Termoformierka próżniowa - budowa .

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

Termoformierka próżniowa - budowa .

#1

Post napisał: Mariuszczs » 19 kwie 2009, 17:22

Mam jedną rzecz do zaformowania metodą próżniową więc zdecydowałem że w wolnym czasie będe budował termoformierkę. Wczoraj akurat był luźny dzień więc wyspawałem wszystkie profile jakie miałem.

Zacznę możę od tego że ma być konstrukcja podobna do tej z filmu:




Czyli ma zajmować mało miejsca bo niewiadomo czy się będzie jej czesto używać - u góry płyta grzejna, na dole stół.

Wszystko niby proste, ale koszt musi być minimalny, więc pierwsze - prowadnice - muszę oprzeć na jakimś profilu stalowym, kilka łożysk tak żeby nie było możliwości krzywego poruszania się. Chciałem podobnie jak to jest w bramach przesównych tylko dostosować do dwu ceowników na stronę szeroko rozstawionych. Czy ma ktoś może z was zdjęcie jakichś prostych wózków ?

Drugie to płyta grzejna - będą spirale, ale czy musi być regulator żeby utrzymywać w komorze np 200 stC ( jaka to temperatura też nie wiem ), czy mają grzałki przez cały czas grzać max i czekam aż tworzywo zmięknie ? ( stawiam że pierwsza wersja powinna być )

U mnie musi ramka zatrzymywać się jeszcze mniej wiecej w połowie do zakładania i wyjmowania tworzywa, więc chyba będą musiały być dwa siłowniki na stronę ?

tyle na początek:

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 19 kwie 2009, 17:33

Mariuszczs pisze:Drugie to płyta grzejna - będą spirale, ale czy musi być regulator żeby utrzymywać w komorze np 200 stC ( jaka to temperatura też nie wiem ), czy mają grzałki przez cały czas grzać max i czekam aż tworzywo zmięknie ? ( stawiam że pierwsza wersja powinna być )
musisz mieć termostat bo inaczej jak będzie za duża temperatura to tworzywo się spali a nie zmięknie szczególnie jak będzie grubsze.
Mariuszczs pisze:U mnie musi ramka zatrzymywać się jeszcze mniej wiecej w połowie do zakładania i wyjmowania tworzywa, więc chyba będą musiały być dwa siłowniki na stronę ?
zwróć uwagę na ze na filmie tez są siłowniki po 2 stronach a w zależności gdzie będziesz chciał zatrzymać to zależny tylko od tego w jakim momencie odetniesz powietrze zasilające siłowniki.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#3

Post napisał: Mariuszczs » 19 kwie 2009, 20:14

nie nie - siłownik na powietrze nie da się żeby się zatrzymał jak się odetnie powietrze - poleci do opru i tak, ewentualnie jak bez powietrza to będzie opadał, dlatego myślę że bez dwu na stronę się nie obejdzie - jeden się wyswa np 25 cm, potem drugi następne 25 cm

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 19 kwie 2009, 20:33

co ty piszesz wszystko zależny od wysterowania siłowników da się uzyskać dowolna pozycje w zależności od ciśnień pompowanych do obu końców siłownika. lub wystarczy zamknąć jeden wlot w momencie pompowania powietrza w drugi i już masz stabilna pozycje.
Pozdrawiam PlotComplex.com


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#5

Post napisał: yoyer » 19 kwie 2009, 20:45

Z ciekawosci zapytam - do czego kolega chce stosowac ta termoformierke?
Hooah!


Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 19 kwie 2009, 21:24

webserwer- jeśli mają być ciśnienie z obu stron to OK - wyobrażam że się da ( nawet logiczne :) ). Jednak to ma być proste i wymyśliłem że dwa siłowniki na stronę załatwią sprawę max prosto.
Poza tym długie siłowniki są drogie. Krótkie może znajdę po dwa takie same.
Będe chciał nieużywać elektrozaworów - raczej jakiś prosty roździelacz który powinienem mieć w zbiorach jak pamiętam.
yoyer - mam na próbę do zaformowania chełm - raczej będzie trudno na poczatku bo musi być z grubej płyty ok 4 mm, oraz jeszcze drugą ważniejszą rzecz, której wymiarów nie ustaliłem jeszcze, ale napewno wysokość będzie 1/4 szerokości i to będzie z cienkiej płyty - też nie ustaliłem jeszcze bo muszę porobic próby żeby było w miarę sztywne. Miałem w ręce z PS taką kuwetę i miała mniej niż 1 mm grubości i było już sztywne na wyrost jak na moją potrzebę to może wyjdzie z 0,5 mm. Proszty kształt kuwety po prostu.
Aha - PS się chyba klei łatwo ? Jak pamiętam to kleiłem kiedyś to rozpuszczalnikiem nitro. Jakie tworzywa do termoformowania dadzą się skleić ?

Jeśli będę zadowolony z maszyny to ją doinwestuję, lub jak to bywa zbuduję od podstaw nową.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#7

Post napisał: webserver » 19 kwie 2009, 21:29

nie mam doświadczenia z termoformowaniem ale na logikę to 4mm to trzeba grzać z 2 stron bo inaczej to będzie kicha wiec koncepcja maszyny jest bledną raczej proponował bym nagrzewać to piecu.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#8

Post napisał: Mariuszczs » 20 kwie 2009, 20:15

Nie trzeba mnie długo przekonywać - będzie z piekarnikiem, gdzieś się to bydle upchnie. Napatrzałem się na filmy i będzie to najbardziej rozwojowa konstrukcja - z tyłu piec. Podnoszony stół próżniowy daje tą możliwość że jak jest zabudowany szczelnie w prowadzeniu to podnosząc się pcha powietrze i robi nam ładny balon z tworzywa i przy wysokich przedmiotach nie ma od razu styku z formą i już ładnie naciąga tworzywo - mniej ono musi się rozciągnąć przy formowaniu.

Obrazek

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: podrzeźbi » 21 kwie 2009, 23:17

Ja robiłem w jednej firmie gdzie formowano płyty ABS gr. 5mm nagrzewając jednostronnie i właśnie najpierw wydmuchując półbalon
o wysokości kilkunastu cm.


Autor tematu
Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#10

Post napisał: Mariuszczs » 27 kwie 2009, 22:11

Podrzeźbi - jaki był tak na oko zwis tworzywa po nagrzaniu i jaka duża plyta ?

Dziś trochę powalczyłem z piecem - zaizolowany wełną mineralną. Dam szybę, jak będzie coś przez nią widac to zostanie, a jak nie to też w tym miejscu ocieplę:

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”