Budowa nowej maszyny CNC

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
AndMax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:23
Lokalizacja: Włocławek

Budowa nowej maszyny CNC

#1

Post napisał: AndMax » 21 kwie 2010, 17:28

Witam

Temat był już maglowany kilka razy, jednak każda maszyna wykonana samodzielnie jest istotą samą w sobie. Zaplanowałem zbudować cnc do wycinania skrzydeł modeli samolotów.
Założenia są takie:

1. Urządzenie ma być rozkładane.
2. Dzięki rozkładaniu, mogę decydować o długości cięcia.
3. CNC ma być solidne i nie sprawiać problemów.
4. Przewidywany rozmiar cięcia to: szerokość 60cm, wysokość 40cm, dł. zależnie od mocowania, max. 100cm.

Jak widać urządzenie nie będzie zbyt duże. Myślę o 8x łożyskach liniowych fi12 , 8x prowadnic wałek fi12, płytę główną sterownia SSK-MB2. Mam obecnie problem z wyborem silników krokowych (jakie ?) i sterowników do nich. Przyznam się, że nie wiem jaki wybrać gwint kulowy, np. fi16 ale o jakim skoku?, od czego to jest uzależnione?... od silnika?. Proszę Kolegów o wszelkie uwagi i pomoc. Obecnie staram się zebrać wszystko do kupy, i dopiero zacząć zamawiać poszczególne elementy. Oczywiście całą budowę będę przekazywał na forum. W końcowej fazie myślę o napisaniu własnego oprogramowania do tego CNC ( w myśl Polak potrafi :) ).



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 21 kwie 2010, 17:43

Witam.
AndMax pisze:Myślę o 8x łożyskach liniowych fi12 , 8x prowadnic wałek fi12,
błąd nr 1 - jeśli wałki to min 16 lub 20 i to podparte na całej długości

krokówki 3Nm wystarczą z zapasem , 1,89Nm tak na styk , sterowniki jak ma to pracować to M542

śruby kulowe 16x5 - i tu nie ma co wiele wymyślać

Jeśli jest jakiś projekt to niech go kolega pokaże - można będzie wyeliminować błędy :wink:

Pozdrawiam .
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 21 kwie 2010, 18:15

witam.
po co pisać ? - jest w końcu ( jak zapewne wiesz ) gfmc i sterownik pod niego .
chyba że jest jakiś mus :lol: ( wewnętrzny ) .
tak się składa że właśnie zakończyłem walkę z " klonem " płytki z prockiem pod ten program - modyfikacja mm2001 .
dla siebie i kumpli .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
AndMax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:23
Lokalizacja: Włocławek

#4

Post napisał: AndMax » 21 kwie 2010, 18:16

Witam
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Projekt jest raczej wzrokowy niż opracowany. Opieram się na fotkach z Internetu, które są raczej tendencją niż poprawnym schematem. Myślę jednak nad czymś takim : http://www.rcfoamcutter.com/
1. Co to znaczy podparte na całej długości?
2. Krokówki i sterownik rozumiem.
3. Śruby kulowe fi 16 o skoku 5, jak się to ma do danego silnika? Czy możesz jakiś przykładowy silnik pokazać?


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#5

Post napisał: paulg » 21 kwie 2010, 18:22

AndMax pisze:Czy możesz jakiś przykładowy silnik pokazać?
Sponsor forum ma w ofercie takowe silniki - polecam.

Podparte na całej długości - tzn z podporą , która znacznie ogranicza ugięcie wałka pod chociażby samym ciężarem bramy
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 21 kwie 2010, 18:41

Kolega musi najpierw trochę forum poczytać, bo widzę, że jest problem z określeniem co chcesz zrobić - trzeba od razu było pisać, że chodzi o styroploter. Paulg albo pozwolił sobie na żart, albo cię nie zrozumiał :)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 21 kwie 2010, 19:33

hehe, chyba pomyslił z frezarką

styroplotery najlepiej napędzać paskiem zebatym, bo prędkośc i i obciązenia pracy są żadne, predkośc pracy max 500mm/min a obciążenia od gorącego drutu takie ze widac jak sie drut wygina to znaczy ze trzeba albo wolniej jechac albo zwiekszyc temperature,
co do wałków prowadzących - zalezy wszystko od pola roboczego maszynki, ale jesli wysokośc cięcia nie przekracza pól metra to 12 ki wystarczą - chodzi głownie o to zeby sięwałki nie wyginaly od naciagu druta - bo nagiete potrafią stawiać niezły opór, przez co silniki moga gubić kroki, na oś podlużna, jesli pole robocze ma miec około 1000mm to niestety wałki 12 będą wisiec, jesli nawet te pare kg masy bramki sie położy, tylko ze mam nadzieje ze kolega nie przuwazyl w sieci czegoś ala BZT z podwójnymi wałkami prowadzacymi z kazdej strony, przy czym dwie bramki robią w sumie za cały ploter 4 osiowy, na oś podłużną dobre byłyby wałki fi 25 jesli niepodparte, błąd ugięcia powoduje przeciez błąd wycięcia elementu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
AndMax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 21 kwie 2010, 17:23
Lokalizacja: Włocławek

#8

Post napisał: AndMax » 21 kwie 2010, 19:40

Kolego ezbig, forum starałem się przeczytać kilka razy i nie tylko to. Intelektualnie jestem dość sprawny w elektronice, elektryce i podstawowej mechanice. Kolega paulg zdecydowanie pomógł mi w pewnych decyzjach o których praktycznie nic nie wiem. Co do silników… Przyznam, że nigdy nie testowałem silnika krokowego i dlatego mam takie a nie inne pytania. Zmajstrowanie dobrego CNC nie jest proste i… szukam właściwej drogi. Nie chcę być tu traktowany jako odstrzał, tylko dowiedzieć się kilku ważnych dla mnie tematów. Obecnie istotny jest silnik krokowy… który wykonuje obrót pod wpływem impulsu a to jest uzależnione od jego budowy. Szukam konkretnej odpowiedzi (jaki?)

Pozdrawiam
Dzięki za uwagi bartuss1

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 21 kwie 2010, 19:46

https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 21 kwie 2010, 23:38

AndMax pisze:Kolego ezbig, forum starałem się przeczytać kilka razy i nie tylko to (...) Nie chcę być tu traktowany jako odstrzał, tylko dowiedzieć się kilku ważnych dla mnie tematów. Obecnie istotny jest silnik krokowy… który wykonuje obrót pod wpływem impulsu a to jest uzależnione od jego budowy. Szukam konkretnej odpowiedzi (jaki?)
Jeśli poczułeś się odstrzelony to wybacz :oops: . Po prostu nie pokazałeś na początku o co chodzi i trochę mnie rozbawiły te wałki podparte na całej długości i śruby kulowe do styroplotera. Stąd poradziłem poczytać lepiej forum, bo widzę, że jesteś nowy.

Ja też bym dał silniki 1.98Nm (z zapasem, choć 1.2Nm też by się nadały), a sterowniki zrobiłbym sam, bo jak pisze Bartuss1 - prędkości nie duże, więc taki wypasiony sterownik nie jest w/g mnie potrzebny (jak M542). Będzie się tu marnował. Piszesz, że elektronikę kumasz, więc sobie poradzisz (można nawet gotowe płytki kupić u sponsora forum).

Śrub bym też nie dawał, jak radzi Bratuss1, tylko paski.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”