Budowa prostej wycinarki drutowej.

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
S4jm0n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2008, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Budowa prostej wycinarki drutowej.

#1

Post napisał: S4jm0n » 13 mar 2009, 21:19

Witam.
Szukając z moim prowadzącym tematu na pracę przejściową na uczelni, zaproponował mi wykonanie właśnie takiej wycinarki drutowej termicznej do cięcia styroduru. Byliśmy na wydziale wzornictwa przemysłowego w W-wie (ASP) i tam zauważyłem jedną taką wycinarkę, z tą różnicą, że drut był umieszczony na stałe - nie poruszał się 2 osiach. Czyli jeśli ktoś potrzebuje coś przyciąć, to bierze przedmiot i samemu go podkłada pod drut tak jak mu pasuje.
Prowadzący zgodził się na tak mocno uproszczoną wersję tego urządzenia. Wcześniej projekt zakładał sterowanie w 2 osiach i synchronizacja z AutoCadem, ale założenia były też na 2 osoby. Będę robić to sam.
Nie ukrywam, że nie jestem ambitny i chciałbym tą pracę zaliczyć po najmniejszej linii oporu. Teraz pytanie do Was. Jak dużo pracy i czasu będzie musiał włożyć ktoś taki jak ja, nie mający za wiele pojęcia o budowaniu maszyn od zera, nie mający generalnie pojęcia o budowie takiej wycinarki.
Odpuścić sobie ten projekt i poszukać innego tematu? Jakich części bym potrzebował? Konkretnie - jaki drut, jaki transformator, jaki stół. Koszta pokrywa uczelnia. Doktor prowadzący tą pracę na pewno by mi pomógł ale generalnie ma mało czasu i liczy na samodzielną pracę, dlatego nie chcę się wpakować w coś ponad moje siły. Mogę jeszcze zrezygnować.
Dziękuję serdecznie za wszelkie uwagi i porady.



Tagi:

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#2

Post napisał: tom22 » 13 mar 2009, 21:42

witaj
Jestem w trakcie budowy takiej wycinarki. Jest to moja pierwsza CNC.
z założenia - do celów dydaktycznych, ale oczywiście będzie wycinać.
Koszt szacuję ok 1500zł. a jak? czytanie forum+allegro, tak jest w moim przypadku.
Pozdrawiam


denwer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 08 maja 2007, 00:20
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: denwer » 13 mar 2009, 21:53

Witam. Szczerze mówiąc to faktycznie nic ambitnego :)
Ja taką wycinarkę do styropianu/styroduru wykonałem w 5 min. :)
Wziąłem kawałek odpadu z blatu (jakieś 20/60cm). do tego ustrojstwa przykręciłem płaskownik ze 1.5/2mm grubości. Wygiąłem go w kształt litery C. Do jednego końca (górnego) tego płaskownika przykręciłem przewód z drutem wyciągniętym ze spalonego tostera (ten oporowy co grzeje), a drugi koniec tego drutu przewlekłem przez uprzednio przewiercony otwór w tym kawałku blatu i skręciłem z drugim przewodem.
Krańce przewodów podłączyłem do zasilacza laboratoryjnego 2A i nastawiłem na 3V (przy tym napięciu natężenie było max). I to tyle :P (jakoś to działało :P).
Podejrzewam że jak się do tego przyłożysz to bez zrobienia zasilacza całość, która będzie ładnie wyglądać nie zajmie ci 1/2 dni :)

P.S.
Prościej się nie da :) (no chyba że zamiast zasilacza dasz akumulator :P).


Autor tematu
S4jm0n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2008, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: S4jm0n » 13 mar 2009, 22:04

Heh, jak tak piszecie to wydaje się wszystko banalne ;)
Na szybkiego zrobiłem jeszcze ogólny schemat jak wyglądała ta wycinarka na wydziale wzornictwa (tyłem jeszcze szły kabelki do drutu ale nie chciało mi się tego rysować). Chciałbym zrobić właśnie coś podobnego tylko do napinania drutu pomyślę nad jakimś innym patentem bo z tą rolką to średnio widzę.
Obrazek

Poczytam w takim razie jeszcze forum przez weekend i w poniedziałek muszę dać odpowiedź. Wszystkie użyte części będę musiał opisać więc nie mogę wziąć nic przypadkowego. Nie mam pojęcia w ogóle jaki drut byłby dobry i dlaczego. To samo tyczy się transformatora. Mam nadzieję, że znajdę to gdzieś tutaj na forum.

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#5

Post napisał: tom22 » 13 mar 2009, 23:08

Eh takie coś naprawdę banalna sprawa.
Konstrukcję już masz :wink:
do tego mały trafo, ściemniacz lub regulator napięcia + kawałek drutu kandhal
i cała maszyna

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”