lekcja nr.1

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

znam G-kod (ISO)

tak
23
35%
nie
23
35%
ucze sie
20
30%
 
Liczba głosów: 66

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

lekcja nr.1

#1

Post napisał: luk_asz01 » 30 wrz 2008, 14:32

witam serdecznie, jestem samoukiem, ciezko robic cos samemu. mam dostep do tokarki ze sterowaniem funac 21itb , 10t a takze do frezarek ze sterowaniem centurion 7.
prosze wiec o pomoc. zakupilem cwiczenia do nauki g-kod. wydane przez firme mts, plus do tego podrecznik operatora gdzie jest opisany g-kod ze sterowaniem sinumerik.
ucze sie takze robic projekty ryunkow a autocadzie. wiec kazda moja lekcja bedzie wygladac ze pierw przerysuje z cwizenia dany produkt ,a pozniej bym chcial napisac program w g-kodzie do tej czesci. pozatym mam troche pojecia o tym wszystkim gdyz jestem po jakims tam technikum mechanicznym o profilu obrobka skrawaniem. z tym ze jak to w szkole bylo nie za wiele sie mialo doczynienia z praktyka, mianowicie toczenie tylko prostch rzeczy, z jakims tam wierceniem i gwintowaniem a co dofrezarki to tylko ogladanie jej z daleka i czasem wlaczenie jej i wylaczanie.
przejde teraz do tego cwiczenia, rysunek zalanczam do tego posta.
prosze mi pomoc napisac 1.wszy program, w miare mozliwosci jesli jest taka opcja to chcialbym pierw zrobic symulacje w domu na takim to programiku ktory znalazlem gdzies na forum. ten program to: CNC_simulator do pobrania tu: symulator. czy bedzie to dzialac jesli program bedzie napisany pod procesor funac?
dziekuje za zainteresowanie.

c.d
walek o srednicy zew. 42mm, dlugosci 140 mm .aaa i tak przy okazji gdzie w auto_cad znajde znak chropowatosci poprzez zdjecie warstwy wierzchniej.- "jesli wogole jest" bo on tez znajduje sie na rysunku i ma wartosc 3,2(jak ta chropowatosc , ma sie do wykonania przedmiotu) . jesli chodzi o narzedzia ,tez prosze to wziasc pod uwage.
...
Załączniki
Rysunek1.rar
lekcja _1
(9.96 KiB) Pobrany 569 razy
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2008, 17:59 przez luk_asz01, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 30 wrz 2008, 17:03

Zróbcie mu który, jak potraficie. Sam bym pewnie coś wymyślił, ale postprocesora funac zupełnie nie znam, tym bardziej w wersji 21 itb.

No ale jak ktoś zna, to może koledze pomoże. Acha i żeby jeszcze w CNC_simulator działało :lol:

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#3

Post napisał: luk_asz01 » 30 wrz 2008, 18:01

co do sterowania funac to tez to nie musi byc w nim, chetnie poznam inne. warto porownac roznice.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 30 wrz 2008, 18:44

mala uwaga... uzyles slowa "pomoc" wiec teraz napisz tak jak ty to widzisz a my pomozemy... akurat to sterowanie znam bardzo dobrze ale mam zwyczaj, gotowcow komus nie robie...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#5

Post napisał: luk_asz01 » 30 wrz 2008, 19:02

dzieki wielkie. od kilku dni odlozylem ksiazke bo stanalem w miejscu. w sterowaniu funac zrobilem to z pomoca na fixforma, no i co z tego..., jak nie mam dobrego przykladu na ktorym moglbym zaczac bazowac. zawsze se moge przepisac z maszyny g-kod , ale to nie tedy droga chyba w tym wszystkim, chce zrozumiec to, a bez nauczyciela lub pomocnej dloni to moge sie cmotknac wiesz gdzie. jak napisalem jestem samoukiem, moj nauczyciel nie zna g-kodu, wszystko robi za pomoca fixform. wiec nie mam co na niego liczyc przy tokarce z funac 10T, ktorej nie odpala za czesto gdyz se z nia nie radzi. wiec chce poznac rzepis na g-kod, no ale co ja bede sie tlumaczyl. pierwsza lekcja a ja juz musze sie tlumaczyc co jak po co i dlaczego. chce posiwecic 2 miesiace na nauke w domu zanim rozpoczne kurs cnc.codziennie poswiecam 1h na nauke . jak widzisz wykonalem 1wszy rysunek w auto_cad , moj pierwszy nie cwiczebny, nie zerzniety z ksiazki gdzie wszystkie komendy sa napisane. , chyba nawet dokladny ten rysunek. pozniej chcialem omowic przy tym przykladzie konwertowanie plikow dxf na g-kod.ale.... zaskoczyles mnie.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#6

Post napisał: CNCRob » 30 wrz 2008, 19:11

nie mam teraz autocada wiec jak mozesz zrob foto z rysunku to zobacze. drugie to zadaj konkretne pytania... przeciez ksiazki ci nie napisze :) co juz wiesz, co potrzebujesz??
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#7

Post napisał: luk_asz01 » 30 wrz 2008, 19:22

pytania?
dobre stwierdzenie. jesli bede mial napisany program, do zaczne pytac.
Załączniki
1.JPG
screen_shoot
1.JPG (36.12 KiB) Przejrzano 1207 razy

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#8

Post napisał: CNCRob » 30 wrz 2008, 19:39

z jakiego materialu chcesz to robic?podaj srednice. ktore oparacje chcesz wykorzystac w programie?
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 16
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#9

Post napisał: luk_asz01 » 30 wrz 2008, 19:52

walek o srednicy zew. 42mm, dlugosci 140 mm
materialem niech bedzie dowolny metal. nie wana jest twardosc.
co do operacji. to planowanie,toczenie i wytaczanie wzdluzne, wiercenie, przecinanie


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 30 wrz 2008, 19:57

Widzisz Draco, jemu będzie trudno. To już nawet nie chodzi o to, że szuka programu w funacu a nie w fanucu Problem w tym, że on nie ma zielonego pojęcia o obrabiarce, wymyślił sobie, że narysuje tulejkę i my mu pomożemy tą tulejkę wykonać. I jeszcze na dodatek zaczyna od końca. Zamiast zalożyć najpierw z czego będzie robił (wymiary przygotówki), czym (z rury, czy wiercenie też?). W jednej operacji (z obcinaniem, czy z dwóch).

Mam propozycję dla luk_asz01a. Ty nam napisz po swojemu, w jaki sposób chcesz by ten detal był robiony. Przykładowo: robisz z rurki, nożem do planowania i toczenia ( z płytką 60 stopni) planujesz czoło i robisz na gotowo średnicę zewnętrzną. Zmieniasz narzędzie na wytaczak....

I tak dalej, a my z tego zrobimy kody G. Dokąd nie będziesz wiedział, co chcesz robić, nie ma sensu bawić się w naukę kodów, bo same kody są proste. Najtrudniej jest przewidzieć całą technologię, całą procedurę, co z "kawałkiem żelaza" będzie się działo na obrabiarce, jakie narzędzia zastosujesz itd. No i jeszcze z jaką prędkością się uchwyt tej tokarki będzie kręcił, jak szybko będą się poruszały noże.

Jak to już będziesz wiedział, to napisz w tym poście. I niech to będzie pierwsza lekcja.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”