W czym jest Lepszy Linux od Windowsa w sterowaniu CNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

rsendys
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2009, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: rsendys » 20 sty 2010, 23:06

Witam !

Co do Windows XP to chciałbym podpowiedzieć że bardzo często ustalenie wyższego priorytetu procesu programu sterującego rozwiązuje sprawę czym komputer ma się zajmować. Oczywiście wszelkie systemy RealTime rozwiązują te problemy radykalnie ale warto najpierw sprawdzić czy ta droga nie prowadzi do polepszenia pracy, zyskiem jest utrzymanie nadal jednego komputera i systemu (nie wzrasta nam TCO :wink: )

Robert



Tagi:

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#12

Post napisał: pabloz90 » 21 sty 2010, 00:05

Kolego markcomp77, Ja zaczynałem od pentium III - to były czasy :) Pierwszy OS to win95 hehe. Niestety z racji wieku, nie miałem dostępu wcześniej do tego typu sprzętu.

Jeden z moich "podopiecznych" - serwer dedykowany - śmiga bez przerwy kilka set dni i problemów brak :) Dziś jak patrzyłem to jest dokładnie 293 dni hehe i nie jest to super maszynka. To jest kolejny plusik dla pingwina.

Zastanawiam mnie tylko pomysł, gdyby skompilować EMC2 razem z jądrem i przygotować system tylko pod tą pracę - jakie efekty by były :) Muszę spróbować w ramach wolnej chwili :) Taka prosta kompilacja powinna działać nawet na bardzo słabych maszynach a co za tym idzie, będzie można upchać to do czegoś małego (kosztowne rozwiązanie to coś a'la core i7 itp na płytce pod HC, lub też tanie rozwiązanie to dorwać coś z allegro (np. della - popularne są te jednostki - z procesorem na poziomie 1000 MHz) i wrzucić do czegoś małego/ekonomicznego. To tylko rozważania - ale od czegoś się zaczyna ;) hehe.

Debian to dobra dystrybucja. W miarę przystępna i łatwo konfigurowalna. Serwer początkowo właśnie stał pod debianem i sprawował się świetnie. Teraz stoi pod gentoo. Macierz RAID i wszystko ładnie lata :)

Co do AP, nie znam się na elektronice - ale myślałem o wykorzystaniu tego do sterowania zdalnego pracą maszyn. Jednak właśnie ograniczenia to blokują. Ale można pokombinować nad czymś rozsądnym i przydatnym do pracy :) Choć myślałem już nad czymś w stylu zdalnego alarmu E-STOP?

Koniec wywodu ;) hehe.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#13

Post napisał: markcomp77 » 21 sty 2010, 07:41

pabloz90 pisze:Taka prosta kompilacja powinna działać nawet na bardzo słabych maszynach
procesor na poziomie 1ghz dla EMC2 to nie problem
czasem wybrana maszyna z tych wcześniejszych ma lepszy jiter niż z późniejszych...
bo prostrze rozwiązanie są bardziej przewidywalne czasowo... oszczędzanie energii na siłę przez "ruszanie" zegara źle wpływa na precyzje czasową...
pabloz90 pisze:della - popularne są te jednostki - z procesorem na poziomie 1000 MHz
pamiętamy - dorzucić grafikę na karcie - jitter ulega poprawie (zmniejsza się)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#14

Post napisał: pabloz90 » 21 sty 2010, 09:23

Intel i7 - nie mam na myśli oszczędzania energii, lecz pełno-wydajną wersję. Potężna moc obliczeniowa :) Moim zdaniem świetnie sprawdzi się procesor serwerowy z serii Xenon. Ale to tylko gdybanie - nie sprawdzi się - nie będziemy pewni :)

Jeśli chodzi o grafikę to akurat wszystkie maszyny które kupiłem della były wyposażone w układ niezintegrowany płytą główną. Wszystko zależy od kwestii konfiguracji i wymagań. :)
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#15

Post napisał: markcomp77 » 21 sty 2010, 09:47

pabloz90 pisze:Jeśli chodzi o grafikę to akurat wszystkie maszyny które kupiłem della były wyposażone w układ niezintegrowany płytą główną. Wszystko zależy od kwestii konfiguracji i wymagań.
no to ściągnij do testów ubuntu z rtai i emc2 - live...
http://www.linuxcnc.org/hardy/ubuntu-8. ... 3-i386.iso

można odpalić test jitera bez instalki na stojącym systemie
/usr/realtime***/testsuite/kern/latency

i po godzince walki z różnymi aplikacjami przy odpalonym teście - mamy w miarę obiektywny jiter w ostatniej kolumnie...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#16

Post napisał: pabloz90 » 21 sty 2010, 22:02

Ja tam wolę lekkiego debiana :) hehe. Właśnie na lokalnym serwerze instaluję emc2. Zobaczymy co tam ciekawego jest ;)
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#17

Post napisał: markcomp77 » 21 sty 2010, 22:57

pabloz90 pisze:Ja tam wolę lekkiego debiana hehe. Właśnie na lokalnym serwerze instaluję emc2. Zobaczymy co tam ciekawego jest
debian czy ubuntu... linux i to dość pokrewne dystrybucje...

a propozycja ściągnięcia live.iso - oznacza łatwość testowania kandydata na kontroler cnc bez instalacji...

a ja osobiście lubię ubuntu... za podobieństwa do debiana, którego długo już nadużywam ( ;) )
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#18

Post napisał: pabloz90 » 21 sty 2010, 23:13

Ubuntu to debian rozbudowany o aplikacje biurowe/multimedialne itp. Przygotowany tak by użytkownik nie musiał za dużo grzebać w systemie ;) hehe. Ubuntu to jest po prostu debian.

Debian ma to do siebie, że łatwo można się zorientować, gdzie czego szukać. Dobry manager paczek deb także daje swoje :) Pobierając debiana masz do wyboru czysty system - tak zwana wersja net install - a następnie pobierasz tylko to co potrzebne ;)

Co do live.iso :) Po co bawić się live, jeśli można od razu na sprzęcie. Niestety wersje live oparte na ubuntu mają pewne problemy z wykorzystaniem w pełni sprzętu - zarówno odpalane prosto z płyty (live) jak i po instalacji z takiej płyty. Dlaczego? Otóż zmodyfikowany kernel nie zawsze radzi sobie tak świetnie jak powinien... Zresztą kompilacja jajka to nie grzech :) hehe.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#19

Post napisał: markcomp77 » 21 sty 2010, 23:33

no... ja już odpuszczam sobie długie godziny codziennych kompilacji ;)
przez kompilacje jądra również przechodziłem... i chyba na takim mój staruszek pod debianem śmiga... pewnie tak jak kolega, konfigurowałem i przekompilowywałem jądra dla routerów (kiedyś trzeba było dokładać łaty do filtrowania i kolejkowania pakietów dla zarządzania pasmem)... miałem też kiedyś przyjemność porobienia paru routerów na systemach bsd (openbsd freebsd) - tam jest fajne jąderko, a konfigurowanie reguł sterownia ruchem pakietów jest dużo bardziej czytelne niż to co jest w linuksie... net fingerprint jest dostępny od ręki... - kończę dygresję ;)
---

wracając do ubuntu z emc2
myślę, że to ISO to świetny pomysł dla początkujących i zaawansowanych szanujących swój czas...

[ Dodano: 2010-01-21, 23:40 ]
warto by podyskutować o HAL w EMC2...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#20

Post napisał: jarekk » 22 sty 2010, 11:23

Intel i7 - nie mam na myśli oszczędzania energii, lecz pełno-wydajną wersję
Generalnie im nowszy procesor tym gorzej. Ma co prawda dużą moc obliczeniową, ale i sprzętowe mechanizmy ograniczania poboru energii. Niektóre da się wyłączyć, ale nie zawsze ( trochę to zależy od BIOSu płyty). Koniecznie należy wyłączyc SpeedStep oraz C state'y

A co do jądra RTAI - tak naprawdę to Linux jest nakładką na RTAI, które zarządza sprzętem i od czasu do czasu daje mu nad nim kontrolę ( trzymając jednocześnie obsługę przerwań zegarowych). Dzięki temu EMC2 może mieć swój realtimeowy kawałek poniżej Linuxa. Takie rzeczy, ze względu na zamknięty kod Windows są niespotykane ( tylko pojedyncze firmy dogadały się z M$ i sporzedają takie biblioteki za grubą kasę).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”