Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Zx101r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2020, 21:09

Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#1

Post napisał: Zx101r » 15 sty 2020, 21:23

Witam. Posiadam laser co2 RF 30W od chińczyka ze znanej nam strony . U niego przed testem na ezcad laser robił piekny czytelny,wyfocusowany tekst. U mnie nie...mam problem z ustawieniem ostrości w EZCAD'ie czego efektem jest rozproszony napis. Prosze o pomoc jak temu zaradzić. Literka A I R powinna mieć dziurki a sa rozmazane...
Obrazek



Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#2

Post napisał: bratanek65 » 17 sty 2020, 20:06

Skoro piszesz o EZCAD to domyślam się, że masz na myśli ZNAKOWARKĘ z laserem 30W RF. Samym laserem 30W RF trudno uzyskać jakikolwiek efekt poza plamką.
"Let's Go Brandon"


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#3

Post napisał: Daniu » 24 sty 2020, 15:21

W ezcadzie ostrości nie ustawisz chyba ze masz sterowana oś Z w co wątpię i pewnie jest tam jakaś śruba trapezowa z korba do ustawiania focusa. Jesteś pewny ze wysokość masz dobra? Druga sprawa to robisz te zakrętki na osi obrotowej?
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


Autor tematu
Zx101r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2020, 21:09

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#4

Post napisał: Zx101r » 16 lut 2020, 02:22

Dokladnie.Ostros cjest ustawiona poprawnie


aleksander83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2020, 13:22

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#5

Post napisał: aleksander83 » 16 lut 2020, 13:39

Jeśli kupiłeś znakowarkę bezpośrednio z Chin to zapewne kupiłeś tubę metalową z najgorszą możliwą optyką (i nie chodzi tylko o soczewkę). Miałem tak samo 2 lata temu... kupiłem znakowarkę z tubą 30W RF i grawerowała fatalnie. Męczyłem do grudnia zeszłego roku. W tej chwili kupiłem drugą już znakowarkę od polskiej firmy, a przed zakupem byłem w 5 firmach aby sprawdzić jakość przed zakupem. W 4 jakość była dokładnie taka sama jak moja. W tej 5 mieli 2 rodzaje znakowarek... z lepszą i gorszą optyką. Różnica była "OGROMNA". A co najciekawsze różnica w cenie naprawdę względnie nieduża (sama znakowarka z tą lepszą optyką była tańsza niż g.wna w 3 pozostałych firmach).

Moją starą znakowarkę też przerobiłem, choć kosztowało mnie to 8k :-/ Musiałem wymienić głowicę, soczewkę oraz jakieś urządzenia zaraz za tubą... nie pamiętam nazwy plus kalibracja. Po tej zmianie grewer jest igła.

Samymi ustawieniami możesz trochę poprawić jakość, ale bez zmian o których napisałem dobrej jakości nie uzyskasz. Dobry ploter samemu kupisz dużo łatwiej niż dobrą znakowarkę.


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#6

Post napisał: Daniu » 16 lut 2020, 19:57

To „urządzenie za tuba” to beam expander i pewnie był zle dobrany do wielkości plamki wychodzącej z lasera przez co promień wpadający na soczewkę nie był odpowiedniej średnicy i nie focusowal się tak jak powinien. Mogłeś zacząć od tego i zaoszczędzić 8k...
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#7

Post napisał: bratanek65 » 16 lut 2020, 20:14

"Rozmiar" beam expandera nie ma znaczenia dla działania soczewki.
Beam expander poprawia tylko rozbieżność (dywergencję) wiązki lasera.
U mnie w znakowarce w ogóle nie ma beam ekspandera a jest żyleta. Tyle że to w całości Synrad.
"Let's Go Brandon"


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#8

Post napisał: Daniu » 16 lut 2020, 20:59

To po co go montują? W twoim Synradzie wychodzi z lasera wiązka 2mm i widocznie soczewka jest do tego dostosowana, a jak soczewka potrzebuje promienia 8-10mm to trzeba go właśnie „pomnożyć” beam expanderem bo tak to ostrości nie złapiesz... Na Ali dużo soczewek ma „wejście” 14mm i można powiększyć promień 7x ale wtedy trzeba dać duże lustra na galvach przez co głowica jest wolniejsza.. soczewki z USA pewnie sa lepsze i mogą mieć mniejszy promień...
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#9

Post napisał: bratanek65 » 18 lut 2020, 17:40

Kompletnie nie wiesz o czym piszesz. W którymś kościele dzwonią ale w którym?
Jeszcze raz powtórzę bo widzę że pisać potrafisz ale z czytaniem gorzej:
beam expander poprawia tylko rozbieżność (dywergencję) wiązki lasera.
Jak masz słabej jakości laser o dużej dywergencji to lepiej zastosować beam ezpander, zminimalizuje straty. Podobnie jak masz daleko od wyjścia z lasera do soczewki np. flying optics na większych maszynach.
Natomiast soczewce F-Theta jest jeden pies co skupia. Ogniskowa soczewki jest zawsze taka sama i nie zależy od średnicy wiązki tylko od parametrów soczewki.
Nie ma czegoś takiego że soczewka "potrzebuje" promienia 8-10mm.
Nie ma czegoś takiego jak dopasowanie soczewki do średnicy promienia.
Jedynie jest podawana MAKSYMALNA średnica promienia z jaką soczewka sobie poradzi. Jak średnica promienia będzie zbyt duża to będą zniekształcenia.
I to wszystko się dopasowuje. Rozmiar lusterek, maksymalną średnicę akceptowaną przez soczewkę i beam ekspander.
A przy okazji, używam różnych soczewek o różnej ogniskowej i różnych polach roboczych. 2 są oryginalne Synrada a jedna robiona na zamówienie przez Chińczyków.
Też nie mogli uwierzyć że nie mam beam ekspandera. :mrgreen: :mrgreen:
Tak to już jest jak ktoś się wychowa na wątpliwej jakości sprzęcie to później nie wierzy, że może być normalnie.
"Let's Go Brandon"


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Brak ostrości tekstu laser co2 rf 30w

#10

Post napisał: Daniu » 18 lut 2020, 18:44

Nie bede sie kłócił, bo nie mam doktoratu z fizyki, ale składałem sobie znakowarke i za cholerę nie mogłem ustawić satysfakcjonującej mnie ostrości. Punkt był za duży, dopiero próby z beam epanderem i powiększeniem wiązki dały dobry efekt, co później potwierdził producent głowicy. Przy promieniu 2mm punkt na materiale był 2,5x większy od punktu przy promieniu 8mm. W drugiej znakowarce mam beam expander regulowany i bez zmiany odległości soczewki od materiału mogę nim ustawiać ostrość na materiale, co wg Ciebie nie ma prawa działać bo:
bratanek65 pisze:
18 lut 2020, 17:40
soczewce F-Theta jest jeden pies co skupia. Ogniskowa soczewki jest zawsze taka sama i nie zależy od średnicy wiązki tylko od parametrów soczewki.
Z tego co wiem to dobrej jakości beam expander wyrównuje wiązkę, zmniejsza kat jej rozszerzania. Widocznie w twojej znakowarce rezonator daje dobrej jakości wiązkę, jest blisko głowicy i soczewka jest dostosowana do takiej wiązki. To ze nie masz beam expandera nie znaczy, ze się go nie stosuje...
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”