Frezarka 4 osiowa do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#21

Post napisał: CinekX0 » 02 sie 2015, 14:35

Pytanie mam odnośnie mocowań nakrętek kulowych w osiach i wózków do stołu T-eowego? Czy jest to dobre rozwiązanie czy ktoś podsunie pomysł/zdjęcie z czymś konkretniejszym?



Tagi:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#22

Post napisał: wojtek30 » 02 sie 2015, 15:45

Lepiej gdybyś dał grubszy kawałek aluminium i podfrezował pod prowadnice i śrubę na wzór tego rozwiązania lub tego .
Płyta Z-ki też powinna być z jednego kawałka.


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#23

Post napisał: CinekX0 » 03 sie 2015, 09:06

Dzięki Kolego! Leci 'pomógł' :wink:

A więc odnośnie mojego krzyżaka to wygląda tak samo. Alu grubości 40mm. Chodzi mi natomiast o sam uchwyt nakrętki kulowej. Wyfrezowane zagłębienie w które będzie wciśnięty klocek aluminium i przykręcony a w ten klocek wmontuje nakrętkę? Na linkach, które podałeś wojtek30, również jest to tak zrobione :roll:

Co do Z etki to fakt, będzie węższa i grubszy kawałek aluminium wezmę. Przez to zwężę też krzyżak w osi X patrząć bo jak zwrócono mi wcześniej uwagę, niepotrzebnie takie szerokie zrobiłem! :wink:

Czy mocowanie wózków w stole T-eowym jest poprawne? Zamocowanie przez takie klocki będzie wystarczająco mocne. U mnie jest ten problem, że mam stół żeliwny przez co nie mogę schować śruby nigdzie. :???: Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#24

Post napisał: wojtek30 » 03 sie 2015, 09:30

CinekX0 pisze:Chodzi mi natomiast o sam uchwyt nakrętki kulowej. Wyfrezowane zagłębienie w które będzie wciśnięty klocek aluminium i przykręcony a w ten klocek wmontuje nakrętkę?
Możesz zrobić jak piszesz lub jak chcesz pancernie, to wyfrezuj i wytocz mocowanie nakrętki od razu w krzyżaku, tak aby to był jeden blok.
CinekX0 pisze:Czy mocowanie wózków w stole T-eowym jest poprawne? Zamocowanie przez takie klocki będzie wystarczająco mocne.
No właśnie moim zdaniem niepotrzebnie osłabiasz konstrukcję przez dodawania tych blaszek, tak samo na płycie osi Z, dlatego napisałem żebyś lepiej dał grubszy klocek alu i podfrezował kanały na śrubę i mocowanie bloków łożyskujących.


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#25

Post napisał: CinekX0 » 03 sie 2015, 09:54

wojtek30 pisze:Możesz zrobić jak piszesz lub jak chcesz pancernie, to wyfrezuj i wytocz mocowanie nakrętki od razu w krzyżaku, tak aby to był jeden blok.
I tak było by najlepiej, tym bardziej, że planuję robić tym w stali więc trzeba będzie trochę $ dołożyć więcej... :roll:
wojtek30 pisze:No właśnie moim zdaniem niepotrzebnie osłabiasz konstrukcję przez dodawania tych blaszek, tak samo na płycie osi Z, dlatego napisałem żebyś lepiej dał grubszy klocek alu i podfrezował kanały na śrubę i mocowanie bloków łożyskujących.
Grubszy klocek alu oznaczał by w przypadku Stołu ALU 60mm x 650mm x 500mm :shock: Nierealne! Sam stół planuję płytę 20-25mm alu na wierzch.

Czy podsunie ktoś pomysł jak unieść stół nad śrubę kulową? A może wyprowadzić bazę na stole traserskim płaskownikami stalowymi grubości 50+ mm ?? Wtedy stół razem z prowadnicami poszedł by w górę a śruba pozostanie najniżej... :roll:


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#26

Post napisał: CinekX0 » 13 sie 2015, 11:24

Witam ponownie,
dziękuję Kolegom za powyższe sugestie odnośnie maszyny :wink:
Idąc tą myślą zmieniłem krzyżak, jest teraz węższy oraz płyta osi Z również jest węższa i za razem grubsza. Mocowania nakrętek pozostawiam jak na screen'ach, widziałem takie rozwiązania i oby to się sprawdziło w praktyce. Krzyżak i Z tka z jednej frezowanej płyty przekracza mój budżet... :sad:
Płyta Z wzmocniona zaokrąglonymi płaskownikami 25mm - będą to 'odpady' po przycięciu płyty alu jaką zakupiłem na podstawę stołu.
Stół uniosłem nad śrubę stosując stalowe płaskowniki grubości 35mm. Dzięki temu wózki przykręcone będą prosto do płyty bez większego cudowania...
Podstawą stołu będzie 25mm PA6 czy czegoś tam twardego (już mam) i nakładka 8-9mm z otworami montażowymi M8 (nieprzelotowe) - pozdrawiam kolegę z tematu "Zdzichu CNC" :wink:
Silniki zamocowałem na płytach ALU 20mm, które będą z podfrezowanymi rowkami, wciśnięte i przykręcone.
Pasy t5 szerokość 25-30mm.


Co mnie frapuje: :?:

1. Przełożenie na silnikach - 1:1 czy coś inaczej
2. Śruba kulowa 1605 / 1610 a może ...
3. Łączenia z żeliwnym stołem - spawać/skręcać, chodzi mi o płaszczyzny pod bramę i prowadnice w osi Y
4. Bramę skręcać na przelot ze stołem - stół ma użebrowania od spodu które psują trochę koncepcję skręcania na wylot, śruby były by ułożone 'nieregularnie'. Jakie i ile zastosować? po 4 sztuki na nogę M25 wystarczy - jakieś wzmacniane?
5. Osłony prowadnic i śrub w każdej osi - może tzw. harmonijki?
6. Odprowadzenie chłodziwa ze stołu - nie mam pomysłu jak to rozwiązać

Z góry dziękuję za podpowiedzi i zainteresowanie! :wink:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#27

Post napisał: wojtek30 » 13 sie 2015, 12:10

CinekX0 pisze:3. Łączenia z żeliwnym stołem - spawać/skręcać, chodzi mi o płaszczyzny pod bramę i prowadnice w osi Y
Żeliwo jest bardzo trudno spawalne, a niektóre stopy są uznawane za niespawalne. Musiałbyś podpytać jakiegoś fachowca czy się da i czy spawy nie będą zbyt kruche. Jak wygląda powierzchnia tego stołu traserskiego? może bramę uda się przykręcić bezpośrednio.
CinekX0 pisze:4. Bramę skręcać na przelot ze stołem - stół ma użebrowania od spodu które psują trochę koncepcję skręcania na wylot, śruby były by ułożone 'nieregularnie'. Jakie i ile zastosować? po 4 sztuki na nogę M25 wystarczy - jakieś wzmacniane?
W większości ludzie robią gwint w podstawie i nie przykręcają na wylot. Myślę że M25 to przesada, moim zdaniem wystarczą 4 lub maksymalnie 6 śrub M12 (klasy 12.9) na nogę.
CinekX0 pisze:5. Osłony prowadnic i śrub w każdej osi - może tzw. harmonijki?
Na podstawie jeśli Ci się uda, możesz zaprojektować mocowanie nakrętki w taki sposób pod stolikiem, aby weszła osłona jak na obrazku.
Obrazek


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#28

Post napisał: CinekX0 » 25 sie 2015, 17:15

Dziękuję wojtek30, za podpowiedź, poszło 'pomógł' :wink:
Więc płaskowniki będę przykręcał do stołu oraz bramę. Stół ma grubość 35mm więc będzie w czym zrobić gwint bez przelotu. Śruby dam takie jak mówisz skoro wystarczą.
to mocowanie nakrętki mnie nie przekonuje akurat, widziałem ten sposób. Prawdopodobnie zrobię harmonijkę z gumy, łączona blaszkami i uszczelnię silikonem że syf poleci na zewnątrz (teoretycznie) :roll:
Chłodzenie zrobię mgłą więc liczę że wody nie pójdzie za dużo!

PYTANIE:
czy śrubę 1605/1610 da się zatoczyć dla łożysk ek15/ef15 :?:
zatoczenie o ten 1mm jest wystarczające gdy zostanie częściowo gwint kulowy? Teoretycznie powinien być wymiar "12" łożysk.

Dziękuję za pomoc!


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#29

Post napisał: CinekX0 » 29 mar 2016, 13:04

Witam po dłuższej przerwie! :wink:

Temat oczywiście nie umarł, nadszedł moment realizacji!
Udałem się z wyceną projektu do firmy w celu wyceny szlifu płaszczyzn i otworów pod prowadnice. Z dokładnością do 0,01mm wstępny koszt to 8000 PLN !!! :cry:
Szczerze mówiąc, trochę mnie zatkało.

Pytanie do Was:
Czy wycena jest adekwatna? Szukać innej firmy w Poznaniu? Jest SENS robić z taką precyzją tą frezarkę?

Czy...

obrobić na zwykłej frezarce płaszczyzny z 2 mocowań i otwory ok 0,1mm i ustawić jak najdokładniej do czujnika zegarowego? Jak to wtedy będzie się przesuwać na prowadnicach pod obciążeniami jeżeli wystąpią jakieś odchyłki...

W obecnej chwili mam ok 17k na zakup elektroniki, mięcha i aluminium + robocizna.

Wielkie dzięki za poradę!!! :roll:

Awatar użytkownika

Adam R.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 14 sie 2008, 20:04
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

#30

Post napisał: Adam R. » 01 gru 2016, 19:58

Odgrzeję,
jakieś postępy ? bardzo mnie ciekawi konstrukcja na stole

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”