Początki

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#11

Post napisał: luk_asz01 » 01 paź 2017, 17:16

Mieszkasz w ciekawym regionie.
Szukaj pracy odrazu przy maszynie. Nie wiem czy masz już preferencje czy to będzie tokarka frezarka laser plazma etc.
Przy odpowiednim nastawieniu szybko chwycić.
Ja od siebie powiem Ci tak
Zaczynałem od tego
+ kupiłem jedna książkę ogólna o programowaniu maszyn cnc. Było tam o wszystkim i o niczym. Kup jakąś tania. Bo zbytnio tam wiedzy nie posiadziesz.
+Kupiłem zestaw ćwiczeń na tokarke i frezarke.
+kupiłem książkę AutoCAD dla początkujących
+ściągnąłem katalog narzędzi. Wszystko jedno jaki. Iscar sandvik WNT etc
+ściągnąłem dowolny manual do programowania maszyny. Polecam fanuc 21 coś tam bo jest chyba najbardziej uniwersalny.

Wszystko zacząłem od AutoCAD a. Żeby coś zrobić dobrze mieć rysunek. Każda część z ćwiczeń o toczeniu frezowaniu przrzucilem do AutoCAD. Gdy opanowalem AutoCAD w stopniu podstawowym zacząłem modelowanie w solid works.

I mnie wybór padł na toczenie. Nie wiem czemu. Tak poprostu.

Gdy już umiałem narysować zwykły wałek. Prosty bez żadnych otworów itp. Zacząłem się interesować jak go wytoczyc. W tym pomógł mi wspomniany manual fanuc.

I tu zaczęła się zabawa z programowaniem.
Po zrobieniu rysunku pisałem program na podstawie manual fanuc. Z błędami nie zważając na prędkości posuwy etc. Zkupiłem się na tym jak pracę musi wykonać nóż wiertło by wykonać narysowany przeze mnie detal.
Taki detal przeze mnie narysowany z programem wrzuciłem tu na forum.
Ekipa wyjadaczy poprawiła moje błędy.
Każdy taki detal opisałem tu na forum. W sumie zrobiłem chyba z 7 takich lekcji dotyczących toczenia. Czym dalej w las tym detal był bardziej skomplikowany.
Nie wiem jak sprawdzić moja historie postów. Może ktoś pomoże i napisze jak sprawdzić moje, założone tematy i sobie zobacz od czego ja zacząłem

Po kilku miesiącach rysowania modelowania i zalapania o co chodzi z iso g-code znalazłem gościa u którego wciskalem guzik za darmo a on w zamian sprzedawał mi podstawy już przy maszynie. Robił patrząc z dzisiejszej perspektywy proste rzeczy. Ale to pozwoliło mi zobaczyć jak kto wszystko dziala.
Jakie narzędzia używał naprawdę. Jak wygląda prawdziwy program. Wszystko analizowalem.
Po chyba 6 miesiącach zapisałem się na kurs. Trawal 9miesiecy. 6 miesięcy samego programowania z tym ze na frezarki. Nie miałem wyboru. Trochę na kursie było rysowania co już miałem lekko opanowane. Trochę pracy przy manualnych frezarkach. Co tydzień egzamin z programowania ISO.
Dopiero w w 5tym miesiącu podeszlismy do maszyn cnc gdzie w grupach po 5 osobowych frezowalismy to co nauczyliśmy się w poprzednich miesiącach.
Później praktyka 3miesieczna w wybranym przez siebie zakładzie.
No i na koniec. Id praktyk pracuje w zawodzie już ponad 8 lat.
Dziś mam swoją tokarkew firmie . Nowke. Dorabiam części do przyrządów. Najczęściej medycznych. Plaça mi 22e na godzinę.
Jestem zadowolony z tego co robię. Jak dla mnie to praca twórcza. Jak artysta z tym ze bez ulgi podatkowej.

Polecam Ci moje ćwiczenia. Spróbuję je znaleźć i wrzucę linka.
Na koncu każdej lekcji z tego co pamiętam jest link do następnej.

*rwa ale się rozpisałem
Ważne jest to tak jak ktoś napisał wyżej.
Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz to robić.

AA może na koniec.
Byłem ostatnio w pewnej firmie w Rzeszowie szkolić pewną firmę. Tokarki. Sterowanie Acramatic.
Nikt tam nie ma zielonego pojęcia o toczeniu. Wyjechał z tamtąd z przekonaniem że tam wrócę ustawić kolejny detal. Nie ważne. Jak chcesz to mogę załatwić ci w tej firmie darmowy dostęp do maszyny.
Warunek jest jeden. Chce widzieć progres.
Umówmy się że nie będę już nic więcej pisał. A ty jak bardzo chcesz to wysyłaj mi linki z twoimi wypocinami mi na prywatną skrzynkę.
Ja nie będę się niestety udzielał by ci pomóc że względu na brak czasu. No moze czasami coś napiszę.
Jak uznam że naprawdę chcesz to spróbuję ci załatwić dostęp do maszyny.
A jak już będziesz przy maszynie to wtedy będę Ci pomagał tak często jak będzie to potrzebne. Odciążysz mnie z lataniem do Rzeszowa.
Pozdrawiam

Lekcja
lekcja nr 1

Kazda kolejna lekcja jest opisana podobnie w temacie. Z tym ze nr.1 nr. 2 etc

Właśnie przeczytałem swoją lekcje nr. 1
Zobacz że ja nic nie umiałem. Wytrwałość popłaca.
W większości lekcji nr.1 jest temat mojej niewiedzy. Fakt na ten czas byłem zielony. Inne lekcje pokażą że był progres
Ostatnio zmieniony 01 paź 2017, 19:18 przez luk_asz01, łącznie zmieniany 1 raz.


every day's a school day
Tornos ,Acramatic. Hurco. Fanuc. Mori seiki

Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”