Realtime Ethernet w Linuxcnc

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#31

Post napisał: MlKl » 27 lut 2013, 13:32

Dla mnie to tę płytę wsadza się w komputer, albo tuż obok niego, tak, by kabel ethernetowy był jak najkrótszy. A dopiero od tej płyty wychodzą długie, ekranowane przewody do sterowników i silników. Chodzi o wykorzystanie przepustowości gniazda ethernetowego, a nie o postawienie komputera kilometr od sterowników.



Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#32

Post napisał: jarekk » 27 lut 2013, 13:35

MlKl pisze:A dopiero od tej płyty wychodzą długie, ekranowane przewody do sterowników i silników.
To nie prościej włożyć od razu karty PCI ( tej samej firmy) ?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#33

Post napisał: MlKl » 27 lut 2013, 13:45

Mnie nie pytaj - ja tyle wiem, ile tutaj micges napisał... Zastosowań i możliwości nie da się przewidzieć, ani opisać wyczerpująco. Po prostu do każdego rozwiązania trzeba dobrać odpowiednie peryferia. IMHO do plamy wystarcza w zupełności zwykłe LPT. To raptem dwie osie i THC. A ta karta obsługuje astronomiczną liczbę wejść i wyjść.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#34

Post napisał: syntetyczny » 27 lut 2013, 17:04

To nie prościej włożyć od razu karty PCI ( tej samej firmy) ?
To jest chyba najlepsze rozwiązanie. Ale wiadomo, klient nasz pan. Chce mieć sterowanie po ethernecie i będzie miał, a że to nie jest do końca sensowne. No cóż...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#35

Post napisał: jarenio » 27 lut 2013, 17:10

Jeżeli wczytamy się trochę bardziej w sieć ethernet niż tylko gdzie wpiąć kabek, okaże się, że za eliminację błędów jest odpowiedzialna warstwa 4, czyli transportowa. Znajduję się ona w każdym rodzaju tego protokołu. Tak więc każde zakłócenie jest natychmiast wykrywane i eliminowane.
Dodatkowe zalety ethernetu to niska cena sprzętu, brak licencji, łatwość programowania etc, etc... można by długo wymieniać.
Ethetnet to też WiFi, ciekawe czy ktoś wpadnie na pomysł zrobienia bezprzewodowego sterownika do CNC ?? :D
Pozdrawiam; Jarek


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#36

Post napisał: jarekk » 27 lut 2013, 17:19

jarenio pisze:okaże się, że za eliminację błędów jest odpowiedzialna warstwa 4, czyli transportowa
To wiadomo. Tyle że z moich prób w laboratorium odpowiednio duże ( i całkiem realne) zakłócenie "wyłączy " taki kabel z użytkowania na około 10ms.
Nic nie pomoże - po prostu energia musi się rozproszyć.

Dla normalnego użytkowania ethernetu to żaden problem. Tyle że co jak ma się na końcu kabla maszynę CNC bez bufora ?

Poza tym wątpię że używane jest TCP/IP w którym gubione ramki są wykrywane ... po kilku sekundach :mrgreen:

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#37

Post napisał: jarenio » 27 lut 2013, 19:23

Ano, to praktycznie inny protokół ;)
Tutaj jest całkiem fajny artykuł z podstawami Ethernetu przemysłowego, oraz Tutaj o trochę więcej o EtherCAT. Ale to już raczej wchodzi w offtopic
Pozdrawiam; Jarek


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#38

Post napisał: dziabi3 » 27 lut 2013, 21:49

tuxcnc

pisząc że mach3 + csmio wygrywa nad linuxemcnc lpt mam na myśli jakie parametry można osiągnąć i niezawodność w porównaniu do wersji lpt.

to że na linuxiecnc można zbudować jakąś specjalizowaną maszynę to wiadomo , chociaż gdyby się przyłożyć można by na machu3 też co nieco zawalczyć.

Proszę zwracaj uwagę na ton w jakim piszesz bo można odnieść wrażenie że na kogoś najeżdżasz.

hecza

Tak pięknie piszesz że aż twoja twórczość zakrawa na jakąś powieść , a nie zorientowałeś się że moja wypowiedz z linku który podałeś jest ironiczna

Kod: Zaznacz cały

no to nic tylko brać i instalować i wyjdzie taniej niż cs-mio/a i zostanie na inne bajery bo to prawie 3 razy taniej

sam z ciekawością chciałbym zobaczyć finalne dzieło

powodzenia w modernizacji

ps sam bym chętnie chciał wejść w posiadanie tego urządzenia 
Odnośnie mojej stopki popatrz na stopkę mikiego a jak nie zrozumiesz o co chodzi to idź na test IQ , lepiej szybciej niż a późno :mrgreen: tylko mi się nie obraź bo to mały bekhend za Afghanistan

Miki

Czasy jaskiniowców już dawno minęły więc terytorium nie muszę bronić.

Tak jak już wielokrotnie mówiłem nie neguje linuxa cnc osobiście podoba mi się.

Inna spraw kto co robi na swoim sterowaniu , wiadomo że jak ktoś sobie grzebie w własnym garażu i liczy każdą złotówkę to kombinuje i kombinuje.

Druga sprawa jak ktoś ma kasę i chce jak najszybciej kupić sterownie , zamontować je i zarabiać kasę na maszynie bez wtajemniczania się w tajniki linuxa i cała kabelkologię

Zrozum że nie każdy ma chęć a zwłaszcza CZAS aby zająć się poznaniem linuxa i nie mniej do mnie o to żalu tylko do tych ludzi.

I jeszcze jedno ja nie reklamuje na tym forum sterownika danej firmy bo niema sensu , potencjalni klienci nawet nie wiedzą o istnieniu tego forum a co lepsze po lektorze dowolnych 2 - 3 postów już wiedzą że niema sensu tu zaglądać tylko szukać konkretnych odpowiedzi gdzie indziej
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#39

Post napisał: micges » 28 lut 2013, 17:42

Ech nie było mnie tylko trzy dni :mrgreen:

Karty mesanet obsługiwane są przez sterownik Hostmot2, który do tej pory obsługiwał 2 warstwy transportowe w czasie rzeczywistym:
LPT - używany w kartach 7i43
PCI - w kartach typu 5i20, 5i25
Ja dopisałem trzeci rodzaj transportu danych: ETH.

Z założenia nie jest to karta lepsza czy szybsza czy tańsza, to integrator automatyki w zależności od możliwości, umiejętności, ceny, marudzenia klienta, ilości zakłóceń EMC, chęci, dostępności wybiera sprzęt który ma spełniać swoje zadanie.
Istnieją maszyny do pracy ciągłej na Linuxcnc, które przetwarzają ok 80-120 sygnałów TTL. Zastosowane są dwie 5i20. Z racji tego, że taśmy pomiędzy 5i20 muszą być krótkie i są podatne na zakłócenia, wszystko musiało być w jednej obudowie. Ilość ta powodowała że nawet ze standardowej serwerowej obudowy rackowej nie było którędy wyjść sygnałami - było 6 śledzi z gniazdami i na dwa dodatkowe trzeba było przewiercać obudowę (mam gdzieś zdjęcia, wkleję). O tym co było w środku i poręczności takiego rozwiązania chyba nie muszę pisać. Z kartą 7i80 ta konfiguracja redukuje się do małego komputerka (20x10x18cm), podłączonej karty 7i80 i paru kart opto które można ładnie umocować na szynie DIN.

Co do zakłóceń to przy problemach w transmisji zadziała watchdog sprzętowy - wyłączy wszystko czym steruje 7i80. Objaw będzie podobny jak przy błędzie pozycji (following error). Jednak maszyna się nie zgubi ponieważ po wzwieniu transmisji linuxcnc dostanie aktualną pozycję z 7i80.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (178.5 KiB) Przejrzano 1108 razy


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#40

Post napisał: jarekk » 28 lut 2013, 18:10

micges pisze:ednak maszyna się nie zgubi
Ale materiał obrabiany to raczej do wyrzucenia ? No bo nie ma jak zwolnić rozpędzonej maszyny.


Ale to wyjaśnia sprawę i nadaje sens takiemu rozwiązaniu - ethernet jest tu używany na krótko i nie eksponowany na zewnętrzne zakłócenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”