Skok sruby pociagowej.

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
whitetom
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:04
Lokalizacja: Gdynia / Chicago

Skok sruby pociagowej.

#1

Post napisał: whitetom » 05 maja 2006, 08:18

Witam

Jako,ze jestem nowy w dziedzinie cnc a jestem w trakcie projektowania-budowania malej frezarki mam pytanko.Czy skok sruby moze byc np.na osi X i Y taki sam a os Z moze miec inny skok ?? (czy os Z to ta pionowa,bo do konca nie jestem pewien:) Czy mozna to pozniej zsynchronizowac programowo ?
I druga sprawa,czy prowadnice i sruba pociagowa (chce zastosowac lozyska kulkowe liniowe i srube kulowa) nie powinny byc "osloniete"? W czasie pracy wydobywa sie duzo zanieczyszczen a te elementy chyba sa bardzo wrazliwe na takie"skrawki.
Widzialem takie spacjalne harmonijki,ale jakos koledzy nie stosuja tego.

pozdr.



Tagi:


wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

#2

Post napisał: wekar » 05 maja 2006, 08:47

Witam.
Tak skok śruby może być różny dla każdej z osi. Kwestia tylko wyznaczenia w programie sterującym ilości kroków na jednostkę (np na 1mm). Dla każdej z osi można to ustawić indywidualnie, przynajmniej w programie MACH.
W mojej maszynce nie mam osłoniętych prowadnic (liniowe) ponieważ pryzma która "biega" po takiej prowadnicy ma osłonki gumowe zapobiegające dostawaniu sie tam paprochów czy opiłków. Podobnie pewnie jest ze srubami kulowymi.
Nie mniej pomysl z takimi mieszkami jest dobry, tylko gdzie to znaleźć?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 06 maja 2006, 22:16

ja mimo wszystko nawet uszczelnione łozyska bym osłaniał ..szczegulne wkużający jest pyłek przy frezowaniu mosiądzu bo wszędziw włazi.....ale osłone bym dał zawsze to przedłużenie trwałości prwoadnic ....

na srubę można by wykożystać jakieś .. gumy ze sklepu z częściami samochodowymi

no a na prowadnice można dać np jakąś teleskopową plastykową lub z ciękiej blachy osłone

faktyczne przy tych robotach co do tej pory na mojej CNC roniłem to prowadnic nie zasyfiłem zbytnio ..ale jak miłabym obrawiać coś wiekszego to mugłby być problem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 07 maja 2006, 16:17

Witam,

Ze swojej strony bardzo polecam osloniecie przynajmniej sruby kulowej..

Ja mialem do czynienia z oslonami firmy HEMA:

http://www.hema-gmbh.com/

Niestety sa z Niemiec. Ale przynajmniej maja takie oslony harmonijkowe ( z tworzywa), ktore jednoczesnie oslaniaja prowadnice i srube.
Mysle ze metalowe oslony sruby kulowej (wersja spiralne) beda powodowaly zbyt znaczne opory dla silnikow i przez to duzo mocy pojdzie tylko na to.

Pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”