Moja pierwsza maszyna pick&place - relacja z budowy

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

lu-dzik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 24 sie 2012, 12:26
Lokalizacja: Lubuskie

#31

Post napisał: lu-dzik » 15 paź 2012, 22:29

Skoro siła docisku może być problemem to zapytam się: czy rozważaliście użycie czegoś takiego?
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9103
Najmniejsze belki tensometryczne są długie na 8cm, niemniej dobrze kombinując nie będzie to jakiś problem. Cena jest przystępna :-)
Jednak trzeba pamiętać o dynamice. Silnik+końcówka+wózek może mieć masę z 400g.



Tagi:


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#32

Post napisał: ezbig » 16 paź 2012, 00:27

lu-dzik pisze:Skoro siła docisku może być problemem to zapytam się: czy rozważaliście użycie czegoś takiego?
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9103
Najmniejsze belki tensometryczne są długie na 8cm, niemniej dobrze kombinując nie będzie to jakiś problem. Cena jest przystępna :-)
Jednak trzeba pamiętać o dynamice. Silnik+końcówka+wózek może mieć masę z 400g.
Problemem może nie jest dla większości elementów, ale moje led-y nie mogą być wbijane w płytkę ze zbyt dużą siłą. Użycie tensometra w tym przypadku tylko skomplikuje sprawę. Po co mi mierzyć analogowo siłę. Wystarczy sprężynka i styki przez nią rozłączane. Jak styki się nie rozłączają, to oznacza że siła nacisku jest w normie, a jak się rozłączają to jest sygnał dla programu, żeby zatrzymać ruch w osi Z. Może to wynikać z różnej wysokości tych samych elementów, albo też z nierówności blatu roboczego.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#33

Post napisał: jarekk » 16 paź 2012, 09:54

ezbig pisze: Myślałem, że masz to z polskiej firmy. Zależy mi na czasie, podzwonię po firmach, które znam. Muszę dobrać coś standardowego i ogólnodostępnego, żeby w razie awarii, dało się dokupić szybko i bez problemu. Ja mam w zasadzie większość 1206 i dodatkowo DO214-AA oraz MSOP-8, a LED-y w rozmiarze 3x1,4mm.
Powinny być szeroko dostepne - automaty Siemnsa są popularne.

Co do głowicy - ja jestem w stanie u siebie zrobić przeciwciężar, więc mogę to regulować - choć akurat dla siebie nie planuję tego w pierwszej wersji.

Dla ledów lepiej wtedy zrobić dedykowaną końcówkę sprężynową.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#34

Post napisał: ezbig » 16 paź 2012, 13:45

jarekk pisze:
ezbig pisze: Myślałem, że masz to z polskiej firmy. Zależy mi na czasie, podzwonię po firmach, które znam. Muszę dobrać coś standardowego i ogólnodostępnego, żeby w razie awarii, dało się dokupić szybko i bez problemu. Ja mam w zasadzie większość 1206 i dodatkowo DO214-AA oraz MSOP-8, a LED-y w rozmiarze 3x1,4mm.
Powinny być szeroko dostepne - automaty Siemnsa są popularne.

Co do głowicy - ja jestem w stanie u siebie zrobić przeciwciężar, więc mogę to regulować - choć akurat dla siebie nie planuję tego w pierwszej wersji.

Dla ledów lepiej wtedy zrobić dedykowaną końcówkę sprężynową.
Będę musiał zrobić te końcówki. Dostałem dziś ofertę i ceny mnie zastrzeliły, bo koszt wszystkich komponentów do mojej pick&place jest równy cenie jednej głowicy. Taki duperelek wytoczony na tokarce kosztuje jak wyrób jubilerski. W stanach są po 20-30$ i to wydawało mi się drogo, bo za 20-30$/szt. to tokarz "będzie mnie po rękach całował" ;) (w przenośni oczywiście, bo zaraz mi tu tokarze larum podniosą).

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Małe stanowisko do wizji pick&place

#35

Post napisał: syntetyczny » 24 paź 2012, 22:35

Ponieważ razem z kolegą prowadzimy małe badania wizyjne dla kol. jarekk, powstało małe stanowisko do testowania różnych algorytmów wykrywania obrotu, przesunięcia i takich tam różnych charakterystycznych el. smd przy użyciu opencv. Jak na razie sprawdzamy kolejne koncepcje i mam nadzieję, że dojdziemy niebawem do powtarzalnych i solidnych wyników. Ale podstawowym kryterium, aby w ogóle ruszyć w poważniejszym kierunku to skonstruowanie takiego cuda:

Obrazek

Stanowisko testowe wyposażone w "regulowaną" wysokość kamery i obrotowy stolik z przyssawką. Oświetlenie mamy oddzielnie przygotowane w postaci pierścienia świetlnego.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#36

Post napisał: ezbig » 25 paź 2012, 01:46

Fajnie, chętnie się przyłączę do testów. Chwilowo mam przerwę w pracy nad maszyną, inne prace mnie pochłonęły, ale nie na długo. Tak przeglądając zasoby sieci znalazłem coś takiego:
http://code.google.com/p/openpnp/. Ściągnąłem nawet program, działa pod linux-em, widnows-em i na mac-u. Nie bardzo mam czas się teraz temu przyglądać, ale na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie i sporo jest już zrobione. Sterowanie oparte o Arduino. Nie bardzo pasuje to do mojej pierwszej maszynki, ale kolegom może się przydać.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#37

Post napisał: syntetyczny » 25 paź 2012, 10:21

W podanym przez kolegę projekcie, widać że na wizji utknęli, więc tym większa motywacja dla nas, aby ruszyć coś w tym temacie przy użyciu opencv. Na Vision Pro, czy też smartcamerach to byłby moment, bo i takie rzeczy robimy, ale stworzyć swój własny system to jest wyzwanie:D
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#38

Post napisał: jarekk » 25 paź 2012, 10:33

A i owszem :-) - wiadomo że się da - moja firmowa maszyna jest na openCV


lu-dzik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 24 sie 2012, 12:26
Lokalizacja: Lubuskie

#39

Post napisał: lu-dzik » 25 paź 2012, 17:30

Właśnie opencv chciałem zaadoptować, jednak nie ma dobrego połączenia z lazarus fpc. Zastanawiam się nad przejściem na środowisko MS VC++.Chętnie pomogę w pracach nad problemem wizji.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#40

Post napisał: ezbig » 13 lis 2012, 14:20

Muszę kolegów przeprosić, ale zamykam temat budowy tej maszyny. Rozstałem się ze wspólnikami i nie będę miał możliwości jej dokończenia, szkoda :( - bo już miałem ssawki z głowicami zrobione. Pracy mechanicznej wiele nie zostało i tylko zaprogramować, czyli to co dla minie najfajniejsze. Cóż takie życie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”