po odstaniu dnia, włączam a on tnie normalnie żeby po 5 min znów osłabł.

Tuba na pewno jest zdrowa bo jak tnie mocniej to ma osiągi jak nowa, zasilacz raczek ok skoro tuba dostaje prąd.

Zastanawiam się czy nie ma w nim jakiś czujniczków, które po prostu wariują i blokują dawkowanie mocy.

Szwankował mi przepływomierz cieczy na układzie chłodzenia przez co laser czasem w ogóle nie dostawał prądu (zabezpieczenie gdyby pompa się spaliła) więc go wyjąłem po za obieg i zwarłem na sztywno, przez co wykluczyłem możliwość nieprawidłowo działającego tego czujnika.

Spróbowałem porządnie zaizolować anodę i katodę żeby część mocy nie uciekała w powietrze (wysokie napięcie tak umie :P).

Jak myślicie co warto sprawdzić żeby dotrzeć do źródła problemu?

Dodane 35 minuty 29 sekundy:
Jeszcze jedno, gdy już zacząłem kombinować z wszystkim to ustawiłem moc na 100% i przytrzymałem test na około 30s i nagle zaświeciło mocnym światłem i laser zaczął ciąć normalnie już na mniejszych mocach. Może być tak że tuba musi się nagrzać czy coś w tym stylu?



Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Chiński laser 80W dziwny problem

#2

Post napisał: abyss » 31 lip 2018, 21:32

Może uszkodzony czujnik wody blokuje ci przepływ chłodziwa ? Jaką masz temperaturę wody która wypływa z lasera?
No i cięcie na 100% to dla chińskich szklanych laserów prosta droga do wymiany na nową po kilku-kilkunastu tygodniach. Nie przekraczasz prądu znamionowego lasera?


Autor tematu
Farafiner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2017, 17:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Chiński laser 80W dziwny problem

#3

Post napisał: Farafiner » 01 sie 2018, 14:48

Skąd mogę się dowiedzieć jaki jest prąd znamionowy lasera? Jestem świadom że szklane tuby łatwo można przegrzać dlatego założyłem sobie na starcie pewien próg, nie przekraczam nigdy mocy 60% oraz nie tnę gdy tuba ma więcej niż 23 ° C, temp liczona termometrem fabrycznie usytuowanym na tubie. Natomiast woda do chłodzenia z regóły ma temp około 15°C.

To 100% mocy użyłem tylko raz ostatnio gdy próbowałem naprawić w ten sposób problem i o dziwo pomogło ale nie zdziwił bym się gdyby za jakiś czas znów pojawił się ten problem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”