Sterownik USB CNConv2v1 "beta" W końcu testujemy i

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#101

Post napisał: blue_17 » 05 mar 2010, 13:55

Przetestowałem i jak dla mnie działa bezawaryjnie. :mrgreen:

Mam pytanie chyba nie wymagało by dużo przeróbek aby program dostosować do wypalarki lub lasera :?:


"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6129
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#102

Post napisał: oprawcafotografii » 05 mar 2010, 14:02

blue_17 pisze:Przetestowałem i jak dla mnie działa bezawaryjnie. :mrgreen:

Mam pytanie chyba nie wymagało by dużo przeróbek aby program dostosować do wypalarki lub lasera :?:
Nie wiem, ktora masz dokladnie wersje firmware i programu, ale jest kilka
bledow, juz zgloszonych Autorowi. Na szczescie reaguje blyskiem ;)

Poki co radze nie stosowac programu do pracy tylko do testow.
Na szczescie te wypadaja obiecujaco :)

J.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#103

Post napisał: prokopcio » 05 mar 2010, 15:42

blue_17 pisze:Przetestowałem i jak dla mnie działa bezawaryjnie. :mrgreen:

Mam pytanie chyba nie wymagało by dużo przeróbek aby program dostosować do wypalarki lub lasera :?:
To pytanie to ja powinienem chyba zadać... czego potrzebowałbyś (jakich przeróbek programu) abyś mógł wykorzystać do plazmy/lasera ? Na początek pytam o podstawowe sprawy.

[ Dodano: 2010-03-05, 16:22 ]
oprawcafotografii pisze:Nie wiem, ktora masz dokladnie wersje firmware i programu, ale jest kilka
bledow, juz zgloszonych Autorowi. Na szczescie reaguje blyskiem ;)
Mam prośbę - bo nie mogę znaleźć nic podejrzanego od mojej strony - z Twoją konfiguracją puściłem maszynę kilka razy i oś Z nie opada ani o setkę milimetra - jak możesz opisz swój problem tutaj, żeby więcej osób mogło to sprawdzić i potwierdzić że problem istnieje - ja u siebie Takiego problemu nie mam.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#104

Post napisał: blue_17 » 06 mar 2010, 11:44

Na pewno kilka rzeczy by się uprościło choćby rozpędzanie i hamowanie wrzeciona, ale nie wiem czy mają sens takie dyskusje przy takim polu pracy.

Więc jeśli by to już powiększenie pola pracy bo jak wiadomo przy paleniu nie trzeba dużej regulacji w osi Z jeśli było by możliwe powiększenie pola roboczego do jakiegoś standardowego arkusza blachy to mógłbym dalej coś się wypowiadać :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6129
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#105

Post napisał: oprawcafotografii » 06 mar 2010, 20:30

blue_17 pisze:Na pewno kilka rzeczy by się uprościło choćby rozpędzanie i hamowanie wrzeciona, ale nie wiem czy mają sens takie dyskusje przy takim polu pracy.

Więc jeśli by to już powiększenie pola pracy bo jak wiadomo przy paleniu nie trzeba dużej regulacji w osi Z jeśli było by możliwe powiększenie pola roboczego do jakiegoś standardowego arkusza blachy to mógłbym dalej coś się wypowiadać :)
Rozpedzanie i hamowanie ruchu jest i dziala bardzo ladnie :)

Co do bledu, ktory znalazlem to okazalo sie ze w przypadku sterownika
silnikow wyposazonego w wolne transoptory sterownik byl ...za szybki ;)
Czy cos w ten desen (nie jestem elektronikiem).
Objawialo sie to tym, ze os Z systematycznie ...opadala co krok albo
co zmiane kierunku. W kazdym razie opadala w dol.

Prokopcio wyczarowal dla mnie nowy firmware i sterownik smiga jak
trzeba :) Co wazniejsze po podpieciu sterownika poprzez hub USB
nie zdazylo sie ani razu zeby cos sie zawiesilo.

Dzisiaj wycinalem troche i wszystko gralo...

Inne (nie krytyczne) bledy Autor poprawia z dnia na dzien ;)

Jeszcze troche udoskonalen funkcjonalnych samego softu i powstanie
bardzo fajny produkt!

Jakub


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#106

Post napisał: prokopcio » 07 mar 2010, 10:11

tak, przy wolnych transoptorach cny17 (w sumie to nie chodzi o ich samą prędkość działana co ogromny rozrzut parametrów) mimo , że w sterowniku ustawiany był najpierw Dir a potem Step - za transoptorami potrafiło być na odwrót - po zwiększeniu czasu odczekiwania po zmianie kierunku (do katalogowych minimum ) wszystko już jest dobrze ale niestety nie pozwoli generować z częstotliwością powyżej ok 25kHz . Wprowadzę proporcjonalne wyliczanie tego czasu od aktualnej częstotliwości generowanego sygnału step co będzie równoznaczne z tym, że przy dużych częstotliwościach trzba stosować szybsze sterowniki silników krokowych co jest w sumie chyba logiczne co pozwoli nadal zbliżać się do 100kHz....


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#107

Post napisał: pulek » 08 mar 2010, 07:55

No więc pomimo wielu obaw, zakupiłem CNConv'a od p.Łukasza i muszę przyznać, że praca maszyny (jak dla moich potrzeb) jest jak bajka - prostota obsługi, kultura pracy silników, niesamowita prędkość wykonania całego detalu - kontakt z autorem projektu również bardzo miły. Najbardziej podobają mi się słowa - "Nie wiem / nie umiem tego wykonać..." a za pół godzinki soft działa tak jak rzekomo autor "nie potrafi".
Dobra tyle dobrych słów - teraz gorsze: jest jeszcze dużo do zrobienia, żeby program był narzędziem dla profesjonalistów przede wszystkim G-Kody i inne formaty plików MUSZĄ być ! Program CNC nie przyjmuje g-kodów ? - porażka. pomiar długości narzędzia - MUSI być - nie wyobrażam sobie pracy bez takiej funkcji. Korekcja grubości narzędzia - j.w.

Mimo tych uwag uważam kontroler i program za godny polecenia, z tego co wiem już powstała wersja z pełną optoizolacją nadal w tej samej obudowie.

postaram się jutro nakręcić filmik CNConv'a w akcji.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6129
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#108

Post napisał: oprawcafotografii » 08 mar 2010, 07:58

pulek pisze:No więc pomimo wielu obaw, zakupiłem CNConv'a od p.Łukasza i muszę przyznać, że praca maszyny (jak dla moich potrzeb) jest jak bajka - prostota obsługi, kultura pracy silników, niesamowita prędkość wykonania całego detalu - kontakt z autorem projektu również bardzo miły. Najbardziej podobają mi się słowa - "Nie wiem / nie umiem tego wykonać..." a za pół godzinki soft działa tak jak rzekomo autor "nie potrafi".
Dobra tyle dobrych słów - teraz gorsze: jest jeszcze dużo do zrobienia, żeby program był narzędziem dla profesjonalistów przede wszystkim G-Kody i inne formaty plików MUSZĄ być ! Program CNC nie przyjmuje g-kodów ? - porażka. pomiar długości narzędzia - MUSI być - nie wyobrażam sobie pracy bez takiej funkcji. Korekcja grubości narzędzia - j.w....
Pomiar dlugosci freza jest :)

Co do G-codow to zgadzam sie. Co prawda sam raczej nie bede uzywal,
ale trudno sobie wyobrazic program bez importu. Co do innych formatow
to juz bym sie nie upieral - jesli ktos umie przygotowac jakikolwiek plik
to i PLTa ukreci ;)

Moze ew. interpretacja BMP, czy innej grafiki jako plaskorzezb...

J.


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#109

Post napisał: pulek » 08 mar 2010, 08:12

oprawcafotografii pisze:Pomiar dlugosci freza jest :)
ale wpadka :oops: już pobrałem nowy soft i zaraz będę testował. dzięki. Jeśli działa tak jak sobie bym to wyobrażał to już będzie super ! - pytanie do autora: czy dużo jest roboty (pewnie nie) żeby porobić skróty klawiaturowe ? i jeszdze jedno - chciałbym mieć możliwość umieszczania obrazka w dowolnym przesunięciu a nie tylko na 0,0 ... teraz muszę dokładnie rysować tam gdzie będę miał materiał - to bardzo niewygodne.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6129
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#110

Post napisał: oprawcafotografii » 08 mar 2010, 08:28

pulek pisze:
oprawcafotografii pisze:Pomiar dlugosci freza jest :)
ale wpadka :oops: już pobrałem nowy soft i zaraz będę testował. dzięki. Jeśli działa tak jak sobie bym to wyobrażał to już będzie super ! - pytanie do autora: czy dużo jest roboty (pewnie nie) żeby porobić skróty klawiaturowe ? i jeszdze jedno - chciałbym mieć możliwość umieszczania obrazka w dowolnym przesunięciu a nie tylko na 0,0 ... teraz muszę dokładnie rysować tam gdzie będę miał materiał - to bardzo niewygodne.
Nie wiem czy wersja na www jest ostatnia...

Przesuwanie pliku do x,y - popieram.

q

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”