Początki elektrodrążarki EDM

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
Elektrodrążacz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2014, 17:53
Lokalizacja: mielec
Kontakt:

Elektrodrążarka

#11

Post napisał: Elektrodrążacz » 04 lip 2014, 17:31

Witam,
Piszę, aby podzielić się moim doświadczeniem z wami. Wypada na początek napisać co się zmieniło, jednak ciężko powiedzieć czy coś się zmieniło, perspektywa rozwoju jak dla mnie na moim stanowiska jest mała...
O szkoleniach mogę zapomnieć:/ Produkcja seryjna zatrzymuje w rozwoju... Jedynie gdy wejdzie jakiś nowy detal można znowu sie czegoś poduczyć, ale zdarzyło mi się to od 5 miesięcy dopiero 3 razy. Moim największym wyzwaniem w tej firmie była lekka korekcja, w programie w osi "z". Miałem dostać laptopa nie dostałem, chcę się uczyć jednak nie wiem czy będę miał takie możliwości. Jeśli chodzi o pieniądze to nie są najgorsze jednak widomo mogłyby być lepsze. Zaczynam studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn, może sie coś zmieni... powodzenia i pozdrawiam:)


Uczę sie

Tagi:


jarasnet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: GrossPolen

#12

Post napisał: jarasnet » 03 sie 2014, 14:48

emerce pisze:Założenie elktrody, ustawienie na detalu i przepisanie parametrów drążenia to poziom wczesnopodstawowy (tolerancja do 4 mikronów niewiele tu zmienia, bo obróbka elektroerozyjna umożliwia sporo większe dokładności). Jeśli będziesz wiedział gdzie drążyć, jak wydrążyć i czym wydrążyć, a elektrodę poprawnie zaprojektujesz i wykonasz (nabywając po drodze umiejętności szlifowania, toczenia, frezowania, drutowania, "brandzlowania"), wtedy jesteś fachurą. Pracodawcy zabijają sie o Ciebie, a pensja dawno przekroczyła średnią krajową.
Kompletne bzdury. Po pierwsze jako operatora to interesuje cię ustawienie elektrody (na maszynie lub preset) lub tylko zamocowanie w zmieniaczu (jeżeli chip). Po drugie ustawienie detalu na maszynie lub preset jeżeli paleta. Parametry drążenia to też twoja brocha ale podobno roboformy mają prosty interfejs, gorzej jak byś trafił na agie hyperspark. Obróbka elektroerozyjna umożliwia sporo większe dokładności niż 4 mikrony? No może maszyny Makino lub jakieś referencyjne, wyposażone w opcję superfinish. W praktyce +/- 0,005mm to dla większości maszyn szczyt możliwości (chociaż w instrukcji pisze co innego). Inna sprawa to możliwość zweryfikowania tej dokładności czyli maszyny pomiarowe w które nie wszystkie narzędziownie są wyposażone. Tolerancja chropowatości podobnie, natomiast tolerancja pozycjonowania i pomiaru może być 0,001mm. Jeżeli chodzi o szlifowanie to od tego jest szlifierz i analogicznie tokarz oraz frezer (jeżeli na dziale jest drutówka to z czasem możesz sobie elektrody wycinać). Inne obróbki to nie twoja brocha i nikt ci nigdy za te umiejętności nie zapłaci. Jeżeli jakimś cudem je zdobędziesz i upomnisz się o pieniądze to szef przydzieli ci ucznia za 1300zł, każe wszystkiego nauczyć i grzecznie (lub nie) podziękuję za pracę.
Jak tu ktoś napisał tylko własna firma lub wyjazd cię ratuje. W Poznaniu z tego co się orientuje żaden operator edm nie przekracza 4kzł przy 8 godzinach pracy dziennie. A mało kto 3kzł.
Lepiej w tej branży to już było niestety.


titp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2014, 07:34
Lokalizacja: Wesoła

#13

Post napisał: titp » 04 wrz 2014, 07:42

Witam
Szukam osoby która odpłatnie nauczy mnie obsługi elektrodrążarki wgłębnej
Okolice Warszawy choć możliwy dojazd.
Bliższe informacje: 501133889
TomaszP

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”