A3977 mikrokrok prawie jak pelen krok

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
snik
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:00
Lokalizacja: zabrze

A3977 mikrokrok prawie jak pelen krok

#1

Post napisał: snik » 01 maja 2008, 18:25

Witam, na forum jestem nowy, ale przeglądam je ostatnio często. Nie znalazłem rozwiązania mojego problemu wiec postanowiłem się zarejestrować. Kupiłem niedawno układy A3977 i zbudowałem sterownik w wersji „ubogiej” – mikrokrok 1/8. Po długich walkach udało mi się go uruchomić.

Niestety nie działa do końca poprawnie. Podpięty do TurboCNC oraz „przerobionego” silnika unipolarnego (podpięte w trybie całej cewki z nie podpiętym odczepem, chociaż w trybie pół cewki jest to samo). Całość pędzona z 12V. Silnik zachowuje się tak samo bez i z obciążeniem, więc nie sadzę żeby był to problem związany z wydajnością prądową zasilacza.

Po przydługim wstępie, czas na problem. W TurboCNC w trybie sterowania ręcznego, w trybie „naciśniecie klawisza = 1 krok silnik zachowuje się następująco: przez 1,2,3,4,5,6 kroków (mikrokroków) nic się nie dzieje, 7 – następuję lekkie przesunięcie, 8 – przeskakuje o resztę kroku i potem od nowa. W trybie pracy pewnie dzieje się tak samo tylko szybciej i nie jest to możliwe do ogarnięcia, (ale efekt widać na próbnym grawerowaniu laserem, gdzie zamiast linii mam kropki – w miejscach „przycupnięcia”, gdy nic się nie dzieje od 1-6;))

Może źle podpiąłem silnik? Rysunek silnika (cewki) w nocie katalogowej jest dziwny, bez zaznaczonego „początku” cewki, ale podpinałem różnie i lepiej nie było. Z góry dzięki za wszelkie sugestie.



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 02 maja 2008, 09:06

W przypadku tego scalaka, A3977, bardzo trudno powiedziec co jest przyczyną takiej a nie innej pracy. W ubigłym roku opisywałem swoje problemy. Nie mogłem go zmusić do 'normalnej' pracy. Co ciekawe to w innej, mniejsze, obudowie ten scalak pracował poprawnie, bez żadnych problemów.
Moim zdaniem szkoda pieniędzy, czasu i 'zdrowia' dla tego układu. Radziłbym pozbyć się pozostałych i poszukanie bardziej pewnego rozwiązania.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 02 maja 2008, 09:48

Napięcie zasilania może być za niskie dla wybranego silnika. A3977 wymaga dokładnej regulacji szybkości opadania prądu PFD. Tak na prawdę regulacja ta powinna zmieniać się cyklicznie w każdym pełnym kroku, do czego potrzebny jest procesor.
Nie wykluczone, że układ jest zwyczajnie uszkodzony lub popełniono błąd w układzie ścieżek na PCB.


Autor tematu
snik
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:00
Lokalizacja: zabrze

#4

Post napisał: snik » 02 maja 2008, 12:07

dotarlem do noty silnika i faktycznie powinien on pracowac na 24V zamiast 12V ale watpie zeby to byla wina tego. plytka jest na 100% ok bo przy uruchamianiu robilem doktoraty i dokladna analize wszystkiego z kazdej strony.

dzis rano po kolejnym przelutowaniu silnika "na inny" zaczol dzialac, sa wszystkie kroki wiec najprawdopodobniej winna byla przerwa w jednej z faz silnika... nic innego nie przychodzi mi do glowy (nic innego nie zmienialem, ruszalem, krecilem...)

czary!

w koncu udalo sie wygrawerowac linie :) rozdzielczosc osi 0.02mm/step nie powala ale wystarcza... teraz czas sie zabrac za budowe drugiej osi

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”