LD-550 brak uziemienia

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#21

Post napisał: pabloid » 17 lip 2012, 14:18

Jako ostateczność ja też to proponuję, ale z podkreśleniem, że jest to rozwiązanie niezgodne z zasadami budowy instalacji, które nie są dla jaj takie a nie inne, tylko ze względów bezpieczeństwa. W mocno obciążonych instalacjach przewód zerowy w gniazdku ma bowiem potencjał bardzo różny od potencjału ziemi. Jego zastosowanie jako przewodu ochronnego w tej sytuacji jest sprzeczne z celem, któremu przewód ochronny ma służyć.
Obecnie stosuje się zatem naczęściej system TN-C-S w instalacji odbiorcy, na który przechodzi się z najczęściej występującej sieci 0,4kV w układzie TN-C



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#22

Post napisał: zacharius » 17 lip 2012, 14:25

ot właśnie. dlatego tego nie zrobiłem. tylko zacząłem uważać żeby nie dotknąć kompa jak dotykam kaloryfera :mrgreen:
a teraz stoi w innym miejscu więc problem "zniknął"
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7632
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#23

Post napisał: pukury » 17 lip 2012, 14:32

witam.
no to mamy jasność - poniekąd .
w większości budynków jest właśnie tak - 2 przewody i bolec.
obecnie nie wolno robić takich instalacji ( musi być różnicówka ) i nikt nie odbierze czegoś takiego.
więc co mam robić ?
mam pralkę / grzejnik olejowy , piec akumulacyjny , itp. i jeżeli coś przebije ( sinik np. ) to na obudowie pojawi mi się 230V .
jeżeli mam obudowę połączoną z " zerem " to wywalą bezpieczniki - a jak nie ?
jak nie to wywali mi serce .
pamiętam czasy kiedy było jeszcze śmieszniej - instalacja w trójkąt i " uziemiało " się
urządzenia krokodylkiem do kranu .
osobiście proponowałbym - wezwać elektryka Z UPRAWNIENIAMI żeby na miejscu zobaczył co tak naprawdę się dzieje.
a jak sobie zakopiesz ten metr kwadratowy blachy - to również wezwać kogo trzeba i sprawdzić SKUTECZNOŚĆ UZIEMIENIA .
Ty może nie masz rozrusznika - ale wujek może mieć - dotknie maszyny i - znajomy pogrzeb .
metody szamańskie raczej w tym wypadku są nie wskazane .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#24

Post napisał: Zienek » 17 lip 2012, 14:33

W garażu, w którym pracujesz i do którego wpuszczasz malca wypadałoby zrobić instalację z przewodem ochronnym.

Za garażem wbić kawał metalowego mela ponad metr w ziemię, podpiąć przewód i doprowadzić do wszystkich puszek i gniazdek przewód ochronny.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#25

Post napisał: pabloid » 17 lip 2012, 14:40

pukury pisze:w większości budynków jest właśnie tak - 2 przewody i bolec.
Jak ten bolec jest do przewodu zerowego w gniazdku podłączony to są to rozwiązania po przeróbkach przez domorosłych elektryków, lub co gorsza takich co nie mają pojęcia czemu służy przewód ochronny, a czemu zerowy.
pukury pisze:obecnie nie wolno robić takich instalacji ( musi być różnicówka )
Różnicówka nie ma związku z instalacją z przewodem ochronnym. Można zastosowac wyłącznik różnicowy w intalacji w ukłądzie TNC, czyli dwuprzewodowym. Wyłącznik różnicowo prądowy jak sama nazwa wskazuje zadziałą jak jest róznica pomiędzy prądem w przewodzie fazowym i zerowym, spowodowana na przykłąd jego odpływem do ziemi w przypadku awarii, nadmiernych upływów w izolacji, lub nawet (to jego główne zastosowanie)przepływem prądu z przewodu fazowego (lub obudowy urządzenia na potencjale fazy) do ziemi poprzez człowieka.
Zienek pisze:Za garażem wbić kawał metalowego mela ponad metr w ziemię, podpiąć przewód i doprowadzić do wszystkich puszek i gniazdek przewód ochronny.
Własnie tak należy zrobić i piszemy o tym na samym początku wątku.
pukury pisze:to również wezwać kogo trzeba i sprawdzić SKUTECZNOŚĆ UZIEMIENIA .
Bez przesady. Jakiekolwiek wykonane z głową będzie bardziej skuteczne niż jego brak.


MiR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: Opole

#26

Post napisał: MiR » 17 lip 2012, 14:56

Witam
Już sporo porad się pojawiło, ale ja też wtrącę coś od siebie. Mieszkasz w domku jednorodzinnym i masz starą instalację. Na pewno sprzed 1970 r. - bo od tego roku powszechnym środkiem ochrony p. porażeniowej było zerowanie (instalacje były dwuprzewodowe) i miałbyś gdzieniegdzie gniazda z bolcem. Po roku 1990 robiono już instalacje trójprzewodowe i gniazda z bolcem miałbyś wszędzie. Tak jest do dzisiaj. Moja rada - nie kombinuj tylko wykonaj modernizację instalacji. Sposoby, które doradzają koledzy to kolejne wersje starych środków ochrony, które się nie sprawdziły i dlatego zastępowano je innymi. Aktualnie obowiązuje instalacja trójprzewodowa z zabezpieczeniem róźnicowoprądowym. Prostym kombinowaniem nie da się osiągnąć właściwego stanu bezpieczeństwa.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#27

Post napisał: pabloid » 17 lip 2012, 14:59

Oczywiście masz rację. Proponujemy tu rozwiązania z potrzeby chwili. Oczywista oczywistość że przejście na TN-C-S jest najlepszym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#28

Post napisał: adam Fx » 17 lip 2012, 15:31

u mnie w garażu też cuda się dzieją - jest to szereg garaży i gdy mój kompresor 2kw startuje (sczególnie zima gdy ma z tym problem ) to sąsiadowi kilka garaży dalej gaśnie światło a ze zwykłych żarówek np.100w robią się 20w .... kątówką to nic się nie da uciąć itd .. i moje maszyny także kopią muszę sprawdzić czy neonówka się zapali :twisted: eehhhe te garaże i co ja mam począc z tym gasnącym światłem ... sąsiad to też pasjonat i siedzi prawie co dnia więc staram się nie przeszkadzać ale i ja chce korzystać z moich maszyn .. :cry:
pabloid pisze:Jak ten bolec jest do przewodu zerowego w gniazdku podłączony to są to rozwiązania po przeróbkach przez domorosłych elektryków, lub co gorsza takich co nie mają pojęcia czemu służy przewód ochronny, a czemu zerowy.
u nasz wszystkie osiedla są w takim razie podłączane przez domorosłych elektryków ... dopiero niektóre spółdzielnie wymieniają instalacje na nową 3 przewodową
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#29

Post napisał: pabloid » 17 lip 2012, 15:35

adam Fx pisze:u mnie w garażu też cuda się dzieją
To nie cuda. To prawo Ohma :mrgreen:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7632
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#30

Post napisał: pukury » 17 lip 2012, 15:51

witam.
to co mam zrobić ?
powyrywać bolce ?
czy w końcu zrozumiesz że nie mam 3 przewodu ?
mam ku..wa 2 - fazę i zero .
dlaczego wszyscy " domorośli " konstruktorzy pralek . lodówek i innych takich sprzętów łączą gniazdo we wtyczce z obudową i w konsekwencji z bolcem - zerem ( nie ziemią ) .
skoro jesteś zdania że przy instalacji z 2 przewodami nie mogę połączyć bolca z przewodem zerowym to co mam zrobić ?
podajesz normy i takie tam więc napisz - co mam robić ?
przerobić instalację w bloku na 3 przewody ? - jak ?
wynika z tego że tak z 200 - 300 tyś mieszkańców krakowa musi być wysiedlonych do kryspinowa do czasu aż w blokach będą zrobione instalacje zgodne z OBECNĄ normą .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”