Zwalnianie przyssawek w Homag Optimat

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Zwalnianie przyssawek w Homag Optimat

#1

Post napisał: K-ny » 21 lip 2013, 15:18

Witam,

Mam pytanie odnoście zwalniania przyssawek w maszynie Homag Optimat.

Kiedy maszyna kończy obróbkę materiał jest nadal zamocowany/przyssany. Po jednokrotnym wciśnięciu pedału przyssawki puszczają, po dwukrotnym wciśnięciu wysuwają się ograniczniki, a po kolejnym wciśnięciu pedału znowu materiał zostaje zamocowany.

Czy jest możliwość takiego ustawienia, by po zakończeniu obróbki przyssawki automatycznie zwalniały przedmiot (bez wciskania pedału)??

Pracowałem kiedyś na innej maszynie Homaga i tam po zakończonej pracy przedmiot był automatycznie zwalniany (z tym, że od razu ograniczniki wychodziły do góry, a ja wolałbym raczej by po zwolnieniu materiału one jeszcze nie wychodziły).

Z góry dzięki za jakieś wskazówki.

Pozdrawiam Serdecznie



Tagi:


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#2

Post napisał: adas » 21 lip 2013, 18:37

Zacznijmy od konca.
Maszyna na ktorej pracowales z automatycznym wysuwaniem bazy po obrobce to najprawdopodobniej Weeke a nie Homag.
Odnosnie mozliwosci zwalniania elementu jak najbardziej da sie to zrobic - tak kiedys pracowalem. Niestety z homagiem teraz niewiele mam wspolnego to nie pamietam dokladnie jak to zrobic, moze ktos z innych forumowiczow pomoze.
Moge tylko podpowiedziec, ze w opisie kodow iso powinna byc instrukcja do zwalniania prozni, ktora trzeba wpisac w odpowiednim miejscu(nie wiem jakiego Woodwopa uzywasz) i po problemie.
Pozdrawiam
Adas


Autor tematu
K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#3

Post napisał: K-ny » 21 lip 2013, 21:00

adas pisze:Zacznijmy od konca.
Maszyna na ktorej pracowales z automatycznym wysuwaniem bazy po obrobce to najprawdopodobniej Weeke a nie Homag.
Odnosnie mozliwosci zwalniania elementu jak najbardziej da sie to zrobic - tak kiedys pracowalem. Niestety z homagiem teraz niewiele mam wspolnego to nie pamietam dokladnie jak to zrobic, moze ktos z innych forumowiczow pomoze.
Moge tylko podpowiedziec, ze w opisie kodow iso powinna byc instrukcja do zwalniania prozni, ktora trzeba wpisac w odpowiednim miejscu(nie wiem jakiego Woodwopa uzywasz) i po problemie.
Masz rację to była maszyna Weeke.

Jeśli chodzi o WoodWopa to jest w 4 wersji, a raczej 4.5


Dzięki, może jeszcze ktoś z forumowiczów będzie wiedzieć


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#4

Post napisał: adas » 21 lip 2013, 22:28

No to prawie w domu. Cos tam w glowie zaczyna switac. Instrukcja to M225. No to teraz nalezy przypomniec gdzie to wpisac.
Pozdrawiam
Adas


Autor tematu
K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#5

Post napisał: K-ny » 22 lip 2013, 23:40

No właśnie pytanie gdzie to wpisać...

Mam też na zakładzie starszą maszynę portalową Ligmatech, jest tam WoodWop 4.0 w wersji niemieckiej i też bardzo by się przydało wprowadzić zwalnianie próżni po zakończeniu obróbki - tylko jak?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 04 sie 2013, 22:39

Koledzy, napiszę tak:

Instrukcja w WoodWoop-ie (podkreślam, instrukcja) do zwalniania próżni przydaje się średnio, a to dlatego, że trzeba ją wpisać w program.
Można to zrobić na kilka sposobów (makro technologiczne albo wiersz NC)

Jednak tu chodzi o zwalnianie próżni na końcu obróbki, a do tego nie trzeba żadnej instrukcji, ani naciskania przycisku nożnego.

Wystarczy to określić w programie sterującym maszyną, czyli bodajże "Power Control PC 85".
Wręcz jest to nazwane "Zwolnij próżnię na końcu obróbki" .
Niestety nie pamiętam w którym to było miejscu bo już pół roku nie pracuję na Homagu, a korzystałem z tej funkcji rzadko.

Z tego co wiem, to jednak nie wszystkie maszyny Homag/Weeke posiadają taką możliwość.

Na maszynie Homag Venture 12 taka możliwość NA PEWNO była i było to można aktywować/deaktywować właśnie w PC 85.


Autor tematu
K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#7

Post napisał: K-ny » 18 paź 2013, 17:42

Pozwole sobie odświeżyć temat może komuś w międzyczasie się przypomniało ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”