Koncepcja drewnianej CNC 3D 1.5x0.7x0.3

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
japim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2005, 14:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Koncepcja drewnianej CNC 3D 1.5x0.7x0.3

#1

Post napisał: japim » 30 sie 2006, 20:32

Witam serdecznie.

Planuje zbudowac moja wlasna frezarke do pracy w balsie i sklejce (wycinanie czesci do modeli latajacych) oraz do frezowania w MDFie i styrodurze (pozytywy, negatywy do form modelarskich).

Zalozenia konstrukcyjne są następujące:
Pole pracy: 1,3 x 0,6x 0,3m (albo i wiecej) bo plyty styroduru mają wymiar 1,25 x 0,6. Wymagana dokładność 0,5 - 1 mm.
Frezarka ma być wykonana z drewna (MDF, sklejka) z elementami aluminiowymi laczona na wkrety, klej stolarki, sruby – i co tam jeszcze jest możliwe :P. Konstrukcja bramowa, prowadnice z profili aluminiowych osadzonych na konstrukcji z drewna – zadnych walkow – wszystko „sztywna” drewniana konstrukcja. Element jezdny: lozyska ABEC1. Sruby pociągowe – klasyczna M10 (moze wieksza) ze sklepu metalowego z metalowymi nakrętkami nakielkowymi. Ewentualnie nakretka z brazu. Prowadnica osi Z – 4 prowadnice od szuflad (do obrobki styroduru potrzebuje duzy skok – ok. 0,3m).

Na razie montuje elektronike. Za mechanike będę zabieral się stopniowo po wykonaniu koncowego projektu (jak skoncze to pokaze screeny).

Mam teraz pytanie czy do tego celu (praca w miękkim materiale) będę potrzebowal jakiegos nadzwyczajnego wrzeciona? Myślałem o zwyklej recznej frezarce gornowrzecionowej do drewna 1kW np. firmy FERM z przeciwwaga – to do prac w styrodurze z duzym frezem. Do wycinania w balsie i sklejce (max 10mm) uzywalbym pewnie czegos dremelkopodobnego, ewentualnie tegoz FERM’a ale z odpowiednim frezem grawerującym – z tego co wiem sa takie frezy z czescia robocza o średnicy 4mm i dlugoci 21mm.
Problemem może być praca w grubym MDFie – chciałbym moc frezowac elementy 3D o głębokości do 80mm – frezem np. 6mm (bo 3mm to realny promien przy wykonywaniu laminatow). Nie wykluczone ze taka forma pozytywowa, z której pozniej będą zdejmowane negatywowe - będzie poddawana jeszcze recznej obróbce wykańczającej – np. szlifowanie i lakierowanie i zaostrzanie promieni. W tym przypadku prędkość obrobki nie ma znaczenia – byle „robilo się samo” i żeby lwia czesc obrobki odwalana była przez maszyne :D. Możliwe, ze pokusze się na zrobienie formy negatywowej ale przy tej dokładności i materiale jest to bardzo wątpliwe.

Czytałem dyskusje przy okazji innych obrabiarek z drewna i ogolny zakres problemow jest mi znany. Chodzi mi raczej o potwierdzenie czy moje zalozenia konstrukcyjne co do zalozonego celu sa poprawne. Ewentualnie jak rozwiązać możliwość tak głębokiego frezowania w drewnie i styrodurze przy takim „nędznym” wrzecionie.

Pozdrawiam
Przemek



Tagi:

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#2

Post napisał: kot1979 » 30 sie 2006, 20:45

podstawowym pytaniem jest ile chcesz wydac :), bo to od tego zalezy w wiekszosci co mozna zrobic i jak duze pole i cala reszta.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


Autor tematu
japim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2005, 14:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: japim » 03 wrz 2006, 21:15

Mam zamiar zmiescic sie w 1000zl i z moich pierwszych wyliczen wynika, ze powinienem zmiescic sie w okolicach tej kwoty.

[ Dodano: 2006-10-24, 01:00 ]
Hmm. No więc tak: w 1000zl na pewno sie nie zmieszcze :P
Projektowanie powoli zbliza sie do konca. Vide screen ponizej. Jeszcze tylko musze dopiescic uklad jezdzny i mozna wysylac elementy na ciecie. Jak widac projekt przypomina troche drewniana frezarke Joey'a z CNCzone.


Obrazek
Pozdrawiam
Przemek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”