Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
krisvan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021, 14:18

Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#1

Post napisał: krisvan » 08 lis 2021, 17:18

Obrazek
kupiłem powyższego chińczyka do zapoznania się z tematem i chciałbym podłączyć go bez sterownika. Temat też wrzuciłem na:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3844449.html

Mam tylko dwa wolne piny TTL plus oraz minus. Po podłączniu zasilania 12V mam czerwona plamkę na tymczasowo białym kartonie
Obrazek
Myślałem, że te dwa wolne piny, to coś w rodzaju triggera. Jak je zwarłem to po prostu kropka gasła. Podpowiedziano mi, że należy to taktować częstotliwością i tak tez zrobiłem taktując to z Arduino:
Obrazek
Moje podłączenie wygląda następująco:
Obrazek

jednak pomimo tego wszystkiego, nic się nie dzieje. Co należy zrobić, żeby laser zaczął "laserować"?

Dodane 1 godzina 37 minuty 36 sekundy:
Jeszcze mam pytanie, czyli w tych laserach to normalne, że na początku jest tylko plamka, a żeby laser zaczął "laserować" należy go taktować PWM?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7879
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#2

Post napisał: tuxcnc » 08 lis 2021, 17:29

krisvan pisze:
08 lis 2021, 17:18
nic się nie dzieje
Jak to nic się nie dzieje?
Świeci albo nie świeci, czyli robi dokładnie to co potrafi laser "500 mW".


Autor tematu
krisvan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021, 14:18

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#3

Post napisał: krisvan » 08 lis 2021, 18:00

No nie, w czyli grawerowanie w opisie to ściema?
https://www.aliexpress.com/item/3295693 ... 4c4dkOC84x
Nawet ciemnej smugi nie zrobi?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7879
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#4

Post napisał: tuxcnc » 08 lis 2021, 18:27

krisvan pisze:
08 lis 2021, 18:00
No nie, w czyli grawerowanie w opisie to ściema?
https://www.aliexpress.com/item/3295693 ... 4c4dkOC84x
Nawet ciemnej smugi nie zrobi?
Według opisu, to coś tam powinien przypalić.
Może coś źle łączysz?
Ja tam widzę identyczne gniazda o różnym przeznaczeniu.
Instrukcji nie dostałeś?
Jeżeli można wyjąć płytkę sterownika z obudowy (nic na siłę), to zrób dobrej jakości zdjęcia obu stron płytki.
Dobre zdjęcia, to znaczy ostre, bez odblasków i żeby tło nie zajmowało 90% powierzchni.
Na forum można wkleić zdjęcia do 2 MB.


Autor tematu
krisvan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021, 14:18

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#5

Post napisał: krisvan » 08 lis 2021, 18:45

Żadnej instrukcji nie było, sprzedawca też nie wie i pisze, że skontaktuje się z dostawcą. Płytka jest lekko podklejona, ale spróbuję zdjąć obudowę i porobię zdjęcia


Autor tematu
krisvan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021, 14:18

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#6

Post napisał: krisvan » 08 lis 2021, 22:47

No niestety, tak szczelnie zalane tą żywicą, że tylko uszkodziłem płytkę, a nic nie odeszło od obudowy :(
Proszę o informację jaki laser razem z płytka mogę kupić (coś pewnego), ale o niezbyt dużej mocy, tak aby laserować linie na kartonie. Nie palić go tylko grawerować linie. Mam przygotowane dwie osie sterowane z PLC i chcę używać jedynie trigera do uruchamiania lasera (ewentualnie jakies Arduino do generowania PWM).
Czy poza allegro w Polsce są jeszcze jakieś polecane stronki z laserami tego typu?

Dodane 13 minuty 25 sekundy:
W sumie jeżeli PWM można regulować moc lasera, to nawet mocniejszy nie byłby problemem. Czy do 500zł można kupić coś porządnego, co po prostu triggerem załączy "laserowanie"?


Shrinker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 06 paź 2020, 18:53

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#7

Post napisał: Shrinker » 09 lis 2021, 00:54

No niestety, tak szczelnie zalane tą żywicą, że tylko uszkodziłem płytkę, a nic nie odeszło od obudowy :(
Następnym razem potrzebno to podgrzać. Wszysko wyjdzie.
Proszę o informację jaki laser razem z płytka mogę kupić (coś pewnego), ale o niezbyt dużej mocy, tak aby laserować linie na kartonie. Nie palić go tylko grawerować linie.
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 5285%22%7D

To jest glowica z dużym zapasem po mocy. Nawiet potem możno coś wyciąć.
Sterowanie możliwe od zaśilacia laboratorynego (żeby było tanio).
Ale jak jest potrzebność sterowania za pomocą oprogrammowania - to lepej już od razu pokupić swój sterownik.
Mam przygotowane dwie osie sterowane z PLC i chcę używać jedynie trigera do uruchamiania lasera (ewentualnie jakies Arduino do generowania PWM).
PWM do regulacji mocy?
Czy poza allegro w Polsce są jeszcze jakieś polecane stronki z laserami tego typu?
Są, ale potrzebne czekać. Na Ali teraz są sprzedawcy z magazynem w Polsce.
Dodane 13 minuty 25 sekundy:
W sumie jeżeli PWM można regulować moc lasera, to nawet mocniejszy nie byłby problemem. Czy do 500zł można kupić coś porządnego, co po prostu triggerem załączy "laserowanie"?
Po mojemu linku jest laser razem z płytą. Możliwe podlączenie arduino. Ale przecyski potrzebne zdemontować.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7879
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#8

Post napisał: tuxcnc » 09 lis 2021, 05:27

Taka uwaga, że podane moce odnoszą się do mocy zasilania, żeby określić moc promienia należy podzielić te wartości przez cztery, np. laser "30W" to około 7W mocy światła.
Wszystkie lasery z aukcji przetną nie tylko papier, ale też gruby karton czy nawet cienką sklejkę.


Autor tematu
krisvan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021, 14:18

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#9

Post napisał: krisvan » 09 lis 2021, 09:30

Jeżeli moglibyście pobrać i zobaczyć poniższy filmik:

https://drive.google.com/file/d/1qhJBw6 ... sp=sharing

Ogólnie chciałbym zbudować automatyczną linie do produkcji skoroszytów kartonowych w formie linii produkcyjnej składającej się z modułów. Pierwszy moduł "bigujący już działa, natomiast w drugim chciałbym drukować kod kreskowy oraz to co zrobiłem odręcznie mazakiem, czyli znakowanie laserowo trzech linii (oczywiście równych). Materiał do znakowania (wierzchni), to coś w rodzaju papieru kredowego.
Kupiłem na razie tak słaby laserek, żeby przetestować, czy znakowanie linii za pomocą lasera jest możliwe.

Dlatego może najpierw powinienem podać link do filmiku i zapytać jakie jest wasze zdanie i czy jest to w ogóle jest to możliwe? Zakładam maksymalne działanie na 8 godzin przy produkcji 4000 potrójnych linii. Co niecałe 7sek powinny być znakowane 3 linie o długości 12cm.
Czy Laser, który pokazał kolega Shrinker nada się do takiej produjcji? Przejazd krokowcami może być bardzo szybki, pytanie, czy nie musi być wolny aby linii była widoczna

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7879
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aktywowanie chińskiego lasera CNC o mocy 500mW

#10

Post napisał: tuxcnc » 09 lis 2021, 14:51

krisvan pisze:
09 lis 2021, 09:30
Ogólnie
Ogólnie to jest problem ze znakowaniem laserem, bo efekt zależy od ekspozycji czyli liczy się nie tylko moc wiązki, ale też czas naświetlania danego punktu.
Z kolei silniki krokowe, zresztą inne też, nie są w stanie skokowo zmienić prędkości, zawsze będzie jakieś przyśpieszenie, czyli na początku i końcu linii ekspozycja będzie większa.
Da się to skorygować powiązaniem mocy z prędkością posuwu, ale to powoduje kolejne problemy.
Czyli osiągnąć zadowalający wynik się da, ale nie prostymi metodami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”