BIESSE ROVER B7.50 - problem z pobraniem narzedzia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
WPfix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:18
Lokalizacja: Tuchola

BIESSE ROVER B7.50 - problem z pobraniem narzedzia

#1

Post napisał: WPfix » 22 maja 2012, 18:43

Witam
Pracuję na w/w maszynie która czasami potrafi się buntować :) sprzęt z 2010 roku. Problem polega na tym że:
Podczas obróbki materiału maszyna musi zmienić narzędzie na inne z magazynku, w tym wypadku wygląda to tak że oddaje narzędzie którym skończyła obróbkę do magazynku następnie podnosi się głowica i w tym momencie powinien uruchomić się magazynek w celu ustawienia do załadunku kolejnego narzędzia. Niestety tak się nie dzieje :( Dodam że w oknie błędów wyświetla się komunikat "UPŁYNĄŁ CZAS NA OTWARCIE STOŻKA"
Proszę o jakieś rady, wskazówki problem bardzo utrudnia prace.
Aha, żeby problem był bardziej zrozumiały dodam że po tym zatrzymaniu w edytorze ustawiam że ma zacząć obrabiać od tego narzędzia którego nie chciała pobrać i w takim wypadku działa dalej bez problemu. Na kolejnym elemencie sytuacja się powtarza.

proszę o pomoc
pozdrawiam



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 22 maja 2012, 23:52

Spróbuj pobrać to narzędzie ręcznie (to którego nie chce pobrać) tzn. nie poprzez zmiany w programie, ale za pomocą jakiejś komendy która służy do pobrania narzędzia.
Chodzi o samo pobranie narzędzia, a następnie oddanie go do magazynka.
Jeśli powyższe nie będzie możliwe, to zrób program który korzysta tylko z tego jednego narzędzia (np. jedna linia 10mm) i niech obrabia powietrze.
Jeśli problem z pobraniem tego konkretnego narzędzia będzie się regularnie powtarzał, to być może narzędzie jest źle opisane i maszyna/oprogramowanie nie za bardzo wie jak to zinterpretować i wysyła taki właśnie komunikat.
Jeśli problemu nie będzie, to wówczas komunikat cyt. "UPŁYNĄŁ CZAS NA OTWARCIE STOŻKA" może być tylko zbiegiem okoliczności, że pojawił się dokładnie w tym samym momencie obróbki, ale jednocześnie może świadczyć o zanieczyszczeniu wewnątrz głowicy, czyli sekcji odpowiedzialnej za otwarcie stożka zaciskowego.
Jeśli tak jest, czyli zaciski stożka są zanieczyszczone, to raz będzie się otwierał, a raz nie.

Mieliśmy podobny problem (i komunikat) przy innej maszynie (CMS) i okazało się, że matolstwo (czytaj serwis) z Włoch kazał smarować sekcję zacisku co jest przecież delikatnie mówiąc niezbyt mądre. Nawet dali specjalny smar w sprayu żeby to robić.

W tzw. międzyczasie przyjeżdżał serwis do innej maszyny cnc (już nie firmy CMS) na rutynowy przegląd i jak to zobaczyli, to nie mogli się nadziwić kto to kazał robić.
Powiedzieli żeby jak najszybciej przemyć całą sekcję zacisku, wytrzeć do sucha i broń boże nie smarować, a jak problem powróci, to przemyć ponownie, wytrzeć do sucha i nie smarować.
tak też zrobiliśmy.
Było dokładnie jak powiedzieli, czyli problem powtórzył się jeszcze raz i od tego momentu (drugiego przemycia) już więcej nie wystąpił, a minęło już 2 lata.

Jednak komunikat ""UPŁYNĄŁ CZAS NA OTWARCIE STOŻKA" może znaczyć zupełnie coś innego niż wynikałoby to z logiki bo np. tłumacz przetłumaczył to tak, a nie inaczej.

Przykładem niech będzie fragment instrukcji jaką dostaliśmy do tego CMS-a.
Cytuję :
"Przed wykonaniem czynności należy przycupnąć pod pulpitem" :))

Takich kwiatków było znacznie więcej jednak powyższe zapamiętałem bo było wyjątkowo głupie.

Reasumując, zacząłbym od przeczyszczenia/przedmuchania całej sekcji zacisku.


Autor tematu
WPfix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:18
Lokalizacja: Tuchola

#3

Post napisał: WPfix » 29 maja 2012, 21:49

Zrobiłem tak jak sugerowałeś (przeczyścić zacisk) i pomogło na 30 minut pracy po czym nadal się powtarza problem. Jutro spróbuje włożyć narzędzie do innego miejsca w magazynku i opisać od nowa. Dodam że problem ten dotyczy tylko i wyłącznie tego narzędzia (uchwyt HSK).
jak to nie pomoże to zmienię uchwyt na inny (nowy).


Skarabe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:58
Lokalizacja: War-maz

#4

Post napisał: Skarabe » 30 maja 2012, 08:44

Ja miałem podobny problem i najpierw

Umyj dobrze rozpuszczalnikiem zaciski i uchwyty. Jeżeli chodzi o smar to można przesmarować uchwyt teflonem w sprayu, aby nie żadnym WD czy czymś podobnym.

Jeszcze może być to, że za mocno grzeje się tobie narzędzie i zakleszcza.


miro88
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 23 mar 2008, 22:47
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

#5

Post napisał: miro88 » 30 maja 2012, 22:47

Przemyj dokładnie uchwyty narzędzi od wewnetrznej i zewnętrznej strony acetonem.


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#6

Post napisał: adas » 31 maja 2012, 18:51

Troche za malo informacji. Czy maszyna nie pobiera narzedzia tylko z jednego miejsca w magazynku czy powtarza sie to samo niezaleznie od lokacji? Ile masz frezarek na maszynie ?
PS.W zlacze HSK (te na frezarce) NIE WOLNO dmuchac sprezonym powietrzem. :twisted:
Pozdrawiam
Adas


Autor tematu
WPfix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:18
Lokalizacja: Tuchola

#7

Post napisał: WPfix » 31 maja 2012, 19:40

Tak, nie pobiera tylko jednego konkretnego narzędzia, tzn, oddaje uchwyt HSK a ma pobrać agregat ten do robienia czopów. Zawiesza się zawsze w tym samym miejscu oddaje narzędzie ale go nie puszcza i pozostaje w takiej pozycji, trzeba wprowadzić maszynę w stan awaryjny i zacząć od początku. Dzwoniłem do TEKNIKA i powiedzieli że ciśnienie powietrza jest za niskie :) ale niestety więcej już się nie da podkręcić teraz jest 9 bar i nie pomogło.

Na maszynie jest jedna frezarka z magazynkiem rewolwerowym na 12 narzędzi.
A że nie wolno dmuchać w zacisk to wiem :) jak było szkolenie to Pan serwisant zaznaczył wyraźnie.


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#8

Post napisał: adas » 01 cze 2012, 07:49

Niestety dalej nie rozumiem. :cry: Moze powoli i dokladnie. A co sie stanie jezeli narzedzie, ktore maszyna ma "oddac" (te przed agregatem do czopowania) przelozysz na inna pozycje w magazynku?
Pozdrawiam
Adas
Pozdrawiam
Adas


Autor tematu
WPfix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:18
Lokalizacja: Tuchola

#9

Post napisał: WPfix » 01 cze 2012, 21:51

Też tak sobie pomyślałem :) odezwę się niebawem


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: tommur » 06 cze 2012, 09:33

Mam podobny problem male w Masterwood 310.
Nie bierze narzędzia tylko z jednej pozycji. Zamieniałem narzędzia na tej pozycji i także nie chciało pobierać. Czekamy na serwis. Wydaje mi się, że może byc problem z nieprawidłowym ustawieniem łapy trzymającej narzędzie w magazynku.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”