Interpolacja spline na iTNC 530

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

Interpolacja spline na iTNC 530

#1

Post napisał: wladca-swiata » 18 lut 2007, 17:10

Mam problem z uruchomieniem kodu w interpolacji Spline na 530. Soft sterowania zostal poszerzony o software pack 2 i service pack 5 takze wszystko powinno byc ok a jednak nie jest. Przy probie symulacji programu zawiesza sie sterowanie, wylacza sie maszyna i wyswietlany jest komunukat "Press [END] to reboot". Przy probie uruchomienia programu maszyna wykonuje jakies ruchy, ale z zatrzymaniami az do momentu, kiedy wyswietli komunikat o blednym punkcie startu w kodzie, albo innym bledzie kodu. Program generowany za pomoca oryginalnego postprocesora w EdgeCamie 10.5. Bylbym wdzieczny za kontakt osoby, ktora pracowala z takim rodzajem interpolacji i uruchamiala takie programy na Heidenhainie. W razie potzreby chetnie udziele wiecej informacji, tj. kody bledow itp.



Tagi:


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#2

Post napisał: rollaz » 20 lut 2007, 18:08

ooooooo dosc ciekawy temat ciekawe czy sa tu jakies orly na tym forum co sie znaja na tym?
Fachman

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#3

Post napisał: easy2002 » 21 lut 2007, 09:16

Witam
Podstawowe pytanie brzmi
Spline czy helix
Dlaczego pytam, bo była tu osoba na forum która twierdziła, że to nie problem ale przykładu jak się to robi nie podała
Napisz co to za detal -Stożek wew czy zew
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: wladca-swiata » 21 lut 2007, 21:06

easy2002 pisze:Witam
Podstawowe pytanie brzmi
Spline czy helix
Dlaczego pytam, bo była tu osoba na forum która twierdziła, że to nie problem ale przykładu jak się to robi nie podała
Napisz co to za detal -Stożek wew czy zew
Tak sie skalda, ze pracuje w narzedziowni specjalizujacej sie w wytwarzaniu form wtryskowych i ksztalty obrabiamy rozne, raczej rzadko tzw. prymitywy (tj. stozki, wycinki kuli itp.). Glownie sa to skomplikowane bryly skladajace sie z wielu krzywych, lukow, zokraglen zgodnie z obecnymi wymagajacymi tendencjami w design'nie detali wykonanych z tworzyw sztucznych. Dlatego wlasnie interesuje nas generowanie programow w spline'ie. daje to mozliwosc np. obrobki skomplikowanego ksztaltu obrobka ciagla bez wejsc narzedzia co jest wazne dla zachowania jak najlepszej powierzchni. Do generowania kodow uzywamy Edgecama 10.5 i co prawda takie stategie obrobki np. koncentryczne czy wierszowania mozna osiagnac w zwyklej interpolacji kolowej (ale wymagane sa wejscia narzedzia), to np. obrobka w spirali (ale nie helikalna) skomplikowanego ksztaltu wymaga jednoczesnego interpolowania trzech osi co znow wymaga zastosowania interpolacji liniowej. Powiedziec mozna ok, i to rozwiazuje sprawe, ale nie jest to takie proste. Interpolacja liniowa takiego ksztaltu nawet przy tolerancji kodu 0.001mm i chropowatosci 0.001mm daje brzydka, "kanciata" powierzchnie co znow bardzo wydluza czas obrobki koncowej (najczesciej polerowania), poza tym przyspiesza zuzycie narzedzia i maszyny przez swoj nieplynny charakter. Nie wiem czy wiecie, ale porzadny frez do hartowanego moze kosztowac nawet do 2000 PLN a plynnosc przebiegu przy posuwach roboczych rzedu 1500-2000 (tak, tak, roboczy, u nas szybkie posuwy sa rzedu 25000-30000) jest wazna dla trwalosci centrum. Interpolacja helikalna (tzw. helix) to dziala u nas bez problemow, ale to jest cos zupelnie innego niz spline. Helix to poprostu ruch srubowy jak np. przy frezowaniu gwintow. Opisuje to kod w zupelnie innej formie niz spline. Niestety nie udalo nam sie jeszcze rozwiazac naszych problemow ze spline'm, dlatego bylbym wdzieczny o kontakt osoby, ktore maja jakiekolwiek doswiadczenie z takimi programami.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#5

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 22 lut 2007, 02:58

w jaki sposob sa pisane spliny w porgramie?
najlepiej to chyba skontaktowac sie bezposrednio z serwisem Heidenhaina.
http://www.heidenhain.de/?/;;utma,GROUP ... e:812.html

byc moze ktorys z parametrow na maszynie jest nieprawidlowy co uniemozliwia uruchomienie procesu.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#6

Post napisał: easy2002 » 22 lut 2007, 07:45

Moim zdaniem jeśli ustawisz w postprocesorze dokładność ruchów na 0.001
i jeśli jest to maksymalana rozdzielczość maszyny to i tak pisząć ruch kołowy maszyna nie robi nic innego jak przesuwa się do punktu prostoliniowo w dwóch osiach maksymalną jej rozdzielczością
z tego co wiem każdy postprocesor generuje scieżkę prostoliniową w trzech osiach
także pozostaje tu kontakt z producentem sterownika i postprocesora

A frezy za 2000 zł to nic takiego ja używam płytkę za 1000 zł
posuwy rzędu 1500-2000 to też nic takiego
ja mam posuw max 10000 mm i 20 ton na stole i obrabiamy frezami o średnicy 100 z posuwem 1500
To wszystko zależy od wielu czynników i nic w tym dziwnego
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


blemish
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 18 lis 2004, 21:46
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: blemish » 24 lut 2007, 10:29

Wdrażałem pare lat temu spline na decklu ze sterowaniem haidenhai 426, z systemu Unigraphics v18 (jescze) :) fakt problem był z wizualizacją, ale kody działały prawidłowo:)
to było ładne pare lat temu,
przy rozmowie z serwisem dlaczego nie ma wizualizacji przy splinach, wysmiali nas w tedy:) i mówili ze te spliny to pic na wode i nikt w tym nie robi, no i sie pomylili

Teraz po paru latach wracam do tematu ze względu zmiany profilu mojej pracy:)
ale spliny bede odpalał na siemensie 840 D,

jezlei znajde stary postprocesor i podepne go do UG, podeślij detal to ci wygeneruje kod.
problem te zpolega na tym jak system CAM interpretuje ci to, nei znam EdgCAM ale sądze ze z splinami tam nie poszalejesz,

No i druga rzecz, tak naprawdę haidenhain dopiero goni za innymi sterowniami jeżeli chodzi o HSM, tu spline jest tylko jedna odmiana splina, w odróżnieniu od siemensa
Ostatnio zmieniony 24 lut 2007, 20:07 przez blemish, łącznie zmieniany 1 raz.


jjanusz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 292
Rejestracja: 16 lut 2006, 19:55
Lokalizacja: krasnogliny

#8

Post napisał: jjanusz » 24 lut 2007, 12:19

a co tejt .spine.
niewtajemniczony :shock: :shock: :shock: :shock:
niedość że masz pracę to jeszcze pieniądze byś chciał


blemish
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 18 lis 2004, 21:46
Lokalizacja: podkarpacie

#9

Post napisał: blemish » 24 lut 2007, 20:09

poprawiłem,:)
dla jednych spliny dla innych NURBSY lub wielomiany :
nie wypowiadam sie na ten temat bo cienki jeszcze jestem :)


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#10

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 25 lut 2007, 01:15

ponawiam pytanie, w jaki sposob opisuje sie spline w porogramie (tym na maszyne)? czy jest to cos w rodzaju cyklu w ktorym podaje sie wspolzedne kolejnych punkow opisujacych spline, czy jest to zrealizowane jeszcze inaczej?
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”