napęd 3500 mm

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#21

Post napisał: wood carver » 13 maja 2007, 12:13

widze , ze niektórzy zaczynają sie czepiac pierdól zamiast konkretów i poważna dyskusja zaczyna się przeradzac w jakąś słowną potyczke....

to, że kolega bartuss ma na swoim koncie już sporo swoich konstrukcji-lepszych , gorszych ale pracujących i spranych , a co poniektórzy też by chcieli...nie znaczy , nie można pozwolic, aby zawiś i emocje wzięły górę ponad zdrowym rozsądkiem i ogólnie pojmowanymi manierami wypowiedzi .. :)



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#22

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 12:28

Prztyczek chyba do mnie, własciwie słuszny.
Tyko że wywołany problem był wałkowany, zresztą z udziałem kol Bartussa, ( już drugi post ) w watku o listwach zębatych
https://www.cnc.info.pl/topics64/dlacze ... vt4118.htm
chyba zapomniał.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#23

Post napisał: wood carver » 13 maja 2007, 12:54

co prawda to prawda...

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#24

Post napisał: DZIKUS » 13 maja 2007, 12:56

wood carver pisze:widze , ze niektórzy zaczynają sie czepiac pierdól zamiast konkretów i poważna dyskusja zaczyna się przeradzac w jakąś słowną potyczke....

to, że kolega bartuss ma na swoim koncie już sporo swoich konstrukcji-lepszych , gorszych ale pracujących i spranych , a co poniektórzy też by chcieli...nie znaczy , nie można pozwolic, aby zawiś i emocje wzięły górę ponad zdrowym rozsądkiem i ogólnie pojmowanymi manierami wypowiedzi .. :)

mam nadziej, ze to nie do mnie, bo ja akurat udzililem tu konkretnych i rzeczowych wyjasnien dotyczacych luzu miedzyzebnego oraz niedokladnosci wykonania zebatki.
wlasciwie to zalozyciel tematu powinien mi kliknac "pomógł' :twisted: :twisted: :twisted:
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#25

Post napisał: wood carver » 13 maja 2007, 13:10

no akurat twoje wypowiedzi sa bardzo rzeczowe...

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#26

Post napisał: bartuss1 » 13 maja 2007, 13:15

DZIKUS pisze:mam nadziej, ze to nie do mnie, bo ja akurat udzililem tu konkretnych i rzeczowych wyjasnien dotyczacych luzu miedzyzebnego oraz niedokladnosci wykonania zebatki.
wlasciwie to zalozyciel tematu powinien mi kliknac "pomógł' :twisted: :twisted: :twisted:
nie nacisne bo cie nie lubie :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#27

Post napisał: triera » 13 maja 2007, 13:20

Do precyzyjnych napędów listwami zębatymi, przy znacznych siłach,
prof. Alexander H. Slocum z MIT, w swojej pracy
"Precision Machine Design, Topic 21, Linear motion actuators",
zaleca specyficzny sposób przeniesienia napędu.
(koło napędowe jest dociskane sprężyną - patrz rys.)

http://pergatory.mit.edu/2.75/2_75%20Lectures/
Załączniki
listwa zebata.jpg
listwa zebata.jpg (9.96 KiB) Przejrzano 1165 razy


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#28

Post napisał: qqaz » 13 maja 2007, 13:33

bartuss1 pisze:kombinuję jak koń pod górke.
chodzi o napęd bramy do plotera frezującego o polu roboczym 3500x1000.
najtaniej wyszłoby na listwach zebatych obustronnie, ale ..1. luz 0,1 na 300 mm to wyjdzie w granicach 1 mm na 3 m - przy zebach prostych, listw o zebach skosnych nie znalazłem.1
może 2 jedną śrube Tr 40 napiętą na koncach 2 i napędzaną nakretką, tylko że śruba jaka by nie była na tej długosci bedzie wisiec, powyzej 40 mm odpada, 3 pas zębaty na środku ? 3 nie wiem 4 czy nie wyjdzie drozej niż śruba lub obie listwy zebate razem 4 ... dylemacik
AD1 sprawę róznicy luzu i niedokładności wyjaśnił kol. Dzikus. Można tutaj dodać sugestię zastosowania ruchomego wahacza z kołem zębatym jak w wątku o listwach. Kol. Bartuss sam rozważy czy bedzie umiał.
Ad2 Przy tej dlugości obróbki domyslam się, że tylko ruchoma brama a w zwiazku z tym absolutnie nie jedna śruba tylko dwa boczne napędy na nogach bramy i to koniecznie sprzężone mechanicznie tak aby wykluczyć skoszenie bramy. Czy to będa dwie sruby np Tr20 z ruchomymi nakretkami czy listwy to wiekszego znaczenia w dokładności tutaj ( drewno) nie ma. ZZwisanie śrub może kolega wyeliminować ruchomą podporą z wątku https://www.cnc.info.pl/topics64/podpor ... vt4273.htm tylko zamiast wleczenia za sobą jakiś patyków zastosowałby przechwyt ruchomej podpory za pomocą magnesu - zrywanego po dojściu do zderzaka przy którym podpora ma pozostać. W ten sposób mogą byś np trzy podpory co 1 m sruby
Ja zastosowałbym dwie listwy z kółkami napedzanymi paskami zebatymi od wspólnego wałka puszczonego w profilu bramy który to wałek napedzany jest od silnika przez dodatkową przekładnie. Jesli silnik krokowy to duży i z kołem zamachowym o doświadczalnie dobranej wielkości I chyba jednak na półkroku - zawsze zdążę zmienić przekładnie i wstawić mikrokrok.
Ad3 proponowanie tego pasa skladam na karb ogólnej "dowcipnosci" autora Nie dość żebrama będzie robic bokami to jeszcze będzie zawieszona na gumce.
Ad4 wyliczanka cenowa dopiero po przyjęciu koncepcji mechanicznej ( a własciwie równolegle z wariantami)
Powdzenia

[ Dodano: 2007-05-13, 13:41 ]
Ad Triera
Przy pewnym poziomie wykonawczym urządzenia naprezanie przekładni sprężyną przyniesie wiecej 'tribologii' niż pożytku. Przy specyfice 'udarowej" obciązenie jest głównie impulsowe - więc napiecie sprężyny powinno być stosowne i niestety całkiem niepotrzebne w pozostałym, 90% czasozakresie pracy zespołu. Skutkiem wiec bardzo szybkie zużycie - wszak materiał zębatki to zwykła stal a smarowania tez brak.

[ Dodano: 2007-05-13, 13:49 ]
nawiasem mówiąc propozycja profesora - o ile szkic jest dokładny - to całkowita bzdura. Chyba coś jest wyrwane z kontekstu albo z jakiegoś forum gdzie pisał "Profesor"

[ Dodano: 2007-05-13, 14:13 ]
Z profesorami czasem bywa śmiesznie
Na Politechnice Łódzkiej jeden z tytuowanych typu docent czy dr napisał pracę np habilitacyjną ( celowo nie przybliżam ale było wysoko) z zakresu papiernictwa o przetwarzaniu pulpy papierniczej. Ogólnie temat trudny ale nie o to chodzi. Rzecz w tym że ogólny zachwyt nad proponowanym w pracy rozwiazaniem, że rewolucyjne potraktowanie, a wyliczenia takie że już kosmos,nawet wycieczka zagraniczna przyjechała rozmawiać z autorem.
W miedzyczasie na wydziale podjeto wykonanie modelu rewolucyjnego aparatu i w trakcie budowy szeregowy szarak zapytał profesora o techniczny szczegół który miał wykonać a który był istotą całej pracy. Pan profesor się zaczerwienił, szarak szybko znalazł inna pracę, a wydział nagle miał inne priorytety w budowach modeli. Ale tytuł został. Dla niezorientowanych pytanie było typu " dlaczego ten wirnik jast przyspawany". A pralka wirnikowa, typu Frania, miała prać wg profesora aż miło a 3/4 wyliczeń skuteczności dotyczyło zawirowań właśnie wokół tego wirnika.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#29

Post napisał: bartuss1 » 13 maja 2007, 15:14

DZIKUS pisze:wiec jako praktyk obrobki skrawaneim i konstrukcji podalem ci praktyczne przyklady mechniazmow zebatkowych. luzy mozesz w ncih sprawdzic poslugujac sie swoimi -jak mniemam- wypielegnowanymi dlonmi.
dobre, chciałbym miec wypielęgnowane dlonie, pielęgnuję pastą bhp i od czasu do czasu rozpuszczalnikiem TRI, poza tym nie mam czasu na czytanie panie konstruktorze rowerów, natłok zlecen mozna przyjąc jako powód,
a przypomniało mi sie, od czasu naszej ostatniej kłótni zbudowałem 6 ploterów :P
jakos nikt nie dzwoni z pretensjami ze coś nie działa ... za niedługo bede robił coś do warszawy, dam znac, może pojedziesz se zobaczyc jak chodzi.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#30

Post napisał: wood carver » 13 maja 2007, 17:18

...to się porobiło... to już chyba nici z sensownej dyskusji, skoro napięcie przekroczyło dopuszczalny limit...Panowie, spokojnie, bo się wam stopnie mocy posypią :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”