ArtCam 2017 Przebieg frezowania

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Huriel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:12
Lokalizacja: RYBNO

ArtCam 2017 Przebieg frezowania

#1

Post napisał: Huriel » 07 wrz 2017, 01:10

Witam, czy może ktoś z forumowiczów może mi odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądała praca amatorskiej frezarki gdy podam w artcamie przy obróbce reliefu frez do obróbki zgrubnej i wykończeniowej.

Mianowicie myślę o dwóch scenariuszach:
1) Frezarka po załadowaniu G-codu pracuje z frezem zgrubnym i po pracy zatrzymuję się, i wtedy zmieniam frez do wykończeniowej i kończy pracę.
2) Frezarka po załadowaniu G-codu pracuje z frezem zgrubnym i pracuję do końca.

Proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam

Kolejne pytanie z podobnej serii, ładnie pięknie wymodelowałem relief wybrałem narzędzia do obróbki zgrubnej i wykończeniowej i w momencie zapisu G-code dostaje komunikat "Obydwie trajektorie ... używają narzędzia o numerze 1 ale geometrie narzędzia są różne.". Nie mam możliwości wyciągnięcia G-kodu z Artcama. Proszę jeszcze raz o pomoc ;[
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2017, 16:27 przez Huriel, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: ArtCam 2017 Przebieg frezowania

#2

Post napisał: lajosz » 07 wrz 2017, 09:17

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz odpowiedź na Twoje pytanie, które brzmi:
Huriel pisze: jak będzie wyglądała praca amatorskiej frezarki gdy podam w artcamie przy obróbce reliefu frez do obróbki zgrubnej i wykończeniowej.
Praca frezarki będzie wyglądała dokładnie tak samo i to bez względu na to, jakiego oprogramowania użyjesz i co będziesz frezował.
Co więcej, na KAŻDEJ (nie tylko amatorskiej) frezarce będzie to wyglądało niemal identycznie.


Autor tematu
Huriel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:12
Lokalizacja: RYBNO

#3

Post napisał: Huriel » 07 wrz 2017, 11:18

Dzięki Lajosz, a co odnośnie scenariuszy?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 07 wrz 2017, 20:00

Huriel pisze:Dzięki Lajosz, a co odnośnie scenariuszy?
Odpowiadając na Twoje pytanie w taki, a nie inny sposób, sądziłem, że domyślisz się iż odpowiedź była nieco sarkastyczna :)

To dlatego, że postawione przez Ciebie pytania są (jakby to napisać) niezbyt precyzyjne.

Jednak gdyby czytać je dosłownie, to moja odpowiedź, pomimo iż sarkastyczna i tak byłaby poprawna.

Inaczej pisząc, tak jeden jak i drugi scenariusz niczym się nie różni, czyli maszyna będzie pracować tak samo :)

Gdybyś zadał pytanie np.:
"Jaki będzie rezultat pracy maszyny przy założeniu, że obróbka jest wykonywana tylko zgrubnie, a jaki gdy wykonam najpierw obróbkę zgrubną, a następnie wykańczającą ? "

To można by się pokusić o odpowiedź, ale bez podania parametrów narzędzi, wymiarów reliefu i strategi obróbki, .... pozostaje tylko szklana kula :) ... stąd taka, a nie inna moja odpowiedź z pierwszego postu.


Huriel pisze:Kolejne pytanie z podobnej serii, ładnie pięknie wymodelowałem relief wybrałem narzędzia do obróbki zgrubnej i wykończeniowej i w momencie zapisu G-code dostaje komunikat "Obydwie trajektorie ... używają narzędzia o numerze 1 ale geometrie narzędzia są różne.". Nie mam możliwości wyciągnięcia G-kodu z Artcama. Proszę jeszcze raz o pomoc
Zaś nie chcę się wymądrzać, ale to co napisałeś, to .... stwierdzenie, a nie pytanie, więc nie za bardzo jest na co odpowiadać.

W ogóle nie chcę, żeby moja pisanina odebrana została jako wymądrzanie się, ale ... jeśli oczekujesz sensownych odpowiedzi, to warto być precyzyjnym.


Autor tematu
Huriel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:12
Lokalizacja: RYBNO

#5

Post napisał: Huriel » 08 wrz 2017, 00:39

Zapewne masz racje, i przepraszam za brak wyczucia i precyzyjności. To pierwsze wynika z podjarania nową zabawką garażową i wykorzystania jej potencjału, a to drugie z braku doświadczenia. Ciężko zadać odpowiednie pytanie nie znająć odpowiedniej terminologii i nie mając jeszcze odpowiedniej wiedzy, frezarkę posiadam 4 dni. Nigdy wcześniej nie pracowałęm na machu czy artcamie. Pozdrawiam

[ Dodano: 2017-09-08, 10:25 ]
zadam powiązane pytanie i bardziej konkretne, w artcamie 2017 ustawiam relief na wysokość materiały 12mm, wysokość modelu 12mm, przy wyborze narzedzia w "obróbce reliefu" wybieram frez i wpisuję jego parematry. Jednym z kluczowych paremetrów jest "warstwa skrawania" którą ustawiam na 4,5m, aby narzędzie skrawało na tej głębokości, nastęonie znowu i zniwu aż do ustalonego 12mm. natomiast frez wchodzi od razu na całe 12mm głębokości w materiał. Mimo że w artcamie ustalona jest warstwa skrawania".
Moje pytanie, w jaki sposób ustawić w artcamie 2017 aby frez nie schodził więcej na raz niż 4,5mm i obrabiał tak długo aż będzie na głębokości 12mm?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 08 wrz 2017, 11:39

Huriel pisze:Moje pytanie, w jaki sposób ustawić w artcamie 2017 aby frez nie schodził więcej na raz niż 4,5mm i obrabiał tak długo aż będzie na głębokości 12mm?
Przypatrz się uważnie:


Obrazek


Autor tematu
Huriel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:12
Lokalizacja: RYBNO

#7

Post napisał: Huriel » 12 wrz 2017, 14:07

Bardzo dziękuje za pomoc. Lojaosz jako expert od Artcama może będziesz potrafił rozwiązać problem z którym zmagam się od dłuższej chwili. Tak jak wspominałem używam Artcama 2017, po modelowaniu reliefu i wyborze narzędzi do obróbki wykończeniowej i zgrubnej, zapisuję trajektorie i przeprowadzam symulację na której relief wygląda tak jak ma wyglądać. (Przy zapisywaniu wybierając postprocesor Macg3GB-MM-Arcs-ATC(*.TAP.)) Wczytuje G-kod do Macha3 a tam na podglądzie jest zupełnie coś innego niż ma być, i tak z każdym nowym projektem obojętnie co bym nie robił ... Proszę o to forteczka w załączniku. Obrazek

Awatar użytkownika

micks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2012, 16:31
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: micks » 12 wrz 2017, 16:18

Witam,
otwórz plik w notatniku i usuń pierwszą linie.

Jeśli pomoże to postprocesor musisz edytować, żeby przy zapisie nie dodawało komentarza.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 12 wrz 2017, 20:07

Huriel pisze:...... Przy zapisywaniu wybierając postprocesor Macg3GB-MM-Arcs-ATC(*.TAP.)
Jeśli masz maszynę amatorską i to (jak sądzę) bez ATC, czyli Automatic Tool Change (automatycznej wymiany narzędzi) , to NIE WYBIERAJ takiego postprocesora jaki wybrałeś.

Poza tym, wybrałeś postprocesor z Arcs w nazwie, czyli z kodem definiującym łuki, a to dla maszyn amatorskich niezbyt dobry wybór jeśli nie potrafisz właściwie skonfigurować MACH-a.

Ponadto piszesz, że na symulacji wszystko jest OK i ____ ....ZAWSZE będzie OK, bo symulujesz obróbkę nie dla konkretnego postprocesora, a dla wybranych w Artcamie narzędzi i parametrów obróbki.

Spróbuj zamiast w/w postprocesora wybrać np takie jak poniżej:
Axyz_Arc_MM (czyli mimo wszystko z definicją łuków)
axyz (bez definicji łuków)

gcode_arc_mm (łuki)
gcode_mm (bez łuków)


Autor tematu
Huriel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:12
Lokalizacja: RYBNO

#10

Post napisał: Huriel » 12 wrz 2017, 23:13

Bardzo dziękuję za szybki odzew. Micks rozwiązał mój problem jeśli chodzi o poprawne wczytanie trajektorii do macha, bardzo dziękuje.
Biorę sobie do serca Lajosz twoje porady i czuję że coraz więcej potrafię, więc zmieniam postprocesor.
Proszę wytłumacz nam jak jest róznica na reliefie z łukiem lub bez niego, lub tak jak w moim przypadku z łukiem bez konfiguracji w machu3.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”