Programowanie konturu 3D

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

kris852
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 18 cze 2010, 16:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#11

Post napisał: kris852 » 22 gru 2010, 00:59

Jeśli chodzi o maszynę 3-osiową to sposób na skosy który opisał kolega rafglow będzie zdawał egzamin, można go także poszerzyć o Q-parametry. Oczywiste że jakość powierzchni będzie zależeć od ilości powtórzeń i użytych narzędzi np frezów kulistych- tutaj odpadają bo nie obrobią całkowicie dna
Można także zastosować cykl 231 POWIERZCHNIA PROSTOLINIOWA, chyba najłatwiej, po uprzednim zgrubnym wybraniu, osobiście z niego nie korzystam bo na skosy mam 5 osi :wink:



Tagi:


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#12

Post napisał: rafglow » 22 gru 2010, 14:26

Loser pisze:W sumie pracowałem ok 2 lat na maszynie 3+2 i nie doszedłem do tego jak można coś takiego zaprogramować z ręki, dać się pewnie da tylko jak? :?
Da się bez problemu. Stosując funkcje plane. Program pójdzie szybciej i powierzchnie lepsza. ostatnio mieliśmy do zrobienia fazki na detalu pod kątem 15 stopni. kostka z 4 stron. Można frez zamówić ale po co. 1 pochylenie B 4 przejazdy i 4 obroty C sprawa załatwiona.


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#13

Post napisał: Loser » 22 gru 2010, 15:07

rafglow pisze: Da się bez problemu. Stosując funkcje plane. Program pójdzie szybciej i powierzchnie lepsza. ostatnio mieliśmy do zrobienia fazki na detalu pod kątem 15 stopni. kostka z 4 stron. Można frez zamówić ale po co. 1 pochylenie B 4 przejazdy i 4 obroty C sprawa załatwiona.
No fazę na kostce to wiem jak zrobić ale zrobienie takiej doniczki póki co jest dla mnie wielką niewiadomą, więc jak byś mógł wrzucić programik byłbym bardzo wdzięczny.


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#14

Post napisał: rafglow » 22 gru 2010, 15:31

Loser pisze:
rafglow pisze: Da się bez problemu. Stosując funkcje plane. Program pójdzie szybciej i powierzchnie lepsza. ostatnio mieliśmy do zrobienia fazki na detalu pod kątem 15 stopni. kostka z 4 stron. Można frez zamówić ale po co. 1 pochylenie B 4 przejazdy i 4 obroty C sprawa załatwiona.
No fazę na kostce to wiem jak zrobić ale zrobienie takiej doniczki póki co jest dla mnie wielką niewiadomą, więc jak byś mógł wrzucić programik byłbym bardzo wdzięczny.
Ok. Ale żeby nie było że sobie ułatwiam to kolega poda jakieś wymiary. I zauważy kolegaże to jest kontur w osi Y więc zakładamy że ścianki skrajne są prostopadłe a nie pochylone.

A ja wieczorem spróbuje napisać.


Witam
Jak w itnc530 zaprogramowac kontur w osiach ZX?
Chcialbym uzyskac jakis kontur na przyklad taki jak w zalaczniku na danej dlugosci w osi Y.
Dla frezowania kieszeni nie ma problemu z narysowaniem wyspy ale jak taka wyspe narysowac dla mojego przykladu?
Jak zabrac sie za cos takiego?
kontur.jpg


kris852
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 18 cze 2010, 16:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#15

Post napisał: kris852 » 23 gru 2010, 00:21

Loser pisze:No fazę na kostce to wiem jak zrobić ale zrobienie takiej doniczki póki co jest dla mnie wielką niewiadomą, więc jak byś mógł wrzucić programik byłbym bardzo wdzięczny.
Jeśli dobrze zrozumiałem temat to koledze który go założył chodziło o kanałek w osi Y o przekroju którym jest widoczny na rysunku kontur a nie kieszeń okrągłą o takim przekroju ale może się mylę.

Ale jeśli już chodzi o takie "doniczki" na maszynach 5-osiowych to da się to napisać z ręki pod 2 warunkami: maszyna musi mieć stół tzw. pełny, sterowany, na indeksowanym tego nie zrobimy. drugi warunek to kieszeń powstanie zawsze w centrum stołu obrotowego

Schemat:
-dojazd do konturu na pochylonej płaszczyznie
-L C+360 F500 (opcjonalnie M116)

Kieszenie stożkowe o małych średnicach można by obrobić niecentrycznie w stole z pomocą funkcji M128

P.S
Ja obrabiam co jakiś czas detal właśnie "obrotem stołu", w moim przypadku pochylenie wynosi 90 stopni


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#16

Post napisał: Loser » 23 gru 2010, 08:07

kris852 pisze:
Jeśli dobrze zrozumiałem temat to koledze który go założył chodziło o kanałek w osi Y o przekroju którym jest widoczny na rysunku kontur a nie kieszeń okrągłą o takim przekroju ale może się mylę.
no może być że faktycznie chciał korytko zamiast doniczki :lol: ale użył dwa razy słowa wyspa i tak jakoś mi sie zwizualizowało :). Jeżeli to jest kanałek to na 5 osiach można zrobić bez problemu. A co do Twojej meteody na doniczkę, to też tak robiłem ( w sensie ust detalu w osi stołu) ale to jest dosyć upierdliwe, ciekawe czy sie da napisać z ręki w dowolnym miejscu na stole


Autor tematu
lordsidius
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 01 gru 2008, 16:07
Lokalizacja: warszawa

#17

Post napisał: lordsidius » 23 gru 2010, 08:59

Ta doniczka to był tylko przykład.. do napisania mam całkiem inny kontur. Nie jest to kieszen tylko taki nietypowy rowek na całej długości Y detalu, czyli przelotowy:)


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#18

Post napisał: rafglow » 23 gru 2010, 10:31

lordsidius pisze:Ta doniczka to był tylko przykład.. do napisania mam całkiem inny kontur. Nie jest to kieszen tylko taki nietypowy rowek na całej długości Y detalu, czyli przelotowy:)
kolega wrzuci rysunek,jakby miał problemy to coś wspólnymi silami wymyślimy


Autor tematu
lordsidius
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 37
Rejestracja: 01 gru 2008, 16:07
Lokalizacja: warszawa

#19

Post napisał: lordsidius » 24 gru 2010, 10:22

O taki rowek chodzilo :
Załączniki
IMAG0097.jpg
IMAG0097.jpg (151.28 KiB) Przejrzano 413 razy

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#20

Post napisał: WZÓR » 24 gru 2010, 11:39

lordsidius pisze:O taki rowek chodzilo :
lordsidius - nie masz w pracy Cam-a ?
Jak chcesz , to po świętach wygeneruję Tobie koda w formacie ISO.
... potrzebowałbym tylko lepszy rysunek . :smile:
Mój adres e-mail masz na PW.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”