BUDOWA FREZARKI CNC DO STALI

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#11

Post napisał: bartek_iw » 10 wrz 2007, 21:06

Kowal pisze:Jeżeli chodzi o budrzet to planowałem ok 15000 zl ale juz wiem ze to za malo i jestem co tu duzo mowiac rozczarowany
przyznam sie ze ja na swoja wydalem ok 24tys same koszta materialowe,podzespoly itd a i tak jeszcz pewnie kilka w nia wloze by byz naprawde zadowolony

a moja maszynka to nieduzo w porowaniu co zamierzasz zrobic

MEX zkomponowal wrecz "CUDO" co zabilo wielu :mrgreen: na forum
o kosztach on sam wie najlepiej zapytaj moze zdradzi jake sa koszta ostateczne

PotrJub rowniez robi swietne powtarzalne maszynki cena ok 30.000 zl (byly sa na allegro) wiec chyba nie tajemniac :wink:


kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm

Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2126
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#12

Post napisał: ARGUS » 10 wrz 2007, 22:44

Moja wiedza w tym temacie jest głównie z lektóry forum oraz z już dość zaawansowanych prac nad swoją frezareczką , a raczej ploterem
Moje pole pracy to 300 x 300 i na początek to raczej maszynka
eksperymentalno-szkoleniowa
Patrząc na swoją konstrukcję oraz poniesione koszty
wydaje mi się że przy Twoich założeniach powinieneś rozpatrywać koszt minimum
na rozpoczęcie prac na poziomie około 30 000 zakładając że obróbke większości elementów wykonasz we własnym zakresie
Kowal pisze:1000 na 600mm a w osi Y bede potrzebował ok 400mm
Silniki krokowe powinieneś odpuścić całkowicie bo do takich mas bedą za słabe
a przy takim polu pracy oraz zakładanej przez Ciebie dokładności maszyny to
masa części ruchomych bedzie ogromna
No i przede wszystkim takiej maszyny raczej nie powinno sie robić bez obliczeń i projektu bo najdrobniejszy błąd to dodatkowe koszty
Dlatego trzymam kciuki i życzę powodzenia w budowie

Poczytaj też starsze wątki z tego forum
to na prawdę kopalnia wiedzy :-)
i za całkowitą darmochę

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: Kowal » 10 wrz 2007, 23:46

ARGUS pisze:Silniki krokowe powinieneś odpuścić całkowicie bo do takich mas bedą za słabe
Motory mam takie jak na stronce którą juz powoli buduję
http://www.motoakcesoria.riders.pl/cnc/ ... iwosci.htm
Na razie nie potrafie jeszcze dobrze ich sterowac ale pierwsze próby już wykonałem. Sterowałem z programu MACH2

[ Dodano: 2007-09-10, 23:51 ]
Mex pisze:Witam

na kolegi miejscu zastanowił bym się czy na pewno chce zastosować tą konstrukcje
bo z mojego doświadczenia a o formach , wykrojnikach mogę coś powiedzieć że na bramówce będzie ciężko. Oczywiście zawsze można skrobać po kilka dziesiątek ,no ale tak czy siak powierzchnia wyjdzie nijaka no i czas czas .
.
No i tu mnie powaliło :!: :!: :!:
To po co te całe maszyny CNC jak nie mozna na nich wykonac formy do tłoczenia w odpowiedniej jakości??!!!!np. do tłoczenia kubków metalowych lub wykrojnika do prasy!!!
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Mex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 07 mar 2006, 14:44
Lokalizacja: Mysłowice

#14

Post napisał: Mex » 11 wrz 2007, 18:49

Z tego co napisałeś wnioskuje że kolega wie lepiej i że podoiłeś decyzje i już wiesz , że brama jest lepsza od innych rozwiązań a krokówka lepsza od serwa :mrgreen: , nawet przed wykonaniem jakikolwiek obliczeń .
I niema zamiaru korzystać z doświadczenia bardziej doświadczonych kolegów .
to trudno a mógłbym koledze dużo doradzić w wykonaniu sztywnej i wytrzymałej
konstrukcji w miarę kolegi możliwości finansowych

PS
Pierwszy projekt maszyny , którą wykonałem, to była konstrukcja bramowa ,
lecz po wykonaniu obliczeń i wstępnego projektu , uzmysłowiłem sobie że
wykonanie takiej konstrukcji by mnie przerosło , a zakup odpowiednich
części i materiałów dobił mój budżet na starcie , bo części i materiały wyszły by mnie
o 40 % więcej niż w obecnej konstrukcji którą zastosowałem , poza tym nawet dla mnie
obrobienie takiej gigantycznej , konstrukcji było by nie wykonalne , a mam do dyspozycji dosyć dobry park maszynowy ( a siedzę w baraży górniczej ) . Jeśli kolega chce to mogę się podzielić informacjami o podzespołach które zastosowałem ich cenie i ogólnych kosztach wtedy zobaczysz czy ci się będzie opłacać . I czy nie lepiej będzie kupić używaną maszynę .

Aha jeszcze jedno pytanie kolega nie pokazał żadnych rysunków ani zdjęć , elementów
które chce wykonywać , może kolega nie potrzebuje wcale takiej sztywnej i masywnej
konstrukcji , a ja kolegę niepotrzebnie mierze swoją miarą . :wink:
Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle
http://www.cnc.info.pl/topics85/pila-tasmowa-vt3491.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15

Post napisał: Kowal » 12 wrz 2007, 09:47

Mex pisze:Z tego co napisałeś wnioskuje że kolega wie lepiej i że podoiłeś decyzje i już wiesz , że brama jest lepsza od innych rozwiązań a krokówka lepsza od serwa :mrgreen: , nawet przed wykonaniem jakikolwiek obliczeń .
I niema zamiaru korzystać z doświadczenia bardziej doświadczonych kolegów .
to trudno a mógłbym koledze dużo doradzić w wykonaniu sztywnej i wytrzymałej
konstrukcji w miarę kolegi możliwości finansowych


. :wink:
Witam
Nie wiem skąd taki wniosek kolegi Mex , ze decyzje podjołem :shock: :shock: Podałem tylko informacje jakie mam do dyspozycji motory (bo one juz są) i jaka konstrukcja według mnie byłaby njlepsza.
Gdyby nie zależało mi na opini tego forum to nie pisał bym o swoich zamiarach i nie dyskutowali byśmy teraz. Nieprawdaż????
Chcę to wyraznie powiedziec ze w budowie nie ma zadnych innych założeń poza jednym najwazniejszym:::
Zbudowana frezarka musi mi umozliwic wykonanie takich elementów ze stali które sa mi potrzebne do rozbudowy mojego warsztatu pracy i wykonania potrzebnego oprzyrządowania. Spróbuję wyrysowac pare elementów które na wstępie bede potrzebował wykonac to moze wtedy wyjasni to pare rzeczy. Reszta musi podporzadkowac sie tym kryteriom.
Mex pisze:to trudno a mógłbym koledze dużo doradzić w wykonaniu sztywnej i wytrzymałej
konstrukcji w miarę kolegi możliwości finansowych . :wink:
I tu dotykamy sedna sprawy. Niestety mam tylko podstawowe wiadomosci o materiałoznastwie i wytrzymałościach oraz o obliczeniach konstrukcji . "Czuje temat" ale nie potrafie wykonac obliczen. Musiałbym wszystkiego sie uczyc a dochodzi do tego jeszcze doświadczenie. którego nie mam. :sad:
To samo tyczy się materiałoznastwa i obróbki termicznej (mam na myśli hartowanie utwardzanie i tinne podobne procesy) Jak czytam informacje kolegi Mex z czego wykonywane były elementy jego frezarki i jakimi posługiwał się tachnologiami to włosy stają mi dęba z podziwu. Z wykształcenia jestem elektronikiem O specjalności radio i telewizja ale moja praktyka elektroniczna dawno się skończyła. jednak zdobyte doświadczenie i wiedza pozwalają mi teraz o wiele łatwiej poruszac sie w dziedzinie elektroniki i tu jest dla mnie plus.
Reasumujjac za pomoc od strony technologi i obliczeń konstrukcji byłbym bardzo wdzieczny.
Mex pisze: nawet dla mnie
obrobienie takiej gigantycznej , konstrukcji było by nie wykonalne , a mam do dyspozycji dosyć dobry park maszynowy ( a siedzę w baraży górniczej ) . Jeśli kolega chce to mogę się podzielić informacjami o podzespołach które zastosowałem ich cenie i ogólnych kosztach wtedy zobaczysz czy ci się będzie opłacać . I czy nie lepiej będzie kupić używaną maszynę .
. :wink:
Niestety Ja nie posiadam parku maszynowego i wiekszosc rzeczy musialbym zlecac . Mam do dyspozycji tylko tokarkę uniwersalną i warsztat z tokarką cnc (odpłatnie ale w rozsadnych cenach i blisko). Jest jeszcze niewielka frezarka.
Bardzo chetnie dowiem się o elementach użytych do wykonania frezarki MEX.
Pierwsze z moich pytan to co rozumie się pod pojęciem SERWOMOTOR bo stale jest uzywane to słowo w kontekście napedu ale za każdym razem dotyczy to innego rodzaju silnika. jak to "ugryźc"
Mex pisze: Aha jeszcze jedno pytanie kolega nie pokazał żadnych rysunków ani zdjęć , elementów
które chce wykonywać , może kolega nie potrzebuje wcale takiej sztywnej i masywnej
konstrukcji , a ja kolegę niepotrzebnie mierze swoją miarą .
No własnie: juz wczesniej o tym pisałem, przygotuje : pare rysunków i projektów to moze to coś wyjaśni .

Jeszcze jedno : z jakiego materialu nalezy wykonac wykrojnik ( rysunek na http://www.motoakcesoria.riders.pl/cnc/ ... arczki.htm ) ktorym bede wycinal krazki o srednicy 76mm z pasa papieru sciernego. Musi byc to cos twardego bo papier bedzie strasznie tępił krawedzie.
Za pomoc dziekuje
na razie koncze bo trzeba tez kiedys pracowac.
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Mex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 07 mar 2006, 14:44
Lokalizacja: Mysłowice

#16

Post napisał: Mex » 12 wrz 2007, 15:26

Witam

No może zbyt pochopnie wyciągnąłem wnioski z twoich wypowiedzi
oczywiście niema problemu mogę koledze pomóc w obliczeniach konstrukcji
i technologi koledzy też na pewno sie dołączą , tylko po pierwsze musimy znać założenia,
wiedzieć co kolega ma zamiar obrabiać, jakie elementy, mile widziane fotki
i rysunki . Od tego trzeba zacząć aby można było obliczyć wytrzymałość i sztywność
konstrukcji oraz jej rodzaj bramówka lub nie .
Tu jest ciekawy wątek poczytaj , ja mam zamiar w następnej konstrukcji użyć
takiego odlewu https://www.cnc.info.pl/topics67/odlewy ... vt2265.htm
dalej musimy wiedzieć jakim kolega dysponuje budżetem i tak jak jeden z kolegów
zauważył min 30 000 zł aby zacząć prace . No i jak masz zamiar frezować stal i chcesz
mówić o dokładnościach ,to tylko serwomotory , a czemu nie krokówka ,
po pierwsze dysponujesz o wiele większym momentem obrotowym ,
moment nie spada wraz z obrotami , masz enkodery i możesz zacząć coś mówić o dokładności,
serwo nie wpada w rezonanse nie gubi kroków jak krokówka , pracuje o wiele płynnie
możesz je kręcić do bardzo dużych obrotów . Reasumując same plusy .

[ Dodano: 2007-09-12, 20:45 ]
Kowal pisze: Jeszcze jedno : z jakiego materialu nalezy wykonac wykrojnik ( rysunek na http://www.motoakcesoria.riders.pl/cnc/ ... arczki.htm ) ktorym bede wycinal krazki o srednicy 76mm z pasa papieru sciernego. Musi byc to cos twardego bo papier bedzie strasznie tępił krawedzie.
Za pomoc dziekuje
.
NZ3 NC6 NC10 NC11 no to i tak za dobre materiały do wykrawania papieru
podejrzewam że wystarczyła by jakaś pospolita stal do hartowania 40H C45 41CR4 lub
podobne i wyciągnie kolega z nich do 55HRC
Ostatnio zmieniony 29 paź 2007, 20:29 przez Mex, łącznie zmieniany 1 raz.
Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle
http://www.cnc.info.pl/topics85/pila-tasmowa-vt3491.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post napisał: Kowal » 01 paź 2007, 21:08

Witam
Mam pytanie do kolegi MEX: w swojej maszynie zastosowałeś takie kółeczko z korbką. Jaki jest koszt takiej "pierdułki" i w jakim systemie generuje ono impulsy. Domyślam się tylko ze pomaga w dokonywaniu nastawów :mrgreen:

Co do budowy mojej maszyny to na początek zacznę od trochę mniejszej konstrukcji i wykorzystam te elementy które już mam. Kożystając z informacji jakie znalazłem w postach dotyczacych korpusow maszyn z odlewow epoksydowo kwarcowych postanowilem zaczac od zbierania gratow do tej podobnej na zdjeciu zamieszczonym ponizej. Uważam że jest bardzo "zgrabna" i to jest to co chciałbym na poczatek zrobic. Mam w związku z tym pytanie do kolegów czy orientują się w jakim celu jest na gorze ten szry silnik? czy jest to napęd wrzeciona czy serwomotor do posuwu osi "Z" ( troche za duzy moim zdaniem na serwo :lol: )

Pozdrawiam wszystkich.

Ps.
Dziekuję koledze Mex za odpowiedź odnośnie materiału na wycinarke do tarcz . chciałem się tylko upewnic czy kolega wziol pod uwage ze bedzie to papier ścierny i krawedzie musza byc naprawde twarde i musze miec mozliwosc ostrzenia ( szlifowania ) zarowno trzpienia jak i dolnej czesci w celu zwiekszenia skutecznosci ciecia.
Załączniki
t_2_919.jpg
t_2_919.jpg (19.04 KiB) Przejrzano 808 razy
frezarka.jpg
W taki podobny sposob chce wykonac swoja pierwsza maszynke.
frezarka.jpg (45.92 KiB) Przejrzano 928 razy
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2126
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#18

Post napisał: ARGUS » 01 paź 2007, 22:41

Witaj
zgrabniutka maszynka
ten silnik o który pytasz to napęd wrzeciona

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#19

Post napisał: gmaro » 02 paź 2007, 12:01

Kowal pisze:Co do budowy mojej maszyny to na początek zacznę od trochę mniejszej konstrukcji i wykorzystam te elementy które już mam. Kożystając z informacji jakie znalazłem w postach dotyczacych korpusow maszyn z odlewow epoksydowo kwarcowych postanowilem zaczac od zbierania gratow do tej podobnej na zdjeciu zamieszczonym ponizej. Uważam że jest bardzo "zgrabna" i to jest to co chciałbym na poczatek zrobic. Mam w związku z tym pytanie do kolegów czy orientują się w jakim celu jest na gorze ten szry silnik? czy jest to napęd wrzeciona czy serwomotor do posuwu osi "Z" ( troche za duzy moim zdaniem na serwo :lol: )
Ano ten szary silnik służy on do napędu wrzeciona ;) do budowy w/w maszynki został użyty stolik krzyżowy w którym wymieniono śruby na kulowe i cała maszynka była w skrócie opisana na www ..
Załączniki
napęd.jpg
napęd.jpg (25.47 KiB) Przejrzano 830 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Mex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 07 mar 2006, 14:44
Lokalizacja: Mysłowice

#20

Post napisał: Mex » 02 paź 2007, 20:39

Kowal pisze:Witam
Mam pytanie do kolegi MEX: w swojej maszynie zastosowałeś takie kółeczko z korbką. Jaki jest koszt takiej "pierdułki" i w jakim systemie generuje ono impulsy. Domyślam się tylko ze pomaga w dokonywaniu nastawów :mrgreen:
http://www.cnc-winckler.de/Zubehor/Zubehor.html Prostokątne . Tak . :wink:
Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle
http://www.cnc.info.pl/topics85/pila-tasmowa-vt3491.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”