Który projekt osi Z jest najlepszy?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Który projekt osi Z jest Twoim zdaniem najlepszy?

Pierwszy
4
36%
Drugi
5
45%
Trzeci
2
18%
 
Liczba głosów: 11

Awatar użytkownika

Autor tematu
crooveck
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:46
Lokalizacja: Konstancin

Który projekt osi Z jest najlepszy?

#1

Post napisał: crooveck » 01 gru 2015, 17:52

Cześć wszystkim.
Od dłuższego czasu jestem biernym czytelnikiem forum, jednak powoli coś we mnie pęka i przymierzam się do budowy swojej pierwszej maszyny - drewniaka.

W przeciwieństwie do większości pojawiających się tu projektów, swój postanowiłem rozpocząć niejako od końca, czyli osi Z. Jednak po przeczytaniu wielu postów na forum odnoszę wrażenie, że projekt osi Z wzbudza najwięcej kontrowersji. Czy szyny mają być stałe, czy ruchome? Gdzie zamocować silnik krokowy, itp.

Przygotowałem więc 3 różne podejścia (może jest ich więcej?) do tego tematu w postaci prostych renderów. Proszę bardziej doświadczone koleżanki i kolegów o wypowiedzenie się w tym temacie.

Jednym słowem: która oś Z jest najlepsza?
Załączniki
zetka_3.PNG
Zarówno prowadnice jak i silnik krokowy są ruchome: zainstalowane na wózku jezdnym osi Z.
zetka_2.PNG
Prowadnice ruchome zainstalowane na wózku osi Z. Silnik krokowy nieruchomy zainstalowany na wózku jezdnym osi Y.
zetka_1.PNG
Prowadnice i silnik krokowy nieruchome, zamocowane na wózku jezdnym osi Y.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 07:53 przez crooveck, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


Tomasz_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 25 kwie 2012, 15:58
Lokalizacja: ok. Rybnika

#2

Post napisał: Tomasz_K » 01 gru 2015, 19:24

Najlepszy jest układ nr 1 z tym że powinieneś zastosować 4 wózki a nie 2.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#3

Post napisał: steff.k » 01 gru 2015, 20:10

Tomasz_K pisze:Najlepszy jest układ nr 1 z tym że powinieneś zastosować 4 wózki a nie 2.
Chyba raczej 2 i 3. Pierwszy projekt najgorszy :wink:
Trzeci jest najbardziej popularny.


Darsis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 11 kwie 2013, 13:04
Lokalizacja: Zawadzkie

#4

Post napisał: Darsis » 01 gru 2015, 20:15

Najlepszy nr 2.
Sztywność rośnie wraz z mniejszym wysuwem osi Z jak w nr 3 ale silnik ma lżej o masę swoją i śruby kulowej.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#5

Post napisał: steff.k » 01 gru 2015, 21:21

Darsis pisze:Najlepszy nr 2.
Sztywność rośnie wraz z mniejszym wysuwem osi Z jak w nr 3 ale silnik ma lżej o masę swoją i śruby kulowej.
Dwójka ma tą wadę, że przy dłuższej osi Z, mocowanie silnika musiałoby być sporo poniesione. Dlatego najczęściej spotyka się bramkę numer 3 :wink:


Tomasz_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 25 kwie 2012, 15:58
Lokalizacja: ok. Rybnika

#6

Post napisał: Tomasz_K » 01 gru 2015, 22:01

Natomiast stosując rozw nr 1 (z 4 wózkami) ma się stałą sztywność na całej długości skoku.


Darsis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 11 kwie 2013, 13:04
Lokalizacja: Zawadzkie

#7

Post napisał: Darsis » 02 gru 2015, 05:46

steff.k pisze:Dwójka ma tą wadę, że przy dłuższej osi Z, mocowanie silnika musiałoby być sporo poniesione.
Masz na myśli, że płyta na której są wózki trzymające oś Z musi być podobnej długości jak sama oś? Może być to wada przy długiej osi Z.

Tomasz_K pisze:Natomiast stosując rozw nr 1 (z 4 wózkami) ma się stałą sztywność na całej długości skoku.
Czy z 4 czy 2 wózkami dalej takie rozwiązanie osi ma stałą, ale najmniejszą możliwą sztywność. Nr 1 zachowuje się zawsze jak rozwiązanie 2 i 3 przy maksymalnym wysięgu.


Konn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2016, 14:22
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: Konn » 03 sty 2016, 17:37

Tomasz_K pisze: Czy z 4 czy 2 wózkami dalej takie rozwiązanie osi ma stałą, ale najmniejszą możliwą sztywność. Nr 1 zachowuje się zawsze jak rozwiązanie 2 i 3 przy maksymalnym wysięgu.
Mam u siebie rozwiązanie nr. 1 z wałkami fi 16 na podporach i z czterema łożyskami liniowymi w obudowach (wózki) w moim wypadku wałki ważą znacznie więcej niż te cztery wózki więc mocowanie ich na wysięgu jest dla mnie dziwne. Rozumiem ,że popełniłem błąd konstrukcyjny w ten sposób ale nadal luz nawet na maksymalnym wysięgu pod obciążeniem jest zerowy. Rozumiem ,że jeśli zamienię wózki z wałkami miejscami to uzyskam większą sztywność przy większym obciążeniu?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 03 sty 2016, 18:15

Witam

Zostały pokazane trzy projekty osi "z". Ale według mnie wszystkie mają ten sam problem i wymgają przeprojektowania. Z obrabiarek w kórych te zetki zostaną zamontowane żaden element nie wyjdzie prawidłowo czyli zgodnie z wymiarami.

robert


kylo_85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2016, 00:23
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#10

Post napisał: kylo_85 » 03 sty 2016, 21:42

Witam

W swojej konstrukcji plotera wykorzystałem takie rozwiązanie jak prezentujesz w wersji nr. 1 - ale moja konstrukcja jest z blachy 6 mm i 8 mm - jest DUŻO sztywniejsza niż konstrukcja z płyt wiórowych.

Obrazek

Odnośnie konstrukcji plotera z płyty wiórowej:

Wersja 1 - płyta nie jest usztywniona, na jednym końcu masz przymocowane łożyska liniowe, a na drugim końcu mocowanie wrzeciona - płyta będzie miła tendencję do przekrzywiania i nie będzie sztywna..

Wersja 2 - wg mnie odpada, prowadnice masz pozycjonowane i utrzymywane względem siebie w pozycji równoległej tylko przez łożyska liniowe, nie są podparte w obudowie na końcach (w pozostałych wariantach są). Będziesz miał większe luzy i szybsze zużycie łożysk.

Wersja 3 - może być, ale nie wiem czy jak dołożysz silnik krokowy na górę, to czy nie będzie zawadzał o płytę osi Y.

Ja bym wybrał wariant 1 ale dodatkowo usztywnił płytę jakimś profilem stalowym. I to co już zauważył "Tomasz_K " powinieneś zastosować 4 łożyska a nie 2 - na dwóch będziesz miał spore luzy..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”