Proszę o pomoc...

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
darpro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2011, 19:52
Lokalizacja: ślaskie

Re: Proszę o pomoc...

#11

Post napisał: darpro » 19 gru 2011, 21:07

darpro pisze:Witam,
Jestem po obróbce skrawaniem. Po szkole pracowałem kilka lat w wyuczonym zawodzie- głównie na tokarkach , automatach tokarskich i szlifierkach. Również na liniach zautomatyzowanych. Potem przez około 15 lat wykonywałem coś innego. W tych trudnych czasach może przyjdzie mi szukać pracy ponownie w wyuczonym zawodzie.Kiedyś to bardzo lubiłem. Chciałbym jednak iść krok do przodu ( z duchem czasu)i wejść w świat CNC. Operator może programista? Mam 45 lat. W zwiazku z tym mam pytanie do wszystkich:
-czy po tylu latach przerwy dam radę sobie to wszystko przypomniec i jeszcze ogarnąć materiał z CNC.
Planuje iść na kurs( kursy). Od czego zacząć na początek? Na czym sie skupiać. Potrzebuje ogólnego ukierunkowania i planu działania.
Bardzo proszę o życzliwą pomoc.


Pozdrawiam
darpro

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Dziękuję za odpowiedzi...

#12

Post napisał: WZÓR » 21 gru 2011, 11:53

darpro pisze:... Na pewno skupie się na tokarkach i w tym kierunku będę dążył do celu.
Masz rację.
Jak opanujesz obsługę tokarki CNC , technologię toczenia i G- kody , to będziesz gość.

Obsługa i programowanie frezarki wymaga znajomości programów CAD/CAM (obróbka 3D).
W tym przypadku będziesz skazany na współpracę z konstruktorem - programistą ..... , a jak trafisz na ,,cieniasa'' to masz przechlapane. :roll:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#13

Post napisał: rc666 » 21 gru 2011, 12:50

darpro,
Taka porada praktyczna. Z tego co rozumiem to jeszcze nie masz dostepu do maszyn CNC. Ja to robilem w ten sposob ze analizowalem program podczas paracy maszyny. Jak juz bedziesz operowal taka maszyne to analizuj ten program i patrz co robi maszyna zebys wiedzial co robi dany G-code albo M-code. Oczywiscie ksiazka jest potrzebna z tymi wszystkimi komendami i przydatna tez jest instrukja obslugi maszyny na ktorej pracujesz. Niestety nie wiem co jest dostepne w Polszczy, po angielsku moglbym ci polecic cos. :wink:
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 922
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#14

Post napisał: Pneumokok » 22 gru 2011, 00:52

Ja ze swojej strony mogę polecić książkę:
"Podstawy Programowania Obrabiarek Sterowanych Numerycznie CNC" Stach Stanisław.
bardzo przyjemnie i prosto wytłumaczone G-kody wraz z przykładowymi programami.
Moim zdaniem dobrą wprawką w pisaniu programów byłoby, gdybyś wziął do ręki jakikolwiek nawet najprostszy rysunek wykonawczy [z tego co czytałem w wątku to najlepiej wałek] i poprostu napisał z ręki program na niego :). Ja tak robiłem na samym początku :). A jak Kolega poda maila to prześlę książkę "SINUMERIK 840D/840Di/810D Podstawy, Instrukcja programowania, Dokumentacja użytkownika, Wydanie 03.04"

Pozdrawiam
Pneumokok
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”