programowanie gwintu

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

programowanie gwintu

#1

Post napisał: mateu5 » 06 sie 2010, 02:08

Witam. Na początku powiem że jestem dość początkujący jeśli chodzi o CNC więc proszę o wyrozumiałość. Ale do rzeczy. Programując za pomocą programu Mazatrol (nie iso), muszę podać kilka parametrów gwintu których nie rozumiem. A mianowicie...
1. parametr oznaczony PRZSC (ustawić zadana ilość zwojów) - skąd mam wiedzieć co wpisać i o czym ta maszyna myśli pisząc (ilość zwojów)
2. parametr oznaczony GLEB (wysokość gwintu) - klikając OKREŚL AUTOMATYCZNIE, na podstawie czego mi to przeliczy ?
3. oraz pytanie odnośnie typu cykli czym one się od siebie różnią ?? normal , ta sama głębokość , ta sama objętość



Tagi:

Awatar użytkownika

ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: ArturMAZAK » 06 sie 2010, 15:26

Witam!!!
Na początku mojej kariery Mazakami miałem ten sam problem, naszczęscie jakoś to wszystko ogarnęłem.Podczas nacinania gwintów należy wpisać:
1- skok gwintu
2-kąt gwintu
3-(PRZSC) krotność gwintu(dla zwykłych gwintów zero)
4-głębokość gwintu (z tabeli)
Cykle:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Mam nadzieje że pomogłem.


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: mateu5 » 06 sie 2010, 22:31

a możesz mi powiedzieć jak mam rozumieć te wykresy których dałeś skan ? ba za wiele to one mi nie mówią


gogo770
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2010, 19:30
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: gogo770 » 08 sie 2010, 20:17

Witam

Ilość zwojów to jak zwykle piękne tłumaczenie na polski a chodzi o to ilo wchodowy jest gwint ja pisałem 1 dla zwykłego gwintu i wszystko pasowało.
Nie mam pojęcia jak z czego mazatrol oblicza automatycznie głębokość gintu ale zawsze pasowało.:) Możesz również wpisywać ręcznie głębokość.
Wskazówka jeżeli będziesz kiedyś pisał gwint w manualu na mazatrolu to gwint ma funkscję G32 a nie G33.
:)


dark57
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 12 cze 2006, 16:29
Lokalizacja: lubelskie

#5

Post napisał: dark57 » 08 sie 2010, 20:38

Przykładowy proces gwintowania (wersja językowa niemiecka)
Obrazek
gdzie:
-MODE -rodzaj gwintu tj zewnętrzny lub wewnętrzny ew. czołowy
-#-to jest to co na tym skanie: najlepiej wstawić 0 czyli standard, wtedy zależność pomiędzy głębokością przejść a liczbą przejść do pewnej głębokości (do 3/4 ) przedstawia pierwsza linia a potem przy końcu gwintowania ilość przejść jest sporo większa (druga linia bardziej pozioma) tzn płytka coraz mniej się zagłębia w materiał
-AUSLF - to jest kąt wyjścia gwintu, np 0 znaczy 90stopni
-STEIG -skok i na jego podstawie jest wyznaczana automatycznie głębokość gwintu tj TIEF
-WINKL- kąt zarysu gwintu np dla gwintów metrycznych to 60stopni (dla calowych 55) ale raczej nie ma to znaczenia jeśli kształt płytki jest odpowiedni dla danego gwintu
-GANGE- krotność gwintu (ilość zwoi gwintu), normalnie gwinty są jedno zwojowe (ale są wyjątki)
- TIEFE- głębokość gwintu można podać do automatycznego wyliczenia (na podstawie skoku), albo znaleźć w książkach, katalogach itp
- A.S. ilość przejść -jak wyżej ale zależy też od materiału obrabianego
-V- prędkość skrawania -jak wyżej
-TIEFE- głębokość pierwszego przejścia, jak w #=0 to jest to nieaktywne i nic się nie pisze, jak # jest 1 lub 2 to nie aktywne jest natomiast A.S. a w TIEFE trzeba podać wartość
-WERKZEUG- nr narzędzia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”