ArtCam 2018 - "dofrezowanie" zagłębień tekstu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

ArtCam 2018 - "dofrezowanie" zagłębień tekstu

#1

Post napisał: poniedzialek1 » 18 sie 2017, 21:43

Witam,
Dopiero zaczynam całą zabawę z frezowaniem cnc, i dopiero testuję programy, na pierwszy ogień poszedł ArtCam 2018.
Stworzyłem drobny tekst, który chciałbym wyfrezować po zewnętrznej stronie frezem 2mm, jednak symulacja pokazuje, że frez nie będzie miał możliwości dojścia do wszystkich zakamarków.
Chciałbym zapytać czy jest możliwość dodania kolejnej trajektorii z frezem 1mm, tylko żeby nie frezował wszystkiego od początku a tylko część do której nie dostał się większy frez?



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 18 sie 2017, 22:04

Napotykam ten sam problem i chyba nie ma na niego rozwiązania... Piko nie wie co jest już zdjęte z materiału, a co nie :( Jedyne wyjście to objazd całego elementu na gotowo frezem 1mm po obrysie...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 19 sie 2017, 11:32

@poniedzialek1

Witamy nowego kolegę na forum.


@poniedzialek1
@Petroholic

Jeśli jako obróbkę 2D, wybierzecie "Utwórz trajektorię profilowanie" , czyli zwykłą obróbkę na zewnątrz/wewnątrz lub środkiem wektora, to Artcam nie ma takiej możliwości o którą pytacie.


Natomiast jeśli jako obróbkę 2D, wybierzecie "Utwórz trajektorię czyszczenia powierzchni" albo "Utwórz trajektorię inteligentnego grawerowania", to taka możliwość istnieje.
Inaczej pisząc, w tych obróbkach po prostu dodajecie więcej niż jedno narzędzie i Artcam sam zoptymalizuje obróbkę, czyli utworzy trajektorie dla każdego narzędzia osobno w taki sposób, żeby kolejne (mniejsze) narzędzie zbierało tylko te fragmenty materiału, które nie zostały obrobione przez narzędzia większe.

To samo dotyczy obróbek reliefów, z tym, że w tym przypadku dodana jest specjalna obróbka do tego celu która nazywa się "Utwórz trajektorię obróbki resztek 3D"


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#4

Post napisał: poniedzialek1 » 19 sie 2017, 14:40

@lajosz
Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź, w takim razie chciałbym zapytać czy jest możliwość ustawienia skrawania wzdłuż profilu, bo klikam i klikam a program symuluje wybieranie całego tekstu w materiale.
Brat ma niedługo wesele, i bratowa wymyśliła sobie figurkę z imion młodych wbite w tort, a że niedawno skleciłem sobie frezarkę cnc DIY, to zapytała mnie czy podołam zadaniu.
Mój "projekt"(żarcik) zakłada materiał - sklejka 3mm, w materiale tekst który chcę frezować na wylot po zewnętrznej stronie profilu, tak aby został sam tekst a nie sam "otwór' w materiale
Wrzucam screeny, gdzie na pierwszym jest obróbka czyszczenia powierzchni/ inteligentnego grawerowania, a mi chodzi o efekt jak na drugim screen'ie, tylko z dodatkowymi trajektoriami dla mniejszych frezów.
Obrazek Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 19 sie 2017, 14:49

@poniedzialek1

Jak już pisałem, NIE MA takiej możliwości przy tej obróbce o której piszesz, ale .... nie za bardzo rozumiem, po co miała by być ?

Przecież od razu możesz frezować (wycinać) mniejszym frezem i po kłopocie .

Co Ci daje frezowanie najpierw 2mm frezem ?
Przecież frezując mniejszym frezem, tylko niedofrezowane fragmenty, i tak frez mniejszy MUSI to robić na kilka razy bo inaczej się połamie + dochodzą ruchy przestawne wrzeciona + najpierw jedzie 2mm frez, więc oszczędność czasu (moim zdaniem) żadna.

Gdybym ja to robił, to korzystałbym tylko z jednego (mniejszego) freza ustawiając frezowanie na kilka razy.

Oczywiście zrobisz jak uznasz za stosowne :)
poniedzialek1 pisze:w takim razie chciałbym zapytać czy jest możliwość ustawienia skrawania wzdłuż profilu, bo klikam i klikam a program symuluje wybieranie całego tekstu w materiale.
No oczywiście, że jest, ale wtedy frez będzie po prostu frezował wzdłuż (czyli środkiem) wektora, albo wewnątrz, albo zewnątrz, w zależności jak sobie to ustawisz.
Jednak w/w obróbka nie ma możliwości dodawania więcej niż jednego narzędzia, czyli brak tego o co pytasz, czyli TYLKO JEDEN frez, czyli po prostu wycinanie.


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#6

Post napisał: poniedzialek1 » 19 sie 2017, 16:10

Wszystko się zgadza, pisząc o frezie 2mm trochę zbiłem z tropu, generalnie chciałem użyć freza 6mm z prędkością posuwu ~800mm/min (na moją głowę) gdzie szybko bym przeleciał z grubsza projekt, a następnie dokończył docinanie pozostałego materiału 1mm ~200mm/min(?).
ALE jak najbardziej wezmę twoją opinię pod uwagę, bo jak już wcześniej napisałem jestem świerzakiem w tych sprawach, i być może sam nie wiem co mówię :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Petroholic » 19 sie 2017, 19:42

lajosz, mój problem dotyczy PIKO... Nie ma wyboru możliwości trajektorii. Jest albo kieszeń albo frezowanie po obrysie. Jak wybierzesz kieszeń to CAM zostawia niedofrezowania tam gdzie nie wchodzi frez danej średnicy ale CAM potem nic z tym nie robi...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 19 sie 2017, 21:46

Petroholic pisze:lajosz, mój problem dotyczy PIKO...
Czy to będzie dziwne jeśli zapytam .... dlaczego piszesz w dziale Artcam ?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#9

Post napisał: Petroholic » 20 sie 2017, 21:25

lajosz pisze:Czy to będzie dziwne jeśli zapytam .... dlaczego piszesz w dziale Artcam ?
Nie będzie to dziwne... Mój błąd...

Biorę udział w innej podobnej dyskusji o Piko i jakoś z rozpędu tu napisałem :(
Z Artcamem nie mam nic wspólnego :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”