Po zmianie komputera LPT działa odwrotnie

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Po zmianie komputera LPT działa odwrotnie

#1

Post napisał: STELMI » 07 lut 2014, 18:37

Witam,
mamy frezarkę cnc opartą na Mach3. Działała pięknie, aż jednego dnia przy ruchu Z zawiesił się komputer i trzeba było go zrestartować, później kolejne 2 razy stało się to samo, jednak po tym 3 restarcie komp już nie ruszył - prawdopodobnie spaliła się zintegrowana karta graficzna.
Po kupnie drugiego kompa port LPT działa tak jakby na odwrót - włączając system załącza krokówki, a włączenie MACH3 je wyłącza. Konfiguracja jest prawidłowa i podejrzewam odwrotne działanie LPT.
Czy spotkał się ktoś z czymś takim? Zastanawiam się czy w BIOSie coś nie jest źle ustawione, a jeżeli tak to czy by mi ktoś podpowiedział jak prawidłowo go w BIOSie skonfigurować?

Z góry dziękuję za pomoc



Tagi:


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#2

Post napisał: mike217 » 07 lut 2014, 21:56

W Biosie musisz mieć LTP ustawione w opcji ECP i czasami bywa tak że na innym kompie jakoś zupełnie inaczej jest przypisane wejścia wyjścia. Poustawiaj w machu jeszcze raz ikonkami i już. Ale w biosie powinno być ECP mode.


Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 08 lut 2014, 09:00

mike217 pisze:W Biosie musisz mieć LTP ustawione w opcji ECP i czasami bywa tak że na innym kompie jakoś zupełnie inaczej jest przypisane wejścia wyjścia. Poustawiaj w machu jeszcze raz ikonkami i już. Ale w biosie powinno być ECP mode.
dzięki, będę sprawdzał. Tak BTW - zdziwił mnie wybór portu LPT w menegerze urządzeń, nie wiem czy to normalne, bo nigdy nie sprawdzałem numeru portu, bo obecnie mogę wybierać port 1 do 3

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#4

Post napisał: k-m-r1 » 08 lut 2014, 22:48

ECP + EPP

EPP (ang. Enhanced Parallel Port) – najczęściej stosowany tryb. Brak tutaj kanału DMA. Handshake realizowany jest sprzętowo, co umożliwia działanie w systemie wielozadaniowym (po wywłaszczeniu procesu transmisja nadal trwa) oraz znacznie ułatwia pracę programistów.
ECP (ang. Extended Capability Port) – port używa DMA i oferuje najwyższe prędkości (do 2 Mb/s). Wykorzystywane są bufory FIFO.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: STELMI » 09 lut 2014, 09:39

ECP+EPP jeszcze nie sprawdzalem, w kazdym razie pozostale nic nie zmienily. Wlaczam kompa to sterownik blokuje krokowki, jak sie pojawi ekran windows to je uwalnia i tak juz zostaja. Jak wypne wtyczke od kompa to blokuje je. Zmiana numeru.portu sprawia ze na ulamek sekundy zablokuje i od razu uwalnia krokowki. Jak zaczalem sprawdzac w BIOSie to bylo istawione na EPP pierwotnie

[ Dodano: 2014-02-09, 21:17 ]
No niestety, dalej to samo, nie mam pomysłu już


Damiano903
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 12 lut 2014, 19:23
Lokalizacja: Okolice Łańcuta

#6

Post napisał: Damiano903 » 12 lut 2014, 19:28

Witam,
mam taki sam problem identyczny jak kolega i nie wiem co zrobic z tym pomóżcie:(


Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 12 lut 2014, 20:19

udało mi się znaleźć rozwiązanie i jest prostrze niż mi się wydawało - dotychczas byłem przekonany zgodnie z tym co jest na forum, ze mach3 wystarczy przekopiować, ale niestety nie - podczas instalacji są instalowane sterowniki do Paralell port, czyli do LPT - po zainstalowaniu macha a nie jego przekopiowaniu wszystko działa jak należy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”