Właściwości LPT

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

Właściwości LPT

#1

Post napisał: Rayford » 12 lis 2006, 09:06

Witam,

Mam u siebie na kompie ustawione właściwości LPT:

Zakres We/Wy 0378-037F
Zakres We/Wy 0778-077B
IRQ 07
DMA 03

I pytanie czy one są prawidłowe aby można byłoby używać Mach2?

I drugie pytanie: chcę sprawdzić moje LPT, pożyczyłem drukarkę igłową i nie wiem czy trzeba cos instalować aby taka drukarka zadziałała? nigdy z takową maszynką nie miałem do czynienia ?

Pozdrawiam



Tagi:


kameleon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 07 lis 2006, 21:18
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: kameleon » 12 lis 2006, 11:41

Wiele drukark igłowych ma sterowniki pod WINDOWS zależy też jakiego systemu używasz?
Wydaje mi sie że każdą drukarke czeba zainstalować,zależności od typu system zainstałuje ją automtycznie albo bendziesz muśiał zrobić to sam.
Janusz

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#3

Post napisał: x » 12 lis 2006, 19:39

Drukarka powinna wydrukować zwykły tekst wbudowaną czcionką (no, pewnie oprócz najtańszych plujek). Igłówka na pewno wydrukuje. Bez sterownika, wystarczy wysłać plik tekstowy do odpowiedniego portu, no i drukarka musi być w stanie on-line. Pod Linuksem można to zrobić na przykład tak:

Kod: Zaznacz cały

cat tekst.txt > /dev/lp0
Pod Windowsami/DOS-em to będzie wyglądać jakoś tak:

Kod: Zaznacz cały

copy tekst.txt lpt1
Jeśli np. masz plik w formacie cdr i CorelDRAW, ale nie masz drukarki, a Twój znajomy ma dobrą drukarkę, ale nie ma Corel-a, to możesz (po zainstalowaniu takiej drukarki) u siebie wydrukować "do pliku", a u znajomego w taki właśnie sposób uzyskać wydruk.

To są przykłady dla pierwszego portu równoległego. Zakres 0378-037F, DMA3 i IRQ7 oznacza najprawdopodobniej właśnie ten port w trybie ECP. A tego: 0778-077B nie mogę znaleźć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”