ustawienie geometrii tokarki - suport

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

zdzicho
Posty w temacie: 1

#21

Post napisał: zdzicho » 10 wrz 2010, 23:01

390 pisze:Postanowiłem przystawić czujnik do wrzeciona (nie ma bicia i czuinik pokazuje na całym obrocie 0) a ramie zamontować na szufladzie . Ustawiłem suport że po przeciwnych stronach wrzeciona jest na 0 ..
I to jest dobra metoda ,bez toczenia i innego dodatkowego osprzętu.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#22

Post napisał: RomanJ4 » 11 wrz 2010, 10:17

Owszem metoda jest poprawna i pewno wszystko będzie ok, a ewentualne uchyby i tak wyjdą w toczeniu. Chodzi mi o to, iż im dalej od osi wrzeciona po stronie wewnętrznej a zwłaszcza zewnętrznej (patrząc od swojej) przeprowadzimy pomiar, tym wyniki będą dokładniejsze. A powierzchnia czołowa zamka wrzeciona nie jest zbyt od tej osi odległa, i dlatego lepiej jest przetoczyć jakąś tarczę o większej średnicy (przecież nie musi być z pełnego materiału) aby otrzymać dokładniejszy wynik.
Jeżeli by się zdarzyło, że wychodzi nam stożek (co przy wrzeciennikach osadzanych na pryzmach łoża stosowanych w większości tokareczek dla amatorów, zwłaszcza chińskich niestety się zdarza - dokładność obróbki), to powstałą odchyłkę trzeba kasować stosując skrobanie odpowiedniej pryzmy we wrzecienniku (jeśli odchyłka jest b. mała), lub stosując bardzo cienkie podkładki np z folii metalowej na odpowiednią pryzmę łoża. Wymaga to cierpliwości i wielu prób, ale da się zrobić.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#23

Post napisał: jasiu... » 11 wrz 2010, 13:35

Co wy tak z tymi czujnikami zegarowymi. Tego się tak nie mierzy!

Planujesz tarczę w uchwycie i prosisz drugą osobę o pomoc. Ta druga osoba przykłada do splanowanej powierzchni tak zwany "liniał włosowy). W trzech miejscach - w pobliżu zewnętrznej średnicy i w środku podkładasz paseczki tzw. blaszki papierówki (specjalna taśma stalowa, o grubości 0,01; 0,02 lub 0,05 mm). Jeśli masz prostopadłość suportu do osi, to wszystkie trzy blaszki pod liniałem będą się trzymać mocno. Jeśli da się wysunąć blaszka środkowa, to znaczy, że tam masz luz, a więc kąt pomiędzy osią i suportem jest lekko rozwarty. Jeśli luźna jest któraś z blaszek podłożonych w pobliżu średnicy zewnętrznej - to liniał opiera się na środku (tam jest ciaśniej) - kąt pomiędzy suportem i osią masz minimalnie mniejszy od 90 stopni. To bardzo dokładna metoda, bo eliminuje wszystkie pozostałe wpływy i mówi, czy tokarka skrawa z prostopadłością, czy nie.


typniepokorny86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 168
Rejestracja: 08 lut 2009, 17:04
Lokalizacja: Żołyń

#24

Post napisał: typniepokorny86 » 18 sty 2011, 14:53

Witam,
a ja mam takie pytanie, jakie mogą być maksymalne odchyłki dla równoległości osi wrzeciona do przesuwu wzdłużnego?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#25

Post napisał: RomanJ4 » 18 sty 2011, 16:39

typniepokorny86 pisze:jakie mogą być maksymalne odchyłki dla równoległości osi wrzeciona do przesuwu wzdłużnego?
Myślę, że tu znajdziesz
http://www.itm.ps.pl/dyd/Obrabiarki/
pozdrawiam,
Roman


typniepokorny86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 168
Rejestracja: 08 lut 2009, 17:04
Lokalizacja: Żołyń

#26

Post napisał: typniepokorny86 » 19 sty 2011, 07:52

Widzę że mnie uprzedziłeś, bo miałem zamieścić ten sam dokument. Generalnie to się pokrywa z tym co zostawili przy odbiorze tokarki. Pytanie tylko czy to są wartości które pokaże czujnik czy wartości średnicowe?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#27

Post napisał: RomanJ4 » 19 sty 2011, 09:28

Myślę, że to maksymalne dla czujnika, inaczej to nie ma raczej sensu (zresztą pisze np "odchyłki dopuszczalne" a nam przecież chodzi o to aby na naszych maszynach można było zrobić to co na produkcyjnych). Oczywiście to wcale nie znaczy, że nasze takie maja w praktyce, bo bywa różnie. Ale jest to wzorzec do jakiego trzeba dążyć
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
390
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 25 maja 2008, 12:29
Lokalizacja: rakszawa

#28

Post napisał: 390 » 23 sty 2011, 00:49

moja metoda okazała się w 100% poprawna , po wklejeniu suportu i po próbach toczenia (tarcza zabierakowa pod nowy uchwyt ) , sprawdziłem liniałem i kątownikiem gotowe elementy i jest super . Pozostaje mi jeszcze sprawdzenie geometri konia i zastanawiam się jak to rozwiązać .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”