ELEKTROWRZECIONO? CO Z TYM ZROBIC???

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

falowniki.com
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2008, 14:01
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#11

Post napisał: falowniki.com » 29 lis 2011, 17:29

Szanowni Panowie,
bądźcie profesjonalistami !!!
Żadne zasilanie to z jednego a to z drugiego "gniazdka". Układ napędowy powinien być zainstalowany w metalowej szafie z połączonym do obudowy przewodem ochronnym o nie mniejszym przekroju niż przewody zasilające.
Silnik powinien być podłączony przewodem ekranowanym połączonym przez specjalny, metalowy dławik kablowy z obudową szafy i silnika obwodowo 360 stopni, żadne skrętki itp...

Nie mamy informacji poprzez jaki zasilacz zasilana jest elektronika urządzenia, mniemam że zasilacz impulsowy.

Tajemnicza różnica potencjałów wynikać może z niepoprawnego połączenia zasilania jednofazowych urządzeń elektroniki, samego przemiennika, lub tzw. "prądów łożyskowych" silnika.
I tu skłaniałbym się ku temu ostatniemu. Pomóc mogę po otrzymaniu dodatkowych informacji oraz schematu połączeń.
pozdrawiam
i polecam artykuł: prawidłowe podłączenie falownika



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#12

Post napisał: adam Fx » 29 lis 2011, 19:48

falowniki.com pisze:bądźcie profesjonalistami !!!
i takie oto hasło pada na amatorskim forum ... powinno być bądźcie amatorami ale zróbcie to jak należy :mrgreen:

ale cieszymy się ze jest z nami ktoś kto ma nawet w Niku słowo Falownik szczególnie że sam za jakiś czas będę się borykał z tym jak że obcym dla mnie ustrojstwem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


falowniki.com
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2008, 14:01
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#13

Post napisał: falowniki.com » 29 lis 2011, 20:11

Miło mi... ale
cokolwiek tworzymy i wykorzystujemy do tego prąd elektryczny nie może być robione "bez głowy" i... uprawnień elektrycznych !
Prędzej czy później to się zemści.
Nie chcę nikogo pouczać, ale wykorzystywanie nowoczesnych systemów napędowych w dużymi prędkościami obrotowymi jest zagrożeniem samym w sobie.
pozdrawiam :)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#14

Post napisał: Andrzej 40 » 02 gru 2011, 21:05

falowniki.com pisze:cokolwiek tworzymy i wykorzystujemy do tego prąd elektryczny nie może być robione "bez głowy" i... uprawnień elektrycznych !
No to bądźmy profesjonalni. Ale to nie znaczy niezrozumiali dla tych, którzy nie są biegli w danym temacie. Ten "metalowy dławik", czyli po prostu zacisk i te 360 stopni które podał kolega nic nie wyjaśnia komuś, kto nie wie o co chodzi, można było podać w radianach :grin:. Stosowanie puszek też nie jest konieczne, zależy to od warunków w jakich pracuje falownik. Co do robienia z głową, to zgoda, co do uprawnień to już różnie. Znajomość przepisów i wiedza w temacie konieczna. Papier służy do brania za to pieniędzy nawet jeżeli nie jest dołączona do niego głowa. Miałem przypadek fazy na bolcu w gniazdku podłączonym przez uprawnionego. Podana przez kolegę instrukcja też nie jest wzorem profesjonalizmu. Polecam porównanie z : http://www.mawos.com.pl/Files/MM420_OI_PL.pdf
Szczególnie rysunku podłączenia.
Pozdrawiam.


falowniki.com
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 08 lis 2008, 14:01
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#15

Post napisał: falowniki.com » 02 gru 2011, 21:36

Witam,

Nie widzę różnic w rysunkach, poza tym że w instrukcji M..mastera brak właśnie dławika metalowego spełniającego wymagania EMC w połączeniu np z obudową szafy czy silnikiem.
O puszkach nic nie wiem i nic nie pisałem :) Chyba że chodzi o obudowę metalową (szafę).
Napędami zajmuję się kilkanaście lat i od zawsze moje aplikacje spełniają wymogi kompatybilności elektromagnetycznej.
Co do uprawnień to muszą być a jakżeby inaczej ???
Przykład z fachowcem i "bolcem" (sic!) potwierdza tylko że wymagania powinny być jeszcze większe !
I proszę o wskazanie na moich rysunkach braku profesjonalizmu...
pozdrawiam


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: Andrzej 40 » 02 gru 2011, 23:59

Nie pisałem o braku profesjonalizmu, tylko o tym, że instrukcja nie jest wzorem, spora różnica. Już uzasadniam - proszę porównać sposób pokazania na rysunkach połączeń PE i ekranów. W instrukcji polecanej przez Kol. nie jest zbyt czytelny.
Z ciekawości - co to fizycznie jest ten dławik metalowy i jego budowa i zadanie? To nie przytyk ani złośliwość, nie wiem co się pod tą nazwą kryje. Sądziłem, że to obejma dociskająca ekran do masy.
Na przewodach stosuje się często dławiki ferrytowe zapobiegające zakłóceniom w.cz..
Odnośnie puszki - O.K. - nie było, ale chyba wiadomo o co mi chodziło (obudowa, szafa, skrzynka - do wyboru)
Uprawnienia - są wymagane przepisami do wykonywania pewnych prac niezależnie od kwalifikacji i wykształcenia wykonującego. I są jak prawo jazdy - wielu je ma, nie wszyscy potrafią jeździć a spora część nie zna przepisów lub ich nie przestrzega uważając się za wirtuozów kierownicy. Efekty widzimy codziennie. Mam z praktyki przykład ekipy uprawnionej, która zablokowała pracę aparatury wykonanej w II kl. ze względu na "niebezpieczne napięcie na obudowie". Mierzyli woltomierzem V640 (>10MOhm/V). Wystarczyła pojemność kilkunastu pF do obudowy. Zmierzony potem prąd upływu był rzędu uA. To przykład nieprofesjonalnych przepisów i ich bezmyśłnego stosowania. W przepisach nie określono parametrów woltomierza tylko dopuszczalne napięcie.
Uprawnienia powinny być wymagane do naprawdę specjalistycznych prac a często wymagane są do prac, które są proste dla każdego, kto ma wykształcenie z tej branży (też potwierdzone papierem) i przestrzega określonych przepisów. Jest to dublowanie papierów spowodowane częściowo jakością poziomu wykształcenia wynikającą z obniżania wymagań, kiepskich programów i płac nauczycieli. Przykład - likwidacja matematyki na maturze, całe szczęście poprawiona. Ale pociągnąłem :grin:
Pozdrawiam tych, którzy doczytają do końca.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”